Ֆրանսիական Պլեսի Ռոբինսոն քաղաքում հայկական խաչքար է տեղադրվել
Ֆրանսիական Պլեսի Ռոբինսոն քաղաքի քաղաքապետարանի հարակից այգում, ի նշան քույր քաղաքների միջև բարեկամության, խաչքար է տեղադրվել: Տուֆակերտ խաչքարը Երևանի քաղաքապետարանի նվերն է քույր քաղաքին: Խաչքարի տեղադրման հանդիսավոր արարողությանը ներկա են եղել Երևանի պատվիրակության անդամները՝ Արաբկիր վարչական շրջանի ղեկավար Հրայր Անտոնյանի գլխավորությամբ, Պլեսի Ռոբինսոնի քաղաքապետ Ֆիլիպ Պեմեզեկն ու տեղական իշխանության այլ ներկայացուցիչներ: Միջոցառմանը մասնակցել են նաև հարակից մի քանի քաղաքների քաղաքապետեր, Ֆրանսիայի հայկական համայնքի ներկայացուցիչներ, նաև՝ Անդրանիկ Օզանյանի թոռնուհին:
Հանդիսավոր արարողության մասնակիցները նշել են, որ այս միջոցառումը հերթական ապացույցն է երկու քաղաքների տարեցտարի ամրապնդվող բարեկամության: Պլեսի Ռոբինսոնի քաղաքապետն իր խոսքում շնորհակալություն է հայտնել Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանին՝ հրաշալի նվերի համար. «Ցավոք, մինչ այժմ մեր քաղաքում խաչքար չկար, և ես ուրախ եմ, որ քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի նվերը լրացրեց այդ բացն ու մենք արդեն խաչքար ունենք, որը ոչ միայն հոգևոր, այլև մշակութային մեծ արժեք է»,- նշել է Ֆիլիպ Պեմեզեկը:
Ի դեպ, Պլեսի Ռոբինսոնն աշխարհի այն եզակի քաղաքներից մեկն է, որի քաղաքապետարանի առջև մշտապես ծածանվելու են Ֆրանսիայի ու Հայաստանի դրոշները:

Во французском городе Плеси-Робинсон был установлен армянский хачкар
В парке мэрии французского города Плеси-Робинсон, в знак дружбы городов-побратимов, был установлен хачкар. Хачкар, сделанный из туфа, является подарком мэрии Еревана городу-побратиму. На официальной церемонии установки хачкара присутствовали члены делегации Еревана, во главе с руководителем административного района Арабкир Грайром Антоняном, а также мэр Плеси-Робинсона Филип Пемезек и другие представители местных властей. В мероприятии участвовали также мэры соседних городов, представители армянской общины Франции, внучка Андраника Озаняна.
Участники церемонии отметили, что это мероприятие очередное доказательство многолетней крепнущей дружбы двух городов. Мэр города Плеси-Робинсон в своей речи поблагодарил мэра Еревана Тарона Маргаряна за чудесный подарок: “К сожалению, до сегодняшнего дня в нашем городе не было хачкаров, и я рад, что подарок мэра Тарона Маргаряна восполнил этот пробел и у нас появился хачкар, который представляет собой не только духовную, но и культурную ценность”,- отметил Филип Пемезек.
Кстати, город Плеси-Робинсон является одним из немногих городов мира, напротив мэрии которого всегда будут развеваться флаги Франции и Армении.