Երևանի փոխքաղաքապետ Գևորգ Սիմոնյանը հանդիպել է Կլիմայի կանաչ հիմնադրամի ներկայացուցիչների հետ
Երևանի քաղաքապետարանի գործակցությունը ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի հետ ընդգրկում է քաղաքային տնտեսության տարբեր ուղղություններ: Ծրագրի՝ ընթացիկ ու նախանշվող գործողություններին առնչվող հարցեր են քննարկվել Երևանի փոխքաղաքապետ Գևորգ Սիմոնյանի և Կլիմայի կանաչ հիմնադրամի (ԿԿՀ) ու ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի ներկայացուցիչների հետ հանդիպման ժամանակ:
«Շենքերի էներգաարդյունավետ արդիականացմանն ուղղված ներդրումների ռիսկերի նվազեցում» ծրագրի շրջանակում, որն իրականացվում է Հայաստանում ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի կողմից՝ ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարության համակարգմամբ և ԿԿՀ ֆինանսավորմամբ, հետևողական քայլեր են ձեռնարկվում Երևանում Էներգետիկ կառավարման համակարգի ներդրման ու շենքերի էներգաարդյունավետության բարձրացմանն ուղղված ծրագրերի իրականացման ուղղությամբ:
Անդրադառնալով համատեղ աշխատանքին՝ Գևորգ Սիմոնյանն ընդգծել է, որ Երևանի քաղաքապետարանը պատրաստակամ է շարունակելու և ընդլայնելու գործակցության ծրագրերը, որոնք ոչ միայն հարմարավետ միջավայր են ապահովում մայրաքաղաքում, այլև համայնքն ունենում է զգալի տնտեսումներ:
Դրական գնահատելով ծրագրով արձանագրված ձեռքբերումները՝ ԿԿՀ ծրագրերի կառավարման բաժնի փոխտնօրեն Գարեթ Զահիր-Բիլը ընդգծել է, որ էներգաարդյունավետության բարձրացումն ու ջերմոցային գազերի արտանետումների կրճատումը ծրագրի գլխավոր նպատակներից են:
«Հայաստան ենք այցելել՝ ծրագրի առաջընթացին ու առկա մարտահրավերներին ծանոթանալու համար, ակնկալում ենք նաև Երևանի իշխանությունների աջակցությունը դրանց հաղթահարման գործընթացում»,- հավելել է նա:
Շնորհակալություն հայտնելով հաջողված գործակցության համար՝ ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի մշտական ներկայացուցչի պաշտոնակատար Կոնստանտին Սոկուլսկին իր հերթին կարևորել է երկու կառույցների միջև ձևավորված վստահելի գործընկերային հարաբերությունները և ընդգծել, որ ՄԱԶԾ-ն ունի ծրագրերի տարբեր փաթեթներ, որոնք ևս պատրաստ է քննարկել համայնքի հետ:
Կողմերը մտքեր են փոխանակել հետագա համագործակցության վերաբերյալ և նախանշել քայլերի հաջորդականությունը:

Заместитель мэра Еревана Геворг Симонян встретился с представителями Зеленого климатического фонда
Сотрудничество мэрии Еревана с Программой развития ООН охватывает разные направления городской экономики. Вопросы, связанные с текущими и предусматриваемыми программами были обсуждены во время встречи заместителя мэра Еревана Геворга Симоняна с представителями Зеленого климатического фонда и ПРООН.
Сегодня в рамках программы «Сокращение рисков инвестиций, направленных на энергоэффективную модернизацию зданий», осуществляемых ПРООН в Армении под координацией министерства окружающей среды РА и при финансировании ЗКФ предпринимаются последовательные шаги в направлении внедрения системы энергетического управления и реализации программ по повышению энергоэффективности зданий.
Касаясь совместных проектов, Геворг Симонян подчеркнул, что мэрия Еревана готова продолжать и расширять программы, которые не только обеспечивают удобную среду в столице, но и делают возможной значительную экономию.
Дав положительную оценку имеющимся достижениям, заместитель директора отдела управления программами ЗКФ Гарет Заир-Бил подчеркнул, что повышение энергоэффективности и сокращение выбросов парниковых газов является одной из основных целей программы.
«Мы посетили Армению с целью ознакомления с процессом реализации программы и существующими вызовами и ожидаем поддержки властей Еревана в деле их преодоления»,- добавил он.
Выразив благодарность за успешное сотрудничество, постоянный представитель ПРООН Константин Сокульский в свою очередь отметил важность надежных партнерских отношений, сформированных между двумя организациями, и подчеркнул, что ПРООН имеет широкий спектр пакетов предложений, которые могут быть обсуждены с общиной.