Երևանի պոլիկլինիկաները հիմնանորոգվում են
Երևանի հ. 4 պոլիկլինիկայի «Նորք Մարաշ» մասնաճյուղը միակն է վարչական շրջանում: 1963 թվականից գործող բուժհաստատությունը երբևէ չէր հիմնանորոգվել:
2022թ. Երևանի քաղաքապետարանը նախաձեռնեց ոլորտում համակարգային փոփոխություններ, աշխատանքն արդյունավետ դարձելու համար պոլիկլինիկաները միավորվեցին, հաջորդ կարևոր խնդիրը շենքային պայմանների բարելավումն էր: Նորք Մարաշի պոլիկլինիկայում շինարարությունը մեկնարկել է դեռ նախորդ տարեվերջին:
«Ամրացվել են հիմքերը, շենքը ջերմամեկուսացվել է»,-նշում են շինարարները:
Շինարարության ավարտից հետո կբարեկարգի նաև հաստատության հարակից բակային տարածքը: Կանաչ գոտին ևս կդառնա խնամված:
Երևանի պոլիկլինիկաների շենքերն ավելի քան կեսդարյա պատմություն ունեն: Տարիների ընթացքում մասնակի նորոգումներ եղել են, բայց հիմնախնդիրներն այդպես էլ սպասում էին լուծման: Այժմ շինարարություն է 5 բուժհաստատությունում, 4-ում՝ հիմնանորոգում:
«Բուժհաստատությունների նորոգմամբ ոչ միայն կբարելավվեն դրանց շենքային  պայմանները, այլև հնարավոր կլինի մատուցել առավել բարձրորակ ծառայություններ: Հաջորդ տարի նախատեսվում է ևս 6 բուժհաստատություն նորոգել» ,-ասում է Երևանի քաղաքապետարանի առողջապահության վարչության պետի ժ/պ Դավիթ Կարապետյանը:
Շինարարության ավարտից հետո բուժօգնության առաջին օղակի շենքերը կունենան ամբողջությամբ նոր ու հարմարավետ պայմաններ: Հիմնանորոգմանն ու վերանորոգմանը զուգահեռ՝ համայնքը ձեռք է բերել նոր բուժսարքավորումներ: Թարմացվում է նաև գույքը: Քաղաքապետարանը նախատեսում է ոչ միայն բարելավել պայմանները, այլև հիմնովին փոխել պոլիկլինիկաների ձևաչափը:

В поликлиниках Еревана идет капитальный ремонт
Филиал «Норк Мараш» ереванской поликлиники №4 является единственной поликлиникой административного района. В медучреждении, действующем с 1963г., до сих пор не проводился капитальный ремонт. В конце 2022г. мэрия Еревана начала структурные изменения в сфере: с целью улучшения деятельности поликлиники были объединены, и следующим важным вопросом было благоустройство помещений. Реконструкция в поликлинике Норк Мараш началась в конце прошлого года.
Укреплен фундамент, обеспечена термоизоляция здания. После завершения ремонта будет благоустроена прилегающая территория.
Зданиям многих поликлиник Еревана уже около пятидесяти лет. На протяжении лет проводился частичный ремонт, но основные проблемы продолжали ждать своего решения. В данный момент в 5 поликлиниках столицы идет ремонт, а в 4-х – капитальный ремонт.
Параллельно с ремонтными работами община закупает новое медоборудование. Мэрия планирует не только улучшить условия, но и полностью изменить формат деятельности поликлиник. Программы, нацеленные на совершенствование сферы, будут носить продолжительный характер. Более подробная информация доступна в видеорепортаже.