Քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը ողջունել է «Երևանը և Սանկտ Պետերբուրգը ընդլայնում են համագործակցության հորիզոնները» համաժողովի մասնակիցներին
Սանկտ Պետերբուրգի նահանգապետի` Երևան կատարած պաշտոնական այցի շրջանակում մայրաքաղաքում մեկնարկել է «Երևանը և Սանկտ Պետերբուրգը ընդլայնում են համագործակցության հորիզոնները» համաժողովը, որի բացմանը մասնակցել են Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը, Սանկտ Պետերբուրգի նահանգապետ Գեորգի Պոլտավչենկոն, ՌԴ հյուսիսային մայրաքաղաքի պաշտոնական պատվիրակության անդամները, բազմաթիվ հյուրեր և շահագրգիռ կողմեր: Համաժողովի մասնակիցներին ուղղված ողջույնի իր խոսքում Երևանի քաղաքապետը նախ շնորհակալություն է հայտնել համաժողովի մասնակցության համար՝ ընդգծելով, որ այն ևս մեկ հնարավորություն է երկու քաղաքների վարչակազմերի ստորաբաժանումների, ինչպես նաև գործարար շրջանակների միջև փոխշահավետ ուղիղ կապեր հաստատելու, փորձի փոխանակման համար, ինչն իր հերթին նպաստելու է առկա կապերի էլ ավելի սերտացմանն ու ակտիվացմանը:
«Համայն հայության մայրաքաղաք Երևանը, որն այս տարի կնշի իր 2797 ամյակը, պատմության ընթացքում բազում մարտահրավերներ հաղթահարելով, այսօր հարավկովկասյան տարածաշրջանում արժանիորեն դարձել է սոցիալ-տնտեսական, քաղաքական ու մշակութային կայուն զարգացող կենտրոն: Որդեգրելով ժողովրդավարական սկզբունքներն ու կիրառելով այդ ուղղությամբ զարգացման միջազգային փորձը` պատմական հարուստ ժառանգություն ունեցող Երևանն այսօր իր կայուն, նաև ինքնատիպ տեղն ունի դինամիկ զարգացման մեծ ներուժ ունեցող ժամանակակից քաղաքների շարքում: Ակտիվորեն համագործակցելով ավելի քան 50 քաղաքների հետ, նաև տարեցտարի ավելացնելով համագործակցության աշխարհագրությունը` Երևանը միևնույն ժամանակ անդամակցում և ակտիվորեն համագործակցում է միջազգային մոտ մեկ տասնյակ կազմակերպությունների հետ: Մենք իսկապե՛ս կարևորում ենք այս ուղղությամբ տարվող աշխատանքները, քանզի համոզված ենք, որ միջազգային բազմակողմ ու բազմաշերտ համագործակցությունը մեծապես նպաստում է թե՛ քաղաքի ամբողջական զարգացմանը և թե՛ մեր համաքաղաքացիների բարեկեցության ապահովմանը»,- նշել է քաղաքապետը:
Անդրադառնալով քաղաքային տնտեսության տարբեր ոլորտներում իրականացվող ծրագրերին և դեռևս լուծումներ պահանջող խնդիրներին ու մարտահրավերներին, որոնք բնորոշ են ժամանակակից խոշոր քաղաքներին, Տարոն Մարգարյանն ընդգծել է, որ առկա խնդիրների հաղթահարման ուղղությամբ քաղաքային իշխանություններն այսօր որդեգրել են հստակ քաղաքականություն, որն ուղղված է Երևանն ավելի հարմարավետ, ավելի գեղեցիկ ու գրավիչ դարձնելուն:
«Այդ համատեքստում են էներգախնայող համակարգերի ներդրումն ու էֆեկտիվության բարձրացումը, կանաչ միջավայրի պահպանումն ու ընդլայնումը, շրջանցիկ ճանապարհային հանգույցների շինարարությունը, հասարակական տրանսպորտի ոլորտը, զբոսաշրջային ենթակառուցվածքների բարելավումն ու շատ այլ առաջնահերթություններ: Ուզում եմ հատուկ ընդգծել, որ իրականացվող բոլոր ծրագրերում մենք նախանշում ենք առկա խնդիրների հաղթահարումը, որի նպատակը Երևանը թե՛ մեր համաքաղաքացիների և թե՛ մայրաքաղաքի հյուրերի համար օր առաջ ավելի հարմարավետ, ավելի գեղեցիկ ու գրավիչ դարձնելն է: Դրա համար առկա են տնտեսական և օրենսդրական բոլոր պայմանները, ու վստահաբար կարող ենք ասել, որ Երևանն այսօր ներդրումային տեսանկյունից բավականին գրավիչ է: Ավելին, Երևանի քաղաքապետարանը միշտ բաց և պատրաստակամ է՝ քննարկելու փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ցանկացած նախագիծ: Ավելորդ չեմ համարում փաստել, որ այս ուղղություններով մենք բավական լուրջ հաջողություններ արդեն իսկ արձանագրել ենք և շարունակաբար շարժվում ենք առաջ՝ ընդլայնելով մեր գործընկեր քաղաքների հետ համագործակցության շրջանակները», - ընդգծել է քաղաքապետը՝ հավելելով, որ այդ շարքում կարևոր տեղ է զբաղեցնում Սանկտ Պետերբուրգը, որի հետ համագործակցությունը սկիզբ է առել դեռ 1997 թվականից:
«Գործընկերային մեր հարաբերություններում առանցքային տեղ են զբաղեցնում համատեղ իրականացվող ծրագրերը, որոնք իրենց արդյունավետությամբ առանձնանում են հատկապես վերջին տարիներին: Ինձ համար առանձնակի կարևոր է նաև երկու քաղաքների վարչական շրջանների միջև համագործակցության ընդլայնումը: Մասնավորապես, Երևանի Արաբկիր և Սանկտ Պետերբուրգի Վասիլեօստրովսկի շրջանների միջև ծավալվող գործակցությունը, կարծում եմ, իսկապես օրինակելի է և արժանի ընդօրինակման: Ու ես վստահ եմ, որ այսօր մեր ստորագրած համագործակցության 5-ամյա ծրագրով նախատեսված բոլոր ուղղություններով նույնպես մենք շոշափելի հաջողություններ կարձանագրենք: Մեր անշահախնդիր բարեկամության մասին է վկայում նաև հատկապես այս օրերին Սանկտ Պետերբուրգի նահանգապետի գլխավորությամբ բավականին ներկայացուցչական պատվիրակության ժամանումը Երևան: Կիսելով հայ ժողովրդի վիշտը՝ այսօր աշխարհի ողջ առաջադեմ մարդկության հետ միասին դուք նույնպես հանդես եք գալիս ընդդեմ ցեղասպանության, ընդդեմ ժխտողականության և, որպես իսկական բարեկամ, մեզ հետ միասին հիշում եք ու պահանջում: Եվս մի քանի օր, և մեր ժողովուրդները մեծ շուքով կնշեն Հայրենական մեծ պատերազմում տարած մեր միասնական հաղթանակի 70-ամյակը: Իսկ այսօր Երևանի Արաբկիր վարչական շրջանում կբացվի «Բլոկադային Լենինգրադի երեխաներին» հուշարձանը, որը Սանկտ Պետերբուրգի նվերն է Երևանին՝ որպես յուրօրինակ երախտիքի նշան: Սանկտ-Պետերբուրգում արդեն իսկ կա՛ տեղադրված խաչքար, առաջիկայում նախատեսվում է նաև Կոմիտասի արձանը կանգնեցնել այնտեղ: Դրանք ոչ միայն մնայուն արժեքներ են, այլև մեր երկու ժողովուրդների բարեկամությունը փաստող ինքնատիպ ուղերձ են ապագա սերունդներին»,- նշել է Տարոն Մարգարյանը:
Քաղաքապետի համոզմամբ, գործարար շրջանակների, գիտության և կրթության, տուրիզմի և այլ ոլորտների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ այս համաժողովը զգալիորեն կխթանի և նոր թափ կհաղորդի երկու քաղաքների միջև համագործակցությանը:
«Վստահ եմ, որ փորձի փոխանակումը, տարբեր ծրագրերի մանրամասներին ծանոթանալը ևս իրենց հերթին հնարավորություն կտան առաջարկելու ոլորտային կառավարման նոր մոտեցումներ ու մեխանիզմներ»,- նշել է քաղաքապետն ու արդյունավետ աշխատանք մաղթել համաժողովի մասնակիցներին:

Мэр Еревана Тарон Маргарян поприветствовал участников конференции «Санкт-Петербург и Ереван расширяют горизонты сотрудничества»
В рамках официального визита в Ереван губернатора Санкт-Петербурга, в столице Армении стартовала конференция «Санкт-Петербург и Ереван расширяют горизонты сотрудничества», в торжественной церемонии открытия которой участвовали мэр Еревана Тарон Маргарян, губернатор Санкт-Петербурга Георгий Полтавченко, члены официальной делегации северной столицы РФ, многочисленные гости и заинтересованные стороны.
В своей приветственной речи, мэр Еревана выразил благодарность присутствующим за участие в конференции, подчеркнув, что это еще одна хорошая возможность для установления прямых взаимовыгодных связей между административными подразделениями и деловыми кругами двух городов, а также для обмена опытом, что в свою очередь будет способствовать дальнейшему укреплению и интенсификации нынешних связей.
«Сегодня столица армян всего мира - Ереван, который в этом году отметит свое 2797-летие, преодолев за свою долгую историю многие вызовы, заслуженно стал социально-экономическим, политическим и культурным центром Южного Кавказа. Приняв демократические принципы и применив международный опыт развития, имеющий богатое историческое наследие Ереван сегодня имеет свое особое место в ряде современных городов с большим потенциалом развития. Активно сотрудничая более с чем с 50-и городами, и с каждым годом расширяя географию сотрудничества, Ереван в то же время активно сотрудничает с десятками международных организаций. Мы действительно придаем важность работам, которые ведутся в этом направлении, поскольку уверены, что многостороннее и многогранное международное сотрудничество в значительной степени способствует развитию города в целом и обеспечению благосостояния наших сограждан»,- отметил мэр Еревана.
Касаясь реализуемых в разных сферах городского хозяйства программ, а также текущих вызовов и задач, Тарон Маргарян подчеркнул, что для их решения городские власти сегодня наметили четкую политику, благодаря которой Ереван станет более удобным, красивым и привлекательным.
«Именни в этом контексте мы рассматриваем внедрение энергосберегающих систем и повышение их эффективности, сохранение и расширение зеленных зон, строительство объездных дорог, сфера городского транспорта, улучшение туристических инфраструктур и другие приоритеты. Хочу особо подчеркнуть, что во всех реализуемых программах мы видим решение существующих задач. Для этого есть все экономические и правовые условия и с уверенностью можем сказать, что с инвестиционной точки зрения Ереван сегодня является весьма привлекательным. Более того, мэрия Еревана всегда открыта и готова обсудить любой проект, который представляет взаимный интерес»,-подчеркнул мэр Еревана, отметив, что с этой точки зрения важное место занимает Санкт-Петербург, с которым сотрудничество началось еще с 1997 года.
«Для меня особо важно расширение сотрудничества между административными районами двух городов. В частности, сотрудничество административного района Арабкир и Василеостровского административного района, действительно достойно подражания. О нашей бескорыстной дружбе свидетельствует также прибытие в Ереван делегации, возглавляемой губернатором Санкт-Петербурга Георгием Полтавченко. Вместе со всем прогрессивным человечеством сегодня вы также выступаете против Геноцида, против отрицания и как настоящий друг вспоминаете и требуете признания вместе с нами. Через несколько дней наши народы торжественно отметят 70-летие победы в Великой Отечественной войне. А сегодня в административном районе Еревана Арабкир состоится открытие памятника «Детям блокадного Ленинграда», который Еревану подарил Санкт-Петербург в знак благодарности. В Санкт-Петербурге уже установлен хачкар, в скором времени откроется памятник Комитасу. Это не только фундаментальные ценности, но и уникальное послание будущим поколениям, которое свидетельствует о дружбе наших народов»,- отметил Тарон Маргарян.
По убеждению мэра, эта конференция с участием представителей деловых кругов и сфер науки, образования и туризма, в значительной степени придаст новый импульс сотрудничеству двух городов.
«Я уверен, что обмен опытом и знакомство с деталями разных программ также, в свою очередь дадут возможность предложить новые подходы и механизмы управления сферами»,-отметил мэр и пожелал участникам конференции продуктивной работы.