«Կորեայի ձորի»-ի կամուրջը հիմնանորոգվում է
Մայրաքաղաքի երթևեկությունը տրանսպորտային հոսքերից բեռնաթափելու նպատակով քաղաքապետարանն այսօր Երևանը շրջանցող մի շարք ծրագրեր ու նախագծեր է դիտարկում: Դրանցից մեկն էլ Երևանը Կոտայքի մարզին կապող, այսպես ասած, «Կորեայի ձորի»-ի կամուրջն է: Ավելի քան 50 տարվա պատմություն ունեցող կամրջի հիմնանորոգումը Երևանի քաղաքապետարանի տարեկան ծրագրերից մեկն է: Աշխատանքներն արդեն մեկնարկել են:
«Շրջանցող ճանապարհներից մեկը նաև այս կամուրջն է, որից շատ հաճախ չեն օգտվում մեր քաղաքացիները, քանի որ անմխիթար վիճակում է: Անցած տարի նախատեսեցինք նախագծային փաստաթղթերը և այս տարի արդեն ունենք բարեհաջող անցած մրցույթ, որով էլ սկսվել է շինարարությունը»,- նշում է Երևանի քաղաքապետի առաջին տեղակալ Հրաչյա Սարգսյանը:
Ի սկզբանե նախատեսված էր ամրացնել կամուրջն ու նոր երթևեկելի գոտի կառուցել: Ուսումնասիրության արդյունքում պարզվեց, որ կամրջային կառուցվածքի հիմքերը վթարային վիճակում են, ուստի որոշվեց հիմնովին նոր կամուրջ կառուցել:
«Փաստացի պետք է կամուրջն ամբողջությամբ քանդենք և նորից կառուցենք: Գոյություն ունեցողը հիմա 4մ է, դառնալու է 8մ երթևեկելի մասը, լինելու են նաև երկկողմանի մայթեր»,- ասում է Կամրջային երկաթբետոնե կոնստրուկցիաների գործարանի տնօրեն Մինաս Մինասյանը:
«Կորեայի ձորի»-ի այս կամուրջը Դավթաշենը ուղիղ կապով միացնում է Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանին և միաժամանակ հնարավորություն է տալիս գնալ դեպի Կոտայք ու Արագածոտն: Աշտարակ կամ Զովունի գնալու համար վարորդներն այս կերպ շրջանցում են Կենտրոն, Արաբկիր, Աջափնյակ, որոշակիորեն նաև Դավթաշեն վարչական շրջանները:
«Մենք հնարավորություն ենք ունենում առանց քաղաք մուտք գործելու միանգամից դուրս գալ դեպի Թբիլիսյան խճուղի, որը և՛ երթևեկության հոսքը կնվազեցնի, և՛ քաղաքացիներին հնարավորություն կտա անվտանգ երթևեկելու: Այնուամենայնիվ, կամրջի վերանորոգումով չենք կարող սահմանափակվել, պետք է նաև ճանապարհը նորոգել, որպեսզի այն ողջ իր ողջ հնարավորությամբ կարողանա նպատակին ծառայել»,- նշում է Հրաչյա Սարգսյանը:
Կամրջի հիմնանորոգման համար համայնքնային բյուջեից 62 մլն դրամ է հատկացվել: Աշխատանքները նախատեսվում է ավարտել այս տարվա աշնանը:

Капитальный ремонт моста в «Корейском ущелье»
Мэрия Еревана рассматривает ряд проектов, направленных на разгрузку транспортного движения в столице. Одним из этих проектов является мост в так называемом «Корейском ущелье», который соединяет Ереван с Котайкским марзом. Капитальный ремонт моста, построеного более 50 лет назад, включен в годовую программу мэрии. Работы уже начаты.
«Одна из объездных дорог проходит через этот мост, тем не менее люди не часто пользуются ей по причине ее сильной изношенности. В прошлом году мы начали работу с проектной документацией, а в этом году уже прошли стадию тендера и начали строительство»,-отметил первый заместитель мэра Грачья Саргсян.
Вначале планировалось укрепить мост и построить новую зону транспортного движения. В результате проверок выяснилось, что основания конструкции сильно изношены, поэтому было решено построить новый мост.
По словам директора завода Железобетонных мостовых конструкций Минаса Минасяна, мост должен быть разрушен полностью и построен заново. Существующая дорога имеет ширину 4 м, после реконструкции получит ширину 8 м и будет иметь двухстороннюю проезжую часть.
Этот мост соединяет район Давташен с районом Канакер-Зейтун и делает возможным напрямую выехать в марзы Котайк и Арагацотн. Водители, направляющиеся в Аштарак и Зовуни смогут объезжать районы Кентрон, Арабкир и Ачапняк.
«Мы получим возможность выезжать на Тбилисское шоссе минуя город, благодаря чему траффик в столице значительно разгрузится и станет более безопасным. Тем не менее, ремонта моста недостаточно, нам надо еще отремонтировать дорогу, чтобы она полностью служила своей цели»,- заявил Грачья Саргсян.