Մայրաքաղաքում հանդիսավորությամբ բացվել է «Տաշիր Սթրիթ» առևտրի կենտրոնը
Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը մասնակցել է «Տաշիր Սթրիթ» առևտրի կենտրոնի բացմանը: 12000քմ ընդհանուր մակերեսով համալիրը կառուցվել է «Տաշիր» ընկերությունների խմբի կողմից՝ Հյուսիսային պողոտայի վերակառուցման և համալիր բարեկարգման 14 մլն ԱՄՆ դոլար ընդհանուր արժեքով ներդրումային ծրագրի շրջանակներում՝ դառնալով Երևանի քաղաքապետարան-մասնավոր հատված արդյունավետ համագործակցության հերթական լավագույն օրինակներից մեկը: Այն տեղակայված է Հյուսիսային պողոտայում՝ հետիոտների համար նախատեսված գլխավոր փողոցի ստորգետնյա հատվածում:
Առևտրի կենտրոնի հանդիսավոր բացման պատիվը վերապահվել է Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանին և «Տաշիր» բարեգործական հիմնադրամի նախագահ Վահե Կարապետյանին:
Այնուհետ քաղաքապետը Վահե Կարապետյանի ուղեկցությամբ շրջել է կենտրոնի տարածքով, որի ընթացքում պատասխանատուները ներկայացրել են կենտրոնում ստեղծված պայմանները: Նշվել է, որ առևտրի կենտրոնն ունի 6 մուտք Հյուսիսային պողոտայից, որոնք համալրված են շարժասանդուղքներով և վերելակով: Նաև նշվել է, որ ընդհանուր 5 000 քառակուսի մետր վարձակալության ենթակա տարածք զբաղեցնող առևտրի կենտրոնում ներկայացված են հագուստի, օծանելիքի և կոսմետիկայի, ոսկերչական զարդերի և աքսեսուարների, էլեկտրոնիկայի խանութներ և սրճարաններ, այդ թվում նաև հայաստանյան շուկայի համար միջազգային նոր օպերատորներ, ինչպիսիք են New Balance, Togas, Kare Design, Skechers և այլն: Առևտրի սրահներից մեկ մակարդակ ներքև տեղակայված է 200 մեքենայի համար նախատեսված կայանատեղի, որը հասանելի կլինի ինչպես գալերեայի այցելուների, այնպես էլ քաղաքացիների համար:
Պատասխանելով լրագրողների հարցերին` Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը նկատել է, որ առևտրի կենտրոնի բացումով լուծվել է երկու կարևոր խնդիր՝ աշխատատեղերի ստեղծման և ստորգետնյա ավտոկայանատեղիների ապահովման մասով:
«Իսկապես ողջունելի է պետություն-համայնք-մասնավոր հատված համագործակցության շրջանակում ներդրումային ծրագրերի իրականացումը, որոնցից հերթականն էլ կյանքի կոչվեց Երևանի սրտում՝ Հյուսիսային պողոտայում: Տարիներ առաջ Երևանի քաղաքապետարանը «Տաշիր» ընկերության հետ համագործակցության հուշագիր էր կնքել, որի շրջանակում էր նաև առևտրի այս կենտրոնի բացումը: Սա նախ և առաջ կարևոր է այն տեսանկյունից, որ ավելի քան 300 նոր աշխատատեղ է ստեղծվում, այդպիսով լուծելով ևս 300 քաղաքացիների զբաղվածության առաջնահերթ խնդիրը: Առանձնակի ուշադրության է արժանի նաև այն հանգամանքը, որ այստեղ ստեղծվել է նաև 200 ավտոմեքենաների կայանման համար նախատեսված ստորգետնյա ավտոկայանատեղի, ինչը զգալիորեն կնպաստի կենտրոնի հատկապես այս հատվածի փողոցների բեռնաթափմանը: Օգտվելով առիթից, ուզում եմ շնորհավորել ընկերության բոլոր պատասխանատուներին, Սամվել Կարապետյանին և շնորհակալություն հայտնել՝ Երևան քաղաքում նման ներդրում իրականացնելու համար»,- ընդգծել է քաղաքապետը:
Հարկ է նշել, որ առևտրի նոր կենտրոնի կառուցումը դարձել է 2015 թվականի աշնանն ավարտված Հյուսիսային պողոտայի համալիր բարեկարգման ծրագրի փուլերից մեկը: Նախագծի առաջին փուլի ընթացքում «Տաշիր» ընկերությունն իրականացրել է պողոտայի վերակառուցումը՝ այդ թվում հետիոտների համար նախատեսված տարածքների սալիկների փոխարինման, կանաչապատման, լուսավորության, ճարտարապետատեխնիկական և ջերմամեկուսացման աշխատանքները, ինչը թույլ է տվել մայրաքաղաքի կենտրոնում ստեղծել հետիոտների համար հարմարավետ միջավայր, որն իր ուրույն դերակատարումն ունեցավ ժամանակակից Երևանի նոր կերպարի ստեղծման գործում:
Պողոտայի վերակառուցման և առևտրի գալերեայի կառուցման բոլոր աշխատանքները կատարվել են «Տաշիր» ընկերությունների խմբի սեփական շինարարական և ֆինանսական ռեսուրսների հաշվին՝ Հյուսիսային պողոտայի վերակառուցման և համալիր բարեկարգման ծրագրի շրջանակներում: Ներկայումս «Տաշիր» ընկերությունների խմբի կողմից շարունակվում են մայրաքաղաքի բարեկարգման մի շարք այլ նախագծեր ևս, այդ թվում նաև Գլխավոր պողոտայի Սարյան փողոց-Մաշտոցի պողոտա միջանկյալ հատվածի այգու համալիր վերակառուցումը, որը կունենա ինքնատիպ շատրվաններ: Բացի այդ, ակտիվ ընթանում են նաև Լեոնիդ Ենգիբարյանի անվան «Երևանյան կրկես» մշակութային կենտրոնի նոր շենքի կառուցման աշխատանքները:

В Ереване торжественно открыт торговый центр «Ташир Стрит»
Мэр Еревана Тарон Маргарян принял участие в открытии торгового центра «Ташир Стрит». Комплекс, общей площадью порядка 12 000 кв.м, построен группой компаний «Ташир» в рамках инвестиционной программы по реконструкции и комплексного благоустройства Северного проспекта. Общий объем инвестиций составил более 14 млн долларов США. Проект является результатом эффективного сотрудничества мэрии Еревана с частным сектором. Торговый центр расположен в подземной части главной пешеходной улицы Северного проспекта.
Честь торжественного открытия торгового центра была предоставлена мэру Еревана Тарону Маргаряну и президенту благотворительного фонда «Ташир» Ваге Карапетяну.
В сопровождении Ваге Карапетяна мэр прошелся по центру и ознакомился с условиями галереи. Ответственные лица отметили, что центр имеет 6 входов с Северного проспекта, оборудованных эскалаторами и лифтом. В торговой галерее, общей арендопригодной площадью порядка 5 000 кв.м. представлены магазины одежды, парфюмерии и косметики, ювелирных изделий и аксессуаров, электроники и кафе. Среди новых операторов, которые впервые представлены на рынке армянского ритейла такие международные брэнды  как NewBalance, Togas, KareDesign, Skechers. Уровнем ниже торгового этажа расположена парковка на 200 мест, которая будет доступна как для посетителей галереи, так и горожан.
Отвечая на вопросы журналистов, мэр Еревана Тарон Маргарян отметил, что открытием торгового центра было дано решение двум важным задачам- созданию рабочих мест и обеспечению подземной парковки.
«В рамках сотрудничества между государством, городом и частным сектором в сердце Еревана-на Северном проспекте, реализована очередная инвестиционная программа. Несколько лет назад мэрия Еревана подписала меморандум о сотрудничестве с компанией «Ташир», в рамках которого было намечено также открытие этого центра. Это в первую очередь важно с учетом того факта, что создано более 300 новых рабочих мест. Особое внимание следует обратить на то, что есть также подземная стоянка на 200 машиномест, что значительно разгрузит  эту часть городского центра. Пользуясь случаем, хочу поздравить всех ответственных лиц компании, Самвела Карапетяна и выразить благодарность за подобную инвестицию в нашем городе»,-подчеркнул мэр Еревана.
Стоит отметить, что строительство нового торгового центра стало частью комплексного благоустройства Северного проспекта, которое завершилось осенью 2015 года.
В ходе первого этапа проекта компания «Ташир» провела реконструкцию проспекта, которая позволила создать комфортную среду в центре столицы.
Все работы по реконструкции проспекта и строительству торговой галереи выполнены группой компаний «Ташир» за счет собственных строительных и финансовых ресурсов в рамках реконструкции и комплексного благоустройства Северного Проспекта.
На данный момент компания «Ташир» продолжает реализацию ряда других проектов по благоустройству города, в том числе комплексную реконструкцию парка Главного проспекта между проспектом Маштоца и улицей Сарьяна. Кроме этого ведутся активные строительные работы по возведению нового здания культурного центра «Ереванский цирк» имени Леонида Енгибарова.