Երևանում կառուցվում է 4.8 կմ նոր կոյուղագիծ
Նորագավիթ թաղամասում շինարարները նոր կոյուղագիծ են անցկացնում: Նշենք, որ առանձնատներով կառուցապատված այս հատվածում կոյուղի երբեք չի եղել:
«Կառուցվում է 1200 գծամետրանոց համակարգ՝ մինչև բնակիչների տները: Այն կսպասարկի 400 տուն»,-նշում է Շենգավիթ վարչական շրջանի ղեկավար Ռազմիկ Մկրտչյանը:
Երևանի քաղաքապետարանն այս տարվա ծրագրով կկառուցի 4.8 կմ նոր կոյուղագիծ: Համայնքային բյուջեից այս նպատակին հատկացվել է 343 մլն դրամ: Աշխատանքների այս տարվա ծավալները մոտ 3.5 անգամ գերազանցում են նախորդ տարվանը:
Ծրագրում ներառված են Շենգավիթ, Մալաթիա-Սեբաստիա, Արաբկիր, Կենտրոն և Դավթաշեն վարչական շրջանների ամենախնդրահարույց հասցեները:
«Վերելակներից հետո սա առաջնային խնդիր է քաղաքի համար, որը սպառնում է բազմաբնակարան շենքերի պահպանմանն ու շահագործմանը: Ընտրվել են այն հասցեները, որոնք խիստ պահանջարկված են, որտեղ անհնարին էր կենսագործունեությունը»,-ընդգծում է Երևանի քաղաքապետի խորհրդական Կամո Արեյանը:
«Դավթաշեն 1-ին թաղամասում միշտ գարշահոտություն էր, կոյուղագծի խցանումներ, իսկ հիմա արդն 4 շենք և հարակից տնտեսվարողները կունենան ամբողջությամբ նոր կոյուղագիծ»,-նշում է Դավթաշեն վարչական շրջանի ղեկավար Միքայել Թումասյանը:
Դավթաշենում սա միակ հասցեն չէ: Հին, մաշված ու քայքայված մետաղական խողովակները փոխարինվում են, հարյուրավոր բնակիչներ էլ՝ ազատվում գլխացավանքից:
«Մեկ ամսվա ընթացքում կունենանք շահագործման հանձնված կոյուղատար համարկարգեր»,-ասում է քաղաքապետարանի կոմունալ տնտեսության վարչության պետ Արսեն Կարոյանը:
Կոյուղատար համակարգերի կառուցման ու վերակառուցման խնդիրն օրակարգային է: Ստուգել են, հաշվել. եղած՝ շուրջ 1200 կմ-ոց բաշխիչ ցանցի մեծ մասը քայքայված է, մոտ120 կմ էլ անհրաժեշտ է կառուցել զրոյից՝ ի սկզբանե կոյուղի չունեցող թաղմասերում:

В Ереване строится новая канализационная система длиной в 4,8 км
Новая канализационная система строится в квартале Норагавит в Ереване. Следует отметить, что этот район состоит из частных домов, и ранее здесь не было канализационной системы. Новая система протяженностью в 1200 погонных метров будет обслуживать 400 домов.
В рамках программ мэрии, предусмотренных на этот год, запланировано строительство канализационной системы длиной 4,8 км. На это из общинного бюджета выделено 343 миллиона драмов. Объемы работ этого года превысили прошлогодние в 3,5 раз. Программа этого года включает самые поврежденные адреса в административных районах Шенгавит, Малатия-Себастия, Арабкир, Кентрон и Давташен.
«Наряду с лифтами в многоквартирных домах проблема канализационных систем требует первоочередного решения, поскольку усложняет сохранение и эксплуатацию зданий. Были выделены самые поврежденные адреса, где проблема требует срочного решения»,-подчеркнул советник мэра Камо Ареян.
По словам главы административного района Давташен Микаэла Тумасяна, в квартале Давташен 1 распространялось зловоние и без конца возникали канализационные заторы, но теперь уже 4 здания и близлежащие хозяйствующие субъекты будут иметь новую канализационную систему. Причем это не единственное место в Давташене с подобной проблемой. Поэтому, старые металлические ржавые трубы будут заменены,чтобы избавить жильцов от головной боли.
Как сообщил начальник управления коммунальных услуг мэрии Арсен Кароян, в этом месяце несколько канализационных систем будет сдано в эксплуатацию.
Проблема канализационных систем является неотложной и находится на повестке дня. Результат изучения и инвентаризации проблемы показал, что основная часть распределительных систем изношена и требует ремонта, а около 120 км новых канализационных труб надо проложить практически с нуля на участках, где канализации не было.