«Հետաքրքրություն ներկայացնող նոր նախագծերն այսուհետ պարտադիր կդրվեն հանրային քննարկման». Երևանի փոխքաղաքապետ Տիգրան Ավինյան
Երևանի թվային վերափոխումը քաղաքի զարգացման կարևոր և անխուսափելի բաղադրիչներից է. համայնքը կշարունակի էլեկտրոնային կառավարման համակարգերի ներդրումը: Աշխատանքային հերթական խորհրդակցությունը վարող Երևանի փոխքաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը տեղեկացրել է, որ առաջիկայում կներդրվի նախագծերի կառավարման ճկուն համակարգ, կվերագործարկվի «Ակտիվ քաղաքացի» հարթակը:
«Դեռևս նախորդ տարվանից սկսած «Mulberry» համակարգի ներդրմամբ մեր ծրագրերի կառավարման ընթացքն էականորեն բարելավվել է, այսօր մենք անցնում ենք հաջորդ փուլին, որը թույլ է տալու մայրաքաղաքում կյանքի կոչվող նախագծերի վերաբերյալ ունենալ հստակ ցանկ, պատասխանատուներ, ովքեր տեղեկացված կլինեն  ժամկետներից, այդ ժամկետների ուշացման պատճառներից, մենք ինքներս էլ կկարողանանք այդ գործընթացներին հետևել: «Ակտիվ քաղաքացի» հարթակի միջոցով էլ, բացի բնակիչների ծրագրային առաջարկներն ունենալուց, հետաքրքրություն ներկայացնող մեր նոր նախագծերը պարտադիր կդրվեն հանրային քննարկման»,- ընդգծել է Տիգրան Ավինյանը:
Խորհրդակցությանը պատասխանատուներն ըստ ոլորտների ներկայացրել են ընթացիկ ծրագրերը, նախանշել առաջիկա անելիքները:
2023թ. մայրաքաղաքում ընդհանուր առմամբ նախատեսվում է փոխարինել շուրջ 700 վերելակ: Ծրագրի մրցույթներն արդեն կայացել են:
Միջազգային գործընկերների աջակցությամբ ու համայնքային ծրագրերով այս տարի հիմնանորոգումից հետո շահագործման կհանձնվի 22 մանկապարտեզ: Շինբարեկարգման ծրագրերով ընթացքի մեջ են նաև այգիների բարեկարգման, պոլիկլինիկաների, կամրջային կառուցվածքների նորոգման աշխատանքները:   Փոխքաղաքապետ Ավինյանը հանձնարարել է համայնքային բոլոր ծրագրերի նախագծերում, ինչպես նաև կառուցապատողներին տրվող շինթույլտվությունների ժամանակ պարտադիր պահանջ սահմանել հենաշարժողական խնդիրներ ունեցող քաղաքացիների համար հարմարավետ պայմանների ապահովումը: Այսուհետ ավարտական ակտերը տրամադրելուց առաջ հաշվի կառնվի նաև դենդրոնախագծերի լիարժեք իրագործումը:
Ընթացիկ տարում երևանյան 21 հասցեներում կիրականացվեն հեղեղատար և կոյուղատար համակարգերի կառուցման ու վերակառուցման աշխատանքներ: Այս պահին ընթացքի մեջ է «Գետառ» և «Ողջաբերդ» գետերի հուների մաքրման գործընթացը: Անդրադառնալով քաղաքի մաքրությանն ու մասնավորապես տարբեր հատվածներում թափվող շինաղբի խնդրին՝ հանձնարարվել է ոստիկանության հետ համատեղ ամենօրյա հսկողություն իրականացնել՝ նման երևույթները բացառելու համար:
«Մենք չենք կարող հանդուրժել տարբեր անհատների և կառուցապատողների նման վարքն ու վերաբերմունքը քաղաքի հանդեպ: Միայն հորդորներով չենք լուծի խնդիրը, մենք որոշակի մեխանիզմներ քննարկել ենք, որպեսզի զերծ մնանք նմանատիպ դեպքերից: Դրանք պետք է անհապաղ կասեցվեն և պատժվեն օրենքի ամբողջ խստությամբ»,- ընդգծել է փոխքաղաքապետ Ավինյանը:
Գծանշում, լուսացույցների փոխարինում, վարոդների համալրման ու նոր ավտոբուսների ձեռքբերման գործընթաց. ընթացիկ ծրագրերը ներկայացնող  պատասխանատուի առջև խնդիր դրվեց մեկ շաբաթվա ընթացքում հստակ ժամանակացույց ներկայացնել, թե ավտոբուսային պարկը համալրած 237 նոր ավտոբուսները ո՞ր ուղղություններով և ի՞նչ ժամկետներում կմտնեն երթուղի:
Բնապահպանության ոլորտում նախաձեռնված ծրագրերը համակարգային են ու մասնագիտորեն հիմնավորված. համայնքը սկսել է քաղաքի կանաչ ֆոնդն առողջացնելու գործընթաց: Արդեն մի քանի օր է, ինչ մայրաքաղաքում մեկնարկել է կենսունակության ավարտին մոտ և կենսունակությունը կորցրած, դեֆորմացված ծառերի փոխարինումը՝ նոր, առավել արժեքավոր ու գեղատեսիլ ծառերով: Այս տարի ընդհանուր առմամբ կփոխարինվի շուրջ 2500 ծառ, որից ի դեպ, միայն 150-ն է սակուրա տեսակի: Քաղաքի կանաչ ֆոնդը կհամալրվի նաև մեծ սաղարթ և բնապահպանական կարևոր նշանակություն ունեցող մի շարք ծառատեսակներով:
«Կասկադը Երևանի սիրտն է, և տարածքում իրականացվող կանաչապատման նախագծերը պետք է դրվեն հանրային քննարկման: Մենք, ըստ էության,  գալիք 50 –100 տարվա համար ենք նախանշում լուծումներ, թե ինչ տեսք է ունենալու Կասկադը, և այդ գործընթացում պետք է հաշվի առնել երևանցիների կարծիքը: Առաջիկա 7-8 տարվա ընթացքում քաղաքապետարանը նախատեսում է Երևանում մոտավորապես 200 հազար ծառ տնկել, սա նշանակում է, որ մենք անընդհատ չպետք է գնենք այդ ծառերը, մենք պետք է ունենանք տնկարաններ և պետք է ստանանք այն տեսակները, որոնք դառնալու են Երևանի կանաչ դեմքը, պետք է նաև հայեցակարգ առաջարկենք երևանցիներին»,- ընդգծել է փոխքաղաքապետ Ավինյանը:

Новые проекты,представляющие интерес, будут выноситься на общественное обсуждение: мэр Еревана Тигран Авинян
Цифровизация Еревана является важным и неизбежным компонентом развития: община продолжит внедрение систем электронного управления. Заместитель мэра Еревана Тигран Авинян, который провел очередное рабочее совещание,сообщил, что в ближайшее время будет внедрена гибкая система электронного управления, будет перезапущена платформа «Активный гражданин».
По словам вице-мэра, процесс управления программами стал заметно лучше, благодаря внедрению системы «Малбери», и сегодня община переходит на второй этап, который позволит иметь четкий список осуществляемых в городе проектов, относительно которых будет доступна необходимая информация. Посредством платформы «Активный гражданин» граждане не только смогут представлять предложения, но и новые программы, представляюшие интерес, будут выноситься на общественное обсуждение.
Отвественные за разные сферы лица представили текущие программы и наметили предстоящие действия. В 2023 г.в общей сложности предусматривается заменить около 700 лифтов. Тендеры программ уже состоялись.
В текущем году при поддержке международных партнеров и в рамках общинных программ в эксплуатацию будет сдано 22 детских сада. В рамках программ строительного благоустройства ведется благоустройство парков, ремонт поликлиник и мостов. Вице-мэр поручил во всех общинных проектах и разрешениях на строительство ставить обязательным условием наличие удобств для граждан с проблемами опорно-двигательного аппарата. Отныне перед предоставлением окончательных актов будут принимать во внимание и осуществление дендропроектов.
В текущем году по 21 адресу будут проведены и восстановлены дренажные и канализационные системы. В данный момент ведется очистка русел рек «Гетар» и «Вохчаберд». Относительно чистоты города и выброса строительного мусора в недозволенных местах вице-мэр поручил установить контроль совместно с полицией с целью исключения подобных явлений.
Разметка улиц, замена светофоров, набор водителей автобусов и процесс приобретения новых автобусов: перед лицом, ответственным за сферу, поставлено требование за неделю представить четкие сроки относительно того, в каком направлении и когда 237 новых автобусов выйдет на маршруты.
Программы, предусмотренные в сфере экологии, являются системными и профессионально обоснованными, община начала процесс оздоровления зеленого фонда. Процесс замены старых больных и деформированных деревьев на новые, более ценные породы ведется в столице уже несколько дней и близок к завершению. В общей сложности, будет заменено 2500 деревьев, из которых 150 – сакуры. Зеленый фонд пополнится новыми сортами, имеющими пышные кроны и важное экологическое значение.
Относительно Каскада вице-мэр отметил, что он находится в сердце города, и мнение граждан должно учитываться в плане того, какой вид будет иметь территория. В ближайшие 7-8 лет в столице планируется около 200 тысяч деревьев, что означает, что должен быть создан дендрариум, где деревья будут выращиваться, чтобы не приходилось каждый раз приобретать ценные сорта. Кроме того, мэрия должна представить гражданам концепцию относительно зеленого образа Еревана.