Քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանն աշխատանքային շրջայց է կատարել Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանում
Քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանն աշխատանքային այցի շրջանակում հետևել է Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանում տարեկան ծրագրերով իրականացվող աշխատանքների ընթացքին: Քաղաքապետը նախ այցելել է վարչական շրջանի մարզադպրոց, որն այս տարի Երևանի քաղաքապետարանի ծրագրով ամբողջությամբ հիմնանորոգվում է: Վարչական շրջանի ղեկավարի ուղեկցությամբ քաղաքապետը շրջել է մարզադպրոցում, ծանոթացել կատարվող աշխատանքներին: Պատասխանատուները, կարևորելով ծրագրի իրականացումը, նշել են, որ այն իսկապես սպասված էր ու անհրաժեշտ: Այցի շրջանակում Տարոն Մարգարյանին է ներկայացվել նաև մարզադպրոցի լողավազանի հարակից տարածքը, որը ևս բարեկարգվելու է:
Հարկ է նշել, որ Երևանի քաղաքապետարանի ենթակայության մարզադպրոցներում այսօր մարզվում են ավելի քան 9000 պատանիներ և աղջիկներ: Քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը վստահեցրել է, որ նախատեսված ծրագրերի իրականացման արդյունքում, ավելի հարմարավետ պայմաններում շուրջ տարին անընդմեջ անցկացնելով իրենց մարզումները, մայրաքաղաքի պատանի մարզիկներն ու մարզուհիներն առավել բարձր արդյունքներ կարձանագրեն ինչպես հանրապետական, այնպես էլ միջազգային առաջնություններում:
Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանում քաղաքապետին ներկայացված հաջորդ ծրագիրը թիվ 89 մանկապարտեզի հիմնանորոգումն էր: Տարեկան ծրագրի շրջանակում այս նախակրթարանում ևս փոքրիկների դաստիարակության ու խնամքի համար կապահովվեն անհրաժեշտ բոլոր պայմանները: Առանձնակի կարևորելով աշխատանքների իրականացումը՝ մանկապարտեզի տնօրենը նշել է, որ նախակրթարանը երբևէ նորոգման չէր ենթարկվել, ինչի անհրաժեշտությունը շատ էր զգացվում: Տնօրենը նաև մանկապարտեզ հաճախող երեխաների ծնողների գոհունակությունն է փոխանցել քաղաքապետին՝ նախակրթարանների հանդեպ ցուցաբերվող մշտական ուշադրության ու հոգածության համար՝ ընդգծելով, որ հատկապես վերջին տարիներին պայմանների բարելավմանն ուղղված ծրագրերն իսկապես բազմաբնույթ են ու ծավալուն: Քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանն էլ իր հերթին մեկ անգամ ևս վստահեցրել է, որ մայրաքաղաքի մանկապարտեզների պայմանների բարելավմանն ուղղված ծրագիրը լինելու է շարունակական, և հարմարավետ պայմաններ են ապահովվելու Երևանի բոլոր մանկապարտեզներում:
«160 մանկապարտեզ ունենք Երևանի քաղաքապետարանի ենթակայության տակ և գրեթե բոլոր այդ մանկապարտեզներում հիմնանորոգման խնդիր կար, որոնք կուտակվել էին տասնամյակների ընթացքում: Խնդրին համակարգված լուծում տալու նպատակով վերջին չորս տարիներին մեր կողմից հստակ ծրագիր մշակվեց, որպեսզի Երևան քաղաքի բոլոր վարչական շրջաններում իրականացնենք մանկապարտեզների հիմնանորոգման աշխատանքներ: Տարեցտարի արդյունքը տեսանելի է, ինչը փաստում են հենց մանկապարտեզ հաճախող երեխաների ծնողներն ու կոլեկտիվը: Ինչպես գիտեք, մանկապարտեզներն անվճար դարձնելուց հետո այսօր շուրջ 30000 երեխա հնարավորություն է ստացել անվճար հաճախել մանկապարտեզ, և մենք անում ենք ամեն ինչ՝ մեր երեխաների համար հարմարավետ պայմաններ ապահովելու ուղղությամբ: Վերանորոգման աշխատանքներին զուգահեռ՝ մենք նաև գույքի թարմացման ծրագիր ենք իրականացնում, ինչը ևս լինելու է շարունակական: Վստահեցնում եմ, որ մի քանի տարի անց Երևան քաղաքում մենք այլևս չենք ունենա չվերանորոգված մանկապարտեզ»,- ընդգծել է քաղաքապետը:
Այցի շրջանակում Տարոն Մարգարյանը զրուցել է նաև խոհարարների հետ, ծանոթացել փոքրիկների սննդակարգին: Առանձնակի կարևորելով մանկապարտեզներում սննդի կազմակերպումը՝ Տարոն Մարգարյանը մեկ անգամ ևս հանձնարարել է խստորեն պահպանել սննդի որակի բոլոր չափորոշիչներն ու ինչպես կարգն է՝ գործընթացին մասնակից դարձնել նաև ծնողներին:
«Վարչական շրջանների համապատասխան բաժինների կողմից ամենօրյա հսկողություն է իրականացվում սննդի որակի ապահովման ուղղությամբ, և ոչ միայն վարչական շրջանի, այլ նաև ծնողական համայնքներին ենք հնարավորություն տվել, որ դառնան այդ գործընթացի մասնակիցը», - նշել է քաղաքապետը:
Այցի շրջանակում քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը եղել է նաև մանկապարտեզի գործող մասնաշենքում, հետևել է երեխաների առօրյային և զրուցել նրանց հետ:

Мэр Тарон Маргарян побывал с рабочим визитом в административном районе Малатия-Себастия
В ходе рабочего визита в административный район Малатия-Себастия мэр Тарон Маргарян наблюдал за работами, реализуемыми в рамках годовых программ. Мэр посетил спортивную школу административного района, где по программе мэрии Еревана проводятся работы по капитальному ремонту. В сопровождении руководителя административного района мэр прошелся по школе, ознакомился с реализуемыми работами. Подчеркнув важность реализации программы, ответственные лица отметили, что она была долгожданной и необходимой. В рамках рабочего визита мэру Тарону Маргаряну был представлен также участок, прилегающий к бассейну спортивной школы, который также будет благоустроен.
Стоит отметить, что в муниципальных спортивных школах сегодня тренируется более 9000 юношей и девушек. Мэр Тарон Маргарян заверил, что в результате реализации намеченных программ, тренируясь в более комфортных условиях, юные спортсмены и спортсменки столицы смогут добиться больших успехов как в республиканских, так и в международных соревнованиях.
В административном районе Малатия-Себастия мэру была представлена также программа по капитальному ремонту детского сада N89. В рамках годовой программы здесь также будут обеспечены все условия для воспитания детей. Директор и персонал детского сада отметили, что в детском саду никогда не проводились ремонтные работы, и их необходимость была очевидна. Директор выразила благодарность от имени родителей за проявленное постоянное внимание и заботу, подчеркнув, что за последние годы программы, направленные на улучшение условий детских садов, действительно, разнообразны и объёмны. Мэр Тарон Маргарян в свою очередь еще раз заверил, что программа, направленная на улучшение условий в столичных детских садах будет продолжительной.
«В ведомстве Еревана сегодня находится 160 детских садов и почти во всех этих детских садах была необходимость капитального ремонта. За последние 4 года мы разработали четкий план для того, чтобы во всех административных районах были реализованы работы по капитальному ремонту детских садов. С каждым годом результат становится все более заметным и для родителей детей, и для коллективов детских садов. Как вы знаете, после того как детские сады стали бесплатными их посещают около 30000 детей, и мы делаем все возможное, чтобы для наших детей были обеспечены все необходимые условия. Наряду с капитальным ремонтом детских садов, мы проводим также работы по обновлению и пополнению инвентаря. Заверяю, что через несколько лет в Ереване больше не будет неотремонтированных детских садов»,-подчеркнул мэр столицы.
В рамках рабочего визита Тарон Маргарян побеседовал с поваром, поинтересовался рационом питания детей и еще раз поручил строго придерживаться всех стандартов качества пищевых продуктов.