Քաղաքապետարանում կայացել է աշխատանքային հերթական խորհրդակցությունը
Համայնքային իշխանության, համատիրությունների ու բնակիչների համագործակցությամբ Երևանի վարչական շրջաններում շարունակվում է բազմաբնակարան շենքերի աղբամուղների փակման գործընթացը: Քաղաքապետարանում հրավիրված աշխատանքային հերթական խորհրդակցության ժամանակ քաղաքապետին զեկուցվել է, որ արդեն իսկ շուրջ 860 աղբամուղ է փակվել: Քաղաքապետ Հայկ Մարությանը հանձնարարել է հետևողական աշխատանք տանել բոլոր բազմահարկերում՝ ընդգծելով, որ միայն այս կերպ է հնարավոր շենքերում լուծել գարշահոտության, առնետների ու, առհասարակ, սանիտարական խնդիրները։
Շրջիկ առևտրի չգրանցված կցորդներն այս օրերին ակտիվորեն ապամոնտաժվում են: Համայնքի ուժերով արդեն իսկ ապամոնտաժվել է 30, տնտեսվարողների միջոցներով՝ 10 շարժական կետ: Հարկ է նշել, որ շրջիկ առևտրի կետերն արդեն այս տարվանից գործում են միայն քաղաքապետարանի թույլտվությամբ: Պահանջը սահմանված է օրենքով, իսկ շրջիկ առևտրի համար հատուկ վայրերն ու չափորոշիչները՝ ավագանու որոշմամբ: Տնտեսվարողների համար ստեղծվել է հարմարավետ էլեկտրոնային հարթակ, որտեղ կարող են գրանցվել ու կազմակերպել իրենց բիզնեսը:
Քաղաքապետ Հայկ Մարությանի կարգադրությամբ մայրաքաղաքի տարբեր վարչական շրջաններում շարունակվում է ապօրինի կառույցների ապամոնտաժման գործընթացը։ Հունիսի 22-ից մինչ օրս ապամոնտաժվել է 47 ինքնակամ կառույց: Շնորհակալություն հայտնելով ոստիկանությանը՝ գործուն աջակցության համար, քաղաքապետը մեկ անգամ ևս ընդգծել է, որ հանրային շահի անտեսմամբ ապօրինաբար կառուցված շինությունների քանդման հարցում պայքարը լինելու է շարունակական:
Երևանի քաղաքապետարանի վերելակների փոխարինման այս տարվա ծրագիրն ամբողջովին կազմակերպվելու է այնպես, որ նոր վերելակները ծառայեն առաջին հերթին hայրենիքի պաշտպանության գործում վիրավորում ստացած հերոս տղաներին՝ որոշակիորեն թեթևացնելով նրանց հոգսը: Այդ նպատակով վերլուծվել են անհրաժեշտ տվյալները և ընտրվել են 54 բարձրահարկ շենքեր, որտեղ ապրում են հենաշարժողական վնասվածքներ ստացած զինծառայողները: Մատչելի վերելակների գնումն արդեն կայացել է: Այժմ ընթացքի մեջ են չափագրման աշխատանքները:
Հասարակական կարգի պահպանության ու երթևեկության անվտանգության ապահովման նպատակով մայրաքաղաքում ուժեղացված հսկողություն է սահմանված հասարակական տրանսպորտը սպասարկող միկրոավտոբուսների ու ավտոբուսների վարորդների աշխատանքի նկատմամբ: Քաղաքապետարանի համապատասխան ստորաբաժանումները նոր ավտոբուսների շահագործման ընթացքին հատկապես բծախնդիր են վերաբերվում։ Հանձնարարվել է արագ արձագանքել քաղաքացիների ահազանգերին ու երթևեկության ընթացքում բացառել վարորդների ծխելու և հեռախոսով խոսելու դեպքերը:
Անդրադառնալով բացօթյա ապօրինի առևտրին՝ քաղաքապետ Հայկ Մարությանը վարչական շրջանների ղեկավարներին հանձնարարել է ամենօրյա ստուգայցերի միջոցով տեղերում ուժեղացնել հսկողությունն ու քայլեր ձեռնարկել երևույթը բացառելու ուղղությամբ:

Состоялось очередное рабочее совещание
Процесс закрытия мусоропроводов в многоквартирных жилых зданиях продолжается в рамках сотрудничества между городскими властями, кондоминиумами и жильцами. В ходе очередного рабочего совещания в мэрии мэру было доложено, что 860 мусоропроводов уже закрыто. Мэр Айк Марутян поручил продолжить последовательные работы в многоквартирных домах, подчеркнув, что только таким образом можно избавиться от неприятного запаха, крыс и других санитарных проблем.
Незарегистрированные передвижные торговые точки активно демонтируется в эти дни. 30 трейлеров уже демонтировано усилиями общины, а 10 – самими хозяйствующими субъектами. Следует отметить, что с начала года передвижные торговые точки могут действовать только с разрешения мэрии в специально отведенных местах и в соответствии с стандартами,установленными Советом старейшин. Созданы специальные электронные платформы, где хозяйствующие субъекты могут регистрироваться и организовывать бизнес.
Мэр Айк Марутян поручил продолжить демонтаж незаконных построек во всех административных районах. С 22-го июня по сей день демонтировано 47 незаконных построек. Выразив благодарность полиции за сотрудничество, мэр еще раз отметил, что борьба с незаконным строительством, идущим вразрез с интересами общественности, будет продолжаться.
Процесс замены старых лифтов на новые в рамках программы мэрии этого года пересмотрен, и в программы включены 54 лифта в многоквартирных зданиях, где проживают получившие ранения защитники отечества. Многие из них теперь имеют проблемы опорно-двигательного аппарата, и им необходимы должным образом работающие лифты. Процесс закупки лифтов уже завершен, сейчас ведутся работы по измерениям.
Усиленный контроль установлен над работой водителей автобусов и миниавтобусов с целью обеспечения общественного порядка и безопаного движения. Поручено обеспечивать быстрое реагирование на жалобы граждан.
Относительно незаконной уличной торговли мэр Айк Марутян поручил начальникам административных районов организовывать проверки на местах и предпринимать шаги, чтобы обеспечить усиленный контроль над проблемой.