«Կասկադ» համալիրը վերջնական տեսք կստանա․ հողամասերը կդառնան հանրային ու կանաչ տարածքներ
Երևանի քաղաքապետարանը որպես նվիրատվություն «Գաֆէսճեան»  թանգարանից ընդունեց ընդհանուր առմամբ 5105 քմ մակերեսով հողամասերը և դրանցում առկա շինությունները: Ավագանին հավանություն տվեց որոշման նախագծին։ Հողամասերը կդառնան հանրային ու կանաչ տարածքներ։
Հարկ է նշել, որ դեռևս 2022թ. նվիրաբերված, չկառուցապատված 11․53 հա հողամասում էլ համայնքը պատրաստակամություն է հայտնել ավարտին հասցնել «Կասկադ» համալիրի վերին փոսորակի հատվածում կառուցապատումը՝ ապահովելով աստիճանների և շարժասանդուխքների կապը 50-ամյակի հուշարձանի աստիճանների հետ։
«Կասկադը Երևանի ամենակարևոր վայրերից մեկն է, երևանցիների ամենասիրելի վայրերից մեկն է, զբոսաշրջային կենտրոններից մեկն է, և երևանցիները պետք է իմանան, որ «Կասկադ» համալիրն ամբողջապես վերջնական տեսքի է գալու»,- ընդգծել է քաղաքապետը։
Ավագանու որոշմամբ, Երևանի բյուջեի կատարման վերահսկողությունն արդյունավետ իրականացնելու նպատակով, այսուհետ ընթացիկ տարվա՝ ոչ ուշ, քան վերջին նիստում ավագանին որոշում կկայացնի բյուջեի կատարման տարեկան հաշվետվության վերաբերյալ գնումների մասին ՀՀ օրենքով սահմանված կարգով աուդիտ անցկացնելու մասին, որի համար կվճարվի Երևանի բյուջեից:  Աուդիտ անցկացնելու նպատակով աուդիտորական կազմակերպություն ընտրելու մրցույթին կարող են մասնակցել այն անկախ աուդիտորական կազմակերպությունները, որոնք ունեն առնվազն 5 տարվա աշխատանքային փորձ այդ ոլորտում, առնվազն 7 աշխատակից, ովքեր ունեն առնվազն 5 տարվա աուդիտորական աշխատանքային փորձ և որոնցից առնվազն 2-ն ունեն միջազգային որևէ որակավորում։

Комплекс «Каскад» получит свой окончательный вид: земельные участки станут общественными и зелеными зонами
16.04.2024
Мэрия Еревана приняла в качестве дара от музея «Гафесчян» земельные участки общей площадью 5105 кв м вместе с сооружениями на них. Совет старейшин одобрил проект решения, согласно которому эти участки станут общественными и зелеными зонами.
Следует отметить, что, что в 2022г. община выразила готовность завершить незаконченное строительство комплекса «Каскад» на переданном в дар, незастроенном участке площадью в 11,53 га. Община закончит строительство лестницы и эскалатора, обеспечив соединение с памятником 50-летия.
«Каскад – одна из важнейших территорий Еревана, одно из самых любимых мест ереванцев и популярная среди туристов зона, поэтому люди должны знать, что «Каскад» получит свой окончательный вид»,-подчеркнул мэр.
Совет старейшин решил, что с целью эффективного контроля за выполнением бюджета отныне Совет старейшин будет принимать решения относительно проведения аудита ежегодного отчета о выполнении бюджета в соответствии с законом РА о процедуре закупок не позднее, чем на последнем заседании совета текущего года. Аудит будет оплачиваться из бюджета Еревана. В тендере на проведение аудита могут принять участие независимые аудиторские организации, имеющие опыт рабочей деятельности не менее 5 лет, минимум 7 сотрудников с опытом работы не менее 5 лет, минимум двое из которых должны иметь какую-либо международную квалификацию.