Երևանցիներին մատուցվող ծառայությունները պետք է լինեն հասանելի, թափանցիկ ու հարմարավետ. քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը հանդիպել է Համաշխարհային բանկի ներկայացուցիչների հետ
07.12.2023
Երևանի քաղաքապետարանը Համաշխարհային բանկի հետ նախաձեռնել է հանրային կառավարման բարեփոխումների ծրագիր՝ քաղաքացիներին մատուցվող ծառայությունների թվայնացմամբ: Քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը նախագծի ընթացքի հետ կապված հարցեր է քննարկել բանկի ներկայացուցիչներ Արման Վաթյանի և Խուրամ Ֆարուքի հետ հանդիպման ժամանակ։
Շինթույլտվությունների արագ տրամադրում, բարելավված բիզնես գործընթաց, քաղաքացիների հետ հետադարձ կապ. սրանք այն կարևոր գործընթացներն են, որոնք ընդգրկված են ծրագրում: Կլինեն առցանց հարթակներ և բջջային հավելված՝ օգտվողների համար կիրառման հարմարվետության ապահովմամբ:
Կարևորելով համատեղ նախագծի իրականացումը՝ քաղաքապետ Ավինյանն ընդգծել է, որ մայրաքաղաքի թվային փոխակերպման ծրագրի առանցքային նպատակը բնակիչներին մատուցվող ծառայությունները հասանելի, թափանցիկ ու հարմարավետ դարձնելն է:
Համաշխարհային բանկի ներկայացուցիչներն իրենց հերթին պատրաստակամություն են հայտնել հնարավորին կարճ ժամկետում, ըստ համայնքի նախանշած առաջնահերթությունների, ծրագիրը տեղափոխել գործնական փուլ:
Նախագիծը կյանքի կոչելու համար վեր են հանվել բոլոր այն խնդիրները, որոնք դժգոհություններ են առաջացնում բնակիչների շրջանում: Ձևավորվել է թվայնացման խորհուրդ, քննարկվել են հիմնական նպատակները՝ քաղաքացիակենտրոն միասնական հարթակ ստեղծելու համար:

Предоставляемые гражданам услуги должны быть доступными, прозрачными и удобными:мэр Тигран Авинян встретился с представителями Всемирного банка
Мэрия Еревана вместе с Всемирным банком начала реформы системы общественного управления посредством цифровизации услуг, предоставляемых населению. Мэр Тигран Авинян обсудил касающиеся проекта вопросы во время встречи с представителями Всемирного банка Арманом Ватяном и Хурамом Фаруком.
Быстрое предоставление разрешений на строительство, усовершенствованный бизнес процесс, обратная связь с гражданами: вот те важные процессы, включенные в программу. Для обеспечения удобства пользователей будут созданы онлайн платформы и мобильное приложение.
Подчеркивая важность реализации проекта, мэр Авинян отметил, что целью программы цифровой трансформации Еревана – более доступные,прозрачные и удобные услуги, предоставляемые гражданам.
Представители Всемирного банка выразили готовность перенести проект в практическую фазу в короткое время и в соответствии с отмеченными приоритетами.
Для осуществления проекта были выявлены все проблемы, вызывающие недовольство граждан. Для создания социально ориентированной платформы сформирован совет по цифровизации и обсуждены основные цели.