Հիմնանորոգումից հետո Երևանում վերաբացվել է հերթական մանկապարտեզը
80-ական թվականներին հիմնադրված Երևանի հ. 22 մանկապարտեզը հերթականն է, որտեղ ապահովվել են նոր ու անվտանգ պայմաններ՝ շուրջ 230 փոքրիկների համար:
2021թ. մեկնարկած ծրագիրը հիմնովին փոխեց կրթօջախի միջավայրը: Նախագիծը կյանքի է կոչվել Երևանի էներգաարդյունավետության ծրագրով:
Կարևոր այս նախագծի ընդհանուր արժեքը շուրջ 15 միլիոն եվրո է: Այն ֆինանսավորվում է Եվրոպական ներդրումային բանկից, Արևելյան Եվրոպայի էներգախնայողության և շրջակա միջավայրի գործընկերության հիմնադրամից, Կանաչ կլիմայի հիմնադրամից և Երևան համայնքի բյուջեից:
Որպես աշխատանքների պարտադիր բաղադրիչ՝ այստեղ իրականացվել են նաև սեյսմիկ ամրացման ու էներգաարդյունավետ միջոցառումներ: Տեղադրվել են արևային ֆոտովոլտային վահանակներ, LED լուսատուներ, իրականացվել են ջերմամեկուսացման աշխատանքներ, ինչի արդյունքում շուրջ 50%-ով կկրճատվեն հանրային շենքերի էներգետիկ սպասարկման ֆինանսական ծախսերը:
Ծրագրի առաջին փուլով նախատեսված մանկապարտեզների ընդհանուր թիվը 50 է: Հիմնանորոգման, վերակառուցման և սեյսմիկ վերազինման համար նախատեսված 15 մանկապարտեզից 8-ն արդեն իսկ հանձնված է շահագործման: Եվս 5-ում շինարարությունն ընթացքում է:

Еще один ереванский детский сад сдан в эксплуатацию после реконструкции
Ереванский детский сад № 22, основанный в 80-х годах, — очередное дошкольное учреждение, где созданы новые и безопасные условия для около 230 детей.
Программа, запущенная в 2021 году, кардинально изменила условия в учебном заведении. Проект был реализован в рамках Программы энергоэффективности Еревана.
Общая стоимость этого важного проекта составляет около 15 миллионов евро. Он финансируется Европейским инвестиционным банком, Восточноевропейским фондом партнерства по энергоэффективности и окружающей среде, Зеленым климатическим фондом и бюджетом общины Еревана.
В качестве обязательного компонента работ здесь также были выполнены мероприятия по сейсмическому укреплению и энергоэффективности. Установлены солнечные фотовольтовые панели, светодиодные светильники, проведена теплоизоляция, за счет чего финансовые затраты на энергообслуживание общественных зданий сократятся примерно на 50%.
Общее количество детских садов, запланированных на первом этапе проекта, составляет 50. 8 из 15 детских садов, запланированных к капитальному ремонту, реконструкции и сейсмической модернизации, уже сданы в эксплуатацию. Еще 5 находятся в стадии строительства.
Все детские сады Еревана будут капитально отремонтированы в рамках муниципальных и международных программ.