Ջրային տոնախմբություն՝ ամբողջ Երևանում
«Երևանյան ամառ 2016» եռամսյա միջոցառումների ծրագրով, Վարդավառին նվիրված տոնական միջոցառումների համատեքստում, նախապես մշակված միջոցառումներ են կազմակերպվել մայրաքաղաքի բոլոր վարչական շրջաններում: Հիշեցնենք, որ երևանյան Վարդավառը վաղ առավոտյան մեկնարկել էր ջրցան մեքենաների տոնական շքերթով և արձանների լվացմամբ:
Ջրի տոնը շարունակվել է բոլոր վարչական շրջաններում:
Ավան վարչական շրջանում, առավոտյան նախ Պայծառակերպության տոնին նվիրված Սուրբ Պատարագ է մատուցվել Սուրբ Աստվածածին եկեղեցում, իսկ Ընտանիքի այգում, ինչպես նաև Իսահակյան, Դուրյան և Քուչակ թաղամասերի այգիներում կազմակերպվել են տոնին համահունչ միջոցառումներ, ջրախաղեր:
Արաբկիրի բակերում լրացուցիչ ծավալի ջուր են ապահովել ջրցան մեքենաները, իսկ երեխաներին բաժանվել են ջրամղիչ խաղալիքներ և դույլեր, հնչել է երաժշտություն:
Դավթաշեն վարչական շրջանի Կենտրոնական այգում էլ տեղի է ունեցել «Խաղ-ջրոցի» խորագրով միջոցառում, բաց են թողնվել խաղաղության խորհրդանիշ աղավնիներ, բաժանվել են ջրային խաղալիքներ ու կազմակերպվել է հյուրասիրություն:
Էրեբունիում կազմակերպվել է գեղարվեստական թատերականացված շրջիկ-միջոցառում: Տեղի մանկապատանեկան ստեղծագործության կենտրոնում էլ կայացել է համերգային ծրագիր և բեմադրվել է ներկայացում` Տեր Զգոն քահանայի օրհնությամբ:
Կենտրոն վարչական շրջանի Սուրբ Զորավոր եկեղեցու բակում կայացել է համերգային ծրագիր` Քուշնարյանի անվան արվեստի դպրոցի սաների մասնակցությամբ:
Ջրի պակաս չի եղել նաև Նոր Նորք վարչական շրջանում, ուր մի շարք բակեր ու կենտրոնական փողոցներ են շտապել ջրով լցված մեքենաները: Ջրի օրհնության կարգով և հաջորդող ջրախաղով տոնական մեծ արարողություն է կայացել Նոր Նորքի Սուրբ Սարգիս եկեղեցու բակում:
Նորք-Մարաշում կայացել է տոնածիսական արարողություն՝ Նորքի 7-րդ, 15-րդ և 17-րդ փողոցներում: Ազգագրական և տոնին նվիրված երգեր են հնչել վարչական շրջանի աշխատակազմի շենքի տարածքում:
Սուրբ պատարագ է մատուցվել Նուբարաշենի Սրբոց Նահատակաց եկեղեցում, որից հետո վարչական շրջանի կենտրոնական փողոցներում և բակերում կազմակերպվել են օրվա խորհրդին համահունչ միջոցառումներ: Ջրառատության խնդիր չեն ունեցել նաև նուբարաշենցի փոքրիկները: Նրանց լիարժեք ջրախաղն ապահովվել է նախապես բաժանված դույլերով: Դույլեր են բաժանել նաև Քանաքեռ-Զեյթունի երեխաներին: Դավիթ Անհաղթի պուրակում էլ կայացել է «Խաղ-ջրոցի» խորագրով միջոցառում:
Ջրի տոնն անպակաս է եղել երևանյան, կարելի է ասել, բոլոր բակերից: Ի դեպ, առանձին դեպքերում երեխաներին իրենց աշխուժությամբ չեն զիջել ծնողները:
Մայրաքաղաքի գլխավոր ջրային գոտիներում՝ Կարապի լճի և Հանրապետության հրապարակի շատրվանների հարակից հատվածներում անցկացվել են օրվա գլխավոր միջոցառումները, որոնց մասնակցել են բազմաթիվ երևանցիներ և քաղաքի հյուրեր:

Водные празднества по всему Еревану
В рамках трехмесячной программы «Ереванское лето 2016», в соответствии с заранее разработанным планом, мероприятия, посвященные Фестивалю воды (Вардавар) организованы во всех административных районах. Напомним, что праздничные мероприятия начались с парада поливальных машин и мытья памятников.
Фестиваль воды продолжился во всех административных районах.
В районе Аван, праздничные мероприятия начались утром в церкви Святой Богородицы с мессы, посвященной Празднику Преображения Господня, а Семейном парке, как и в парках кварталов Исаакян, Дурьян и Кучак были организованы соответствующие мероприятия, водные игры.
Во дворах района Арабкир дополнительное количество воды было обеспечено поливальными машинами, а детям были розданы водяные помповые игрушки и ведра.
В Центральном парке района Давташен прошли игры по обливанию друг друга, выпущены голуби-символы мира, розданы водяные помповые игрушки,организовано угощение.
В районе Эребуни было организовано передвижное театрализованное представление. В местном детско-юношеском творческом центре состоялась концертная программа и поставлена пьеса при благословлении священника Тер Згона.
В районе Кентрон, во дворе церкви Сурб Зоравор состоялась концертная программа при участии воспитанников школы искусств имени Кушнаряна.
Не обошлось без водных игр и в районе Нор Норк, куда поливальные машины доставили необходимое количество воды. В церкви Сурб Саргис в районе Нор Норк была проведена церемония благословения воды, после которой состоялись водные игры.
В районе Нор Мараш празднества прошли на 7-й,15-й и 17-й улицах Норка. Народные песни, песни,посвященные празднику, прозвучали на территории административного здания района.
В районе Нубарашен, в церкви Србоц Наатакац была отслужена священная литургия, после чего праздничные мероприятия прошли на центральных улицах и во дворах района. Детям были заранее розданы ведра.
В районе Канакер Зейтун, в сквере Давид Анахта прошли игры по обливанию друг друга.
Можно сказать, что Праздник воды нигде не прошел незамеченным. Часто, детям не уступали в активности и их родители.
В основных водных зонах столицы-у Лебединого озера и у фонтанов на площади Республики, были проведены основные мероприятия, в которых приняли участие не только многочисленные ереванцы, но и гости столицы.