Քննարկվել են կրթական ոլորտում համագործակցությանն առնչվող հարցեր
Երևանի և իտալական Տրևիզո քաղաքի դպրոցների միջև բարեկամական կապերի հաստատմանն, ինչպես նաև հանրակրթության ոլորտում համագործակցությանն առնչվող հարցեր են քննարկվել Երևանի քաղաքապետարանում իտալական վերոնշյալ քաղաքի պատվիրակության հետ տեղի ունեցած հանդիպման ժամանակ:
Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի անունից ողջունելով հյուրերին՝ քաղաքապետի գլխավոր խորհրդական Վանո Վարդանյանը համառոտ ներկայացրել է Երևանի և իտալական քաղաքների միջև ձևավորված բարեկամական և գործընկերային կապերն ու առկա ձեռքբերումները: Վերջինս նաև ընդգծել է, որ Երևանի քաղաքապետարանը մշտապես ողջունում է բարեկամական և գործընկերային կապերի շարունակականությանն ու ընդլայնմանը միտված բոլոր նախաձեռնությունները:
Իտալական պատվիրակության անունից շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ Տրևիզո քաղաքում գործող «Ֆեդեպիացա» հիմնադրամի նախագահ Ջիովաննի Տոսելոն համառոտ ներկայացրել է իր ղեկավարած հիմնադրամի գործունեությունը՝ ընդգծելով հատկապես մշակութային և կրթական բաղադրիչի նպատակները: Ջովաննի Տոսելոն փոխանցել է նաև Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանին ուղղված Տրևիզոյի քաղաքապետի նամակը:
Այնուհետ կողմերը քննարկել են Տրևիզոյի կրթական հաստատությունների, մասնավորապես, իտալացի անվանի քանդակագործ Անտոնիո Կանովայի անվան դպրոցի և Երևանի դպրոցներից մեկի միջև բարեկամական կապերի հաստատմանն առնչվող հարցեր:
Ողջունելով իտալական կողմի նախաձեռնությունը՝ Երևանի քաղաքապետարանի հանրակրթության վարչության պետ Գայանե Սողոմոնյանն էլ հյուրերին համառոտ ներկայացրել է քաղաքապետարանի ենթակայության և արտերկրի մի շարք դպրոցների միջև արդեն իսկ ձևավորված բարեկամական և գործընկերային կապերը և հույս հայտնել, որ բարեկամ դպրոցների շարքն արդեն մոտ ապագայում կհամալրեն նաև իտալական դպրոցները: Հանրակրթության վարչության պետը նաև նշել է, որ հանգամանորեն կքննարկվեն համագործակցության տարբերակներն ու արդեն մոտ ապագայում առաջարկներ կներկայացվեն ծրագրի մեկնարկի վերաբերյալ:
Հանդիպման ավարտին հյուրերը հայտնել են նաև Երևանի մասին իրենց տպավորությունները՝ հատկանշելով, որ տպավորված են մայրաքաղաքի գույներով և կանաչապատման ու ծաղկապատման մշակույթով:

Обсуждены вопросы сотрудничества в сфере образования
Во время состоявшейся в мэрии Еревана встречи с делегацией из итальянского города Тревизо были обсуждены вопросы установления дружеских связей между школами Еревана и Тревизо, а также сотрудничества в сфере образования.
Поприветствовав гостей от имени мэра Еревана Тарона Маргаряна, главный советник мэра Вано Варданян представил достижения, достигнутые в рамках сформированных между Ереваном и городами Италии дружеских и партнерских отношений. Было также подчеркнуто, что мэрия Еревана приветствует все те инициативы, которые направлены на расширение сотрудничества.
Выразив от имени итальянской делегации благодарность за теплый прием, президент фонда Федепиаца, действующего в городе Тревизо, Джиованни Тоссело представил деятельность фонда, ставя акцент на культурную и образовательную составляющие. Джиованни Тоссело передал также письмо мэра Тревизо адресованное мэру Еревана Тарону Маргаряну.
Стороны обсудили также вопросы, касающиеся возможностей установления дружеских связей между образовательными учреждениями двух городов.
Поприветствовав инициативу итальянской стороны, начальник управления общего образования аппарата мэрии Еревана Гаяне Согомонян представила гостям сформированные между ереванскими муниципальными и зарубежными школами партнерские связи, и выразила надежду, что уже в скором будущем к их числу присоединятся также итальянские школы.