Մայրաքաղաքի գրադարանների հիմնանորոգման ծրագիրն այս տարի ամբողջությամբ կավարտվի
Երևանի քաղաքապետարանի ենթակայության գրադարաններում տասնամյակների դադարից հետո իրականացվող նորոգման և հիմնանորոգման ծրագրի շրջանակում ընթերցասեր հասարակության համար ապահովվում են նոր ու հարմարավետ պայմաններ: Այս աշխատանքներն ամբողջողությամբ կավարտվեն ընթացիկ տարում, ու գրադարանները լիովին կծառայեն իրենց նպատակին: Ծրագրի շրջանակում շուրջ 2500 ընթերցողների առջև հարմարավետ պայմաններով իր դռները կբացի նաև Շենգավիթի թիվ 32 գրադարանը: Վարչական շրջան կատարած շրջայցի ընթացում քաղաքապետին ներկայացնելով աշխատանքների մանրամասները` պատասխանատուները զեկուցել են, որ գրադարանի 4-րդ կարգի վթարայնության շենքն ամբողջությամբ քանդվել է և տեղում կառուցվում է նորը:
«Վերջին տարիներին Երևանի զարգացման ծրագրերում մենք առանձնակի կարևորում ենք քաղաքապետարանի ենթակայության կրթական և մշակութային հաստատությունների հիմնախնդիրն ու, ըստ այդմ, նպատակային քայլեր ենք ձեռնարկում դրանք հետզհետե կարգավորելու ուղղությամբ: Այդ համատեքստում է նաև Երևանի քաղաքապետարանի ենթակայության գրադարանների նորոգման և հիմնանորոգման խնդիրը, որի կարգավորման ուղղությամբ, 2012 թվականից սկսած, լայնածավալ աշխատանքներ ենք իրականացնում: Եվ անցած 3 տարիների ընթացքում նորոգվել և հիմնանորոգվել է 36 գրադարան: Նշեմ, որ քաղաքապետարանի ենթակայության տակ ունենք 19 գրադարան՝ իրենց 18 մասնաճյուղերով, նաև 3 պահոց, ու այս տարի մենք ամբողջությամբ ավարտում ենք գրադարանների նորոգման աշխատանքները: Ի դեպ, նաև նշեմ, որ այս ծրագիրը բավականին սպասված էր, քանի որ մի քանի տասնամյակ շարունակ գրադարանների նորոգման աշխատանքներ ընդհանրապես չէին իրականացվել»,- ընդգծել է քաղաքապետը` հավելելով, որ վերջին 2-3 տարիների ընթացքում լուրջ աշխատանքներ են իրականացվում նաև գրքային ֆոնդի համալրման ուղղությամբ: Ըստ այդմ, նշված ժամանակահատվածում շուրջ 30.000 կտոր նոր գրքեր են տրամադրվել մայրաքաղաքի գրադարաններին, ինչը ևս աննախադեպ է, քանզի ավելի քան 20 տարի համալրումներ չէր եղել:
«Մենք նաև քայլեր ենք ձեռնարկում նորոգված գրադարանները ոչ միայն գրքային ֆոնդով, այլև համակարգիչներով, ժամանակակից այլ սարքավորումներով և տեխնիկական միջոցներով համալրելու ուղղությամբ: Արդեն կոնկրետ քայլեր են ձեռնարկվում էլեկտրոնային գրական ֆոնդեր ունենալու ուղղությամբ: Ու ես վստահ եմ, որ այս բոլոր աշխատանքների ավարտից հետո, շատ կարճ ժամանակ անց մեր համաքաղաքացիները, ինչպես հին ու բարի ժամանակներում, դարձյալ մեծ հաճույքով ու հաճախ կօգտվեն գրադարաններից»,- նշել է քաղաքապետը:
Ծանոթանալով գործընթացին` քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը պատասխանատուներին մեկ անգամ ևս հանձնարարել է ամենօրյա անմիջական հսկողության տակ պահել կատարվող աշխատանքների ընթացքը, վերահսկել դրանց որակյալ կատարման ապահովումն ու լինել հետևողական` սահմանված ժամկետում աշխատանքն ավարտելու համար:
Վարչական շրջանի ղեկավարի ուղեկցությամբ քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը ծանոթացել է նաև ազատամարտիկ Արթուր Կարապետյանի անվան այգու բարեկարգման աշխատանքների ընթացքին: Զեկուցվել է, որ ծրագրի շրջանակում հանգստի գոտին կկահավորվի նստարաններով, զրուցարաններով, աղբամաններով ու մանուկների համար խաղահրապարակներով: Այգին ամբողջությամբ կապահովվի նաև արտաքին լուսավորության նոր համակարգով ու ոռոգման ցանցով: Շնորհակալություն հայտնելով ծրագրի կյանքի կոչման համար` ազատամարտիկի հայրը նկատել է, որ հանգստի գոտու բարեկարգումը ինչպես հարգանքի յուրօրինակ տուրք է, այնպես էլ տարածքի բնակիչների լիարժեք հանգստի կազմակերպման լավագույն տարբերակ: Քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը պատասխանատուներին մեկ անգամ ևս հանձնարարել է բարեկարգման աշխատանքների ընթացքում ականջալուր լինել բնակիչների առաջարկներին և կարծիքներին, նաև հաշվի առնել նրանց կողմից առաջադրվող մոտեցումները:

В этом году полностью будет завершена программа по капитальному ремонту столичных библиотек
В рамках программы по реконструкции и капитальному ремонту библиотек, подведомственных мэрии Еревана, для читателей обеспечиваются новые и удобные условия. Эти работы будут полностью завершены в текущем году, и библиотеки лучшим образом послужат своей цели. В рамках программы библиотека N32 административного района Шенгавит уже обновленной откроет свои двери перед 2500 читателями. В рамках рабочего визита в административный район, ответственные лица доложили мэру, что здание библиотеки, имеющей 4-ую степень аварийности, было полностью разрушено и на месте было построено новое здание.
«В последние годы в программах развития Еревана мы придаем особую важность проблемам образовательных и культурных учреждений, подведомственных мэрии, и соответственно, мы предпринимаем целенаправленные шаги по их решению. В этом контексте находится также задача реконструкции и капитального ремонта библиотек, подведомственных мэрии Еревана. В этом направлении с 2012 года мы осуществляем масштабные работы. За последние 3 года были обновлены и капитально отремонтированы 36 библиотек. Отмечу, что в подведомстве мэрии находятся 19 библиотек с 18-ю филиалами, также 3 архива, и в этом году мы полностью завершим работы по ремонту библиотек. Эта программа была долгожданной, поскольку в течении несколько десятилетий в библиотеках не были проведены ремонтные работы»,-подчеркнул мэр и добавил, что за последние 2-3 года были реализованы также работы по пополнению книжного фонда. Соответственно, за указанный период времени библиотекам столицы было предоставлено около 30 000 единиц новых книг.
«Мы предпринимаем также шаги, чтобы библиотеки, кроме пополнения книжного фонда, были также оснащены компьютерами, современным оборудованием. Уже предприняты конкретные шаги для создания электронных фондов литературы. И я уверен, что после завершения всех этих работ, спустя короткий период времени, наши сограждане, как в старые и добрые времена, снова с большим удовольствием и часто будут пользоваться библиотеками»,-отметил мэр.
Ознакомившись с ходом работ, мэр Тарон Маргарян еще раз поручил ответственным лицам держать под ежедневным и непосредственным контролем ход и качество работ.
В сопровождении руководителя административного района мэр Тарон Маргарян ознакомился также с ходом работ по благоустройству парка имени азатамартика Артура Карапетяна. Мэру было доложено, что в рамках программы зона отдыха оснащена скамейками, беседками, мусорными урнами и детскими игровыми площадками. Парк также будет обеспечен новыми системами освещения и орошения. Выразив благодарность за реализацию программы, отец азатамартика отметил, что благоустройство парка- не только особая дань памяти, но и лучший вариант для организации полноценного отдыха жителей. Мэр Тарон Маргарян еще раз поручил ответственным лицам принимать во внимание предложения и мнениям жителей во время реализации работ по благоустройству.