«Քաղաքը պետք է մաքրենք հին ավտոմեքենաների կմախքներից». Տիգրան Ավինյան
Ոչ պիտանի 31 տրանսպորտային հենակմախք և 83 այլ իրեր են վարչական շրջաններից դուրս բերվել և այլ տարածք տեղափոխվել: Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանին գործակարգավարական խորհրդակցության ընթացքում զեկուցվել է ոչ սահմանված վայրերում կայանած մեքենաներից ազատվելու և մասնավոր օբյեկտների հարակից տարածքներում մայթեր կառուցելու ու բակերը բարեկարգելու մասին:
«Այս աշխատանքը որոշ տեղերում արդեն տեսանելի է, բայց պետք է շարունակական լինի և քաղաքը պետք է մաքրենք հին ավտոմեքենաների կմախքներից»,-շեշտել է քաղաքապետը:
Երևանում ոչ սահմանված վայրերում առևտրի իրականացման և ծառայություն մատուցելու համար կազմվել է 111 արձանագրություն, մոտ 5 տոննա 720 կգ ապրանքատեսակ առգրավվել է: Օրենսդրությամբ սահմանված պահանջների խախտմամբ՝ առանց համապատասխան գովազդի տեղադրման թույլտվության ավտոտրանսպորտային միջոցների վրա գովազդ տեղադրելու համար կազմվել է վարչական իրավախախտման վերաբերյալ 7 արձանագրություն՝ 11 գովազդային վահանակի առգրավմամբ:
«Մի պահ քաղաքը վերածվել էր զբոսաշրջային մեքենաների հանգրվանի: Զգոնությունը պետք է չկորցնենք, պարբերաբար ստուգումները պարտադիր են»,-նշել է քաղաքապետը:
Նոր Նորք վարչական շրջանի Տորք Անգեղի արձանի հարակից տարածքի բարեկարգման երկրորդ փուլն սկսվել է: Պատկերը կամբողջացվի մոտ 24 ամսից:
Աջափնյակ, Քանաքեռ-Զեյթուն, Էրեբունի, Շենգավիթ վարչական շրջանների մի շարք փողոցներում միջին նորոգման ծրագրով իրականացվում է ֆրեզավորում: Էրեբունու Աթոյան փողոցի ասֆալտապատումն ավարտված է: Մյասնիկյան պողոտայի ասֆալտապատումը դեռ ընթացքում է, միևնույն ժամանակ մայրաքաղաքի տարբեր հասցեներում շարունակվում է փոսային նորոգումը:
Մայրաքաղաքի այգիների տարբեր վարձակալության պայմանագրեր տարիներ շարունակ խնդրահարույց են եղել: Քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանն ընդգծել է՝ հիմա անհրաժեշտ է վարձակալների հետ քննարկել այն հանգամանքը, որ այգիների տարածքները վերջիններիս բիզնես նպատակ լինելուց բացի, նաև մարդկանց զբոսանքի համար են:
«Եթե համաձայնության գալ չենք կարող, ապա պետք է նոր մրցույթ հայտարարվի, խզվեն նախկին պայմանագրերը, քանի որ վստահ չեմ՝ բոլորը կցանկանան ավելի մեծ վճարով ու հին տրամաբանությամբ շահագործել տարածքները»,-նշել է Տիգրան Ավինյանը:

«Нам предстоит очистить город от остовов старых автомобилей». Тигран Авинян
Из административных районов вывезены и перевезены на другие участки 31 остов непригодных машин и 83 других предмета. В ходе очередного рабочего совещания мэр Еревана Тигран Авинян был проинформирован об устранении автомобилей, припаркованных в непредусмотренных местах, строительстве тротуаров, прилегающих к частным объектам. и благоустройстве дворов.
"Кое-где эта работа уже видна, но она должна быть непрерывной и мы должны очистить город от остовов старых автомобилей", - подчеркнул мэр.
За ведение торговли и оказание услуг в непредусмотренных для этого местах в столице составлено 111 протоколов, конфисковано около 5 тонн 720 кг товаров. За размещение рекламы на автотранспортных средствах без соответствующего разрешения в нарушение требований, установленных законодательством, составлено 7 протоколов об административных правонарушениях с конфискацией 11 рекламных щитов.
«В какой-то момент город превратился в пристанище туристических автомобилей. Мы не должны терять бдительность, регулярные проверки обязательны", - сказал мэр.
Начался второй этап благоустройства территории, прилегающей к памятнику Торку Ангеху в административном районе Нор Норк. Территория получит конечный облик примерно через 24 месяца.
В рамках программы среднего ремонта фрезеруется ряд улиц в административных районах Ачапняк, Канакер-Зейтун, Эребуни, Шенгавит. Завершено асфальтирование улицы Атоян в районе Эребуни. Асфальтирование проспекта Мясникяна все еще продолжается, в то же время в различных адресах столицы продолжается ремонт ям и трещин.
Различные договоры аренды столичных парков уже много лет являются проблематичными. Мэр Тигран Авинян подчеркнул, что теперь необходимо обсудить с арендаторами тот факт, что территории парков предназначены не только для ведения их бизнеса, но и для прогулок людей.
"Если мы не сможем договориться, то необходимо объявить новый тендер, расторгнуть предыдущие контракты , потому что я не уверен, что все захотят эксплуатировать участки за более высокую плату и по старой логике", - сказал Тигран Авинян.