Հանրային քննարկում՝ տարեկան բյուջեի, վճարների դրույքաչափերի և զարգացման ծրագրերի վերաբերյալ
Հունվարի 1-ից Երևանի կենտրոնում կայանման համար առաջարկվում է տարեկան սահմանել 160.000 դրամ: Ավտոկայանատեղիների վճարների դրույքաչափերը կլինեն գոտիավորման սկզբունքով՝ Ա և Բ: Նախատեսվող փոփոխությունը քաղաքապետարանում հրավիրված հանրային բաց լսումների գլխավոր թեման էր:
Փոխքաղաքապետ Սուրեն Գրիգորյանը նշում է՝ նպատակը քաղաքը բեռնաթափելն է:
Ի˚նչ են անելու կենտրոնի բնակիչները, որոնք կայանում էին շենքի դիմաց: Սուրեն Գրիգորյանն ընդգծում է՝ կեսգիշերից մինչ առավոտյան 09:00-ն կայանումը մնալու է մնալ անվճար, զուգահեռաբար պատրաստ են խնդիրն առանձին քննարկել: Վճարից կազատվեն էլեկտրական շարժիչով մեքենաները:
Ավագանիներն էլ բարձրաձայնեցին ստորգետնյա ու վերգետնյա ավտոկայանտեղիներ կառուցելու անհրաժեշտությունը:
Հասարակական տրանսպորտի շարժակազմերի ավելացում, մետրոյի նոր կայարաններ... Ներկայացված մի շարք առաջարկներ քաղաքապետարանը մտադիր է դիտարկել:
Հանրային քննարկման էին դրված նաև Երևանի հնգամյա և հաջորդ տարվա զարգացման ծրագրերի,  բյուջեի, տեղական տուրքերի ու վճարների դրույքաչափերի, արտոնությունների մասին ավագանու որոշման նախագծերը: Իսկ կընդունվե՞ն դրանք, թե՞ ոչ՝ կորոշվի Երևանի ավագանին:

Общественное обсуждение годового бюджета, тарифов и программ развития
Предлагается поднять тарифы за парковку в центре города. С 1-го января плата за парковку в центре Еревана предлагается в размере 160.000 драмов в год. Тарифы будут устанавливаться в соответсвии с принципом зонирования. Предусматриваемое изменение было основной темой общественного обсуждения, созванного в мэрии Еревана.
Заместитель мэра Сурен Григорян отметил, что основной целью изменения является разгрузка движения. Относительно того, что жители центра паркуют свои автомобили у своих зданий было отмечено, что парковка для них останется бесплатной с полуночи до 09.00 утра. Кроме того, власти готовы обсудить отдельные ситуации. Парковка для машин с электрическим двигателем будет бесплатной.
Члены Совета старейшин подчеркнули важность подземных и наземных парковок. Некоторые предложения будут рассмотрены мэрией.
На обсуждение также были выдвинуты проекты решений о пятилетней программе развития Еревана, программы развития следующего года, проект бюджета, местных пошлин и тарифов оплат. А будет принят проект решения или нет – будет решать Совет старейшин.