Մայրաքաղաքում հանդիսավորությամբ բացվել են արդիականացված Արյունաբանական կենտրոնը և Մ. Սարյանի հիմնանորոգված տուն-թանգարանը
08.11.2016
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը և տիկին Ռիտա Սարգսյանը ներկա են գտնվել ՀՀ ԱՆ «Պրոֆ. Ռ. Յոլյանի անվան արյունաբանական կենտրոնի» բացման արարողությանը: Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի, ՀՀ առողջապահության նախարար Լևոն Ալթունյանի, հանրապետության առաջատար բժշկական հաստատությունների ղեկավարների և ոլորտի այլ մասնագետների, ՀԲ երևանյան գրասենյակի ղեկավարի ու մի շարք այլ հյուրերի ուղեկցությամբ ՀՀ Նախագահը և տիկին Ռիտա Սարգսյանը շրջայց են կատարել Հայաստանում արյան հիվանդությունների ախտորոշմամբ և բուժմամբ զբաղվող ոլորտի միակ մասնագիտացված առաջատար բժշկական հաստատությունում, ծանոթացել իրականացված աշխատանքներին, որակյալ առողջապահական ծառայությունների մատուցման նպատակով ստեղծված պայմաններին և կենտրոնի ընթացիկ գործունեության ու հետագա ծրագրերի շուրջ զրուցել հաստատության տնօրինության և բուժանձնակազմի հետ: Կենտրոնի պատասխանատուները ներկայացրել են, որ արդիականացված Արյունաբանական կենտրոնի կառուցվածքում ստեղծվել են տարածաշրջանային նշանակության ոսկրածուծի փոխպատվաստման բաժանմունք և ցողունային բջիջների լաբորատորիա: Հաշվի առնելով կենտրոնի բացառիկ նշանակությունը հատկապես երեխաների շրջանում արյան քաղցկեղի բուժման գործում՝ ծրագիրն իրագործվել է «Նվիրիր կյանք» բարեգործական հիմնադրամի և դրա հոգաբարձուների խորհրդի պատվավոր նախագահ տիկին Ռիտա Սարգսյանի հանձնառության ու ներդրած ջանքերի շնորհիվ: Հիմնանորոգվել է կենտրոնի յոթհարկանի մասնաշենքը, կառուցվել է նոր եռահարկ մասնաշենք: Արդիականացման աշխատանքներն իրականացվել են ՀՀ առողջապահության նախարարության կողմից՝ ՀՀ կառավարության և Համաշխարհային բանկի ֆինանսավորմամբ: Նորաբաց բժշկական կենտրոնը հնարավորություն կընձեռի մատուցելու ժամանակակից, որակյալ և հասանելի բժշկական ծառայություններ: Հաստատությունը հագեցվել է անհրաժեշտ ժամանակակից բժշկական սարքավորումներով, որոնց զգալի մասը բացառիկ է իր նշանակությամբ և միակը՝ հանրապետությունում։ Ներդրված ավտոմատացված համակարգերի շնորհիվ զգալիորեն կընդլայնվի կենտրոնի կողմից մատուցվող ծառայությունների շրջանակը: Մրցունակ գնային քաղաքականության իրականացման պայմաններում կենտրոնի բարձրակարգ ծառայություններից կարող են օգտվել նաև արտերկրից ժամանած հիվանդները:
Հանրապետության Նախագահը Երևանի քաղաքապետի, ՀՀ մշակույթի նախարարի, ԿԱ քաղաքաշինության պետական կոմիտեի նախագահի և մշակույթի ոլորտի վաստակաշատ ներկայացուցիչների ու այլ հյուրերի հետ միասին ներկա է գտնվել նաև Մ. Սարյանի հիմնանորոգված տուն-թանգարանի բացման արարողությանը: Սերժ Սարգսյանը թանգարանի ղեկավարության ու հյուրերի ուղեկցությամբ շրջայց է կատարել տուն-թանգարանում, ծանոթացել իր նախորդ այցի ժամանակ մշակութային այս օջախի հիմնանորոգման ուղղությամբ տված հանձնարարականի կատարման արդյունքներին, զրուցել թանգարանի աշխատակիցների հետ: Հանրապետության Նախագահին զեկուցվել է, որ հիմնանորոգման ծրագրի շրջանակներում ամրացվել են շենքի հիմքերը, կրող պատերը, կառուցվել են միջոցառումների համար նախատեսված առանձին դահլիճով լրացուցիչ 4-րդ հարկ, նախկին բաց պատշգամբը վերածվել է գրադարանի, փոխվել են ջրամատակարարման, ջրահեռացման, հոսանքի սնուցման համակարգերը, ստեղծվել են հենաշարժական խնդիրներ ունեցող այցելուների մուտքը և ներսում նրանց տեղաշարժն ապահովող հնարավորություններ: Շենքը տեխնիկապես վերազինվել է: 2013թ. մայիսին մեկնարկած հիմնանորոգման աշխատանքներն ավարտվել են 2016թ. նոյեմբերին: Տուն-թանգարանը համապատասխանեցվել է ժամանակակից պահանջներին, ապահովվել են բոլոր անհրաժեշտ պայմանները թանգարանի այցելուների որակյալ սպասարկման, գիտական և կրթական ծրագրերի իրականացման համար:

В Ереване состоялись торжественные церемонии открытия модернизированного Центра гематологии и капитально отремонтированного дома-музея М. Сарьяна
08.11.2016
Президент РА Серж Саргсян и госпожа Рита Саргсян присутствовали на церемонии открытия Центра гематологии имени проф. Р.Еоляна, министерства здравоохранения РА. В сопровождении мэра Еревана Тарона Маргаряна, министра здравоохранения РА Левона Алтуняна, руководителей ведущих медицинских учреждений республики, главы Ереванского офиса Всемирного Банка и других гостей, президент РА и госпожа Рита Саргсян обошли здание единственного специализированного передового медицинского учреждения в Армении, которое занимается диагностикой и лечением болезней крови, ознакомились с проделанными работами, созданными для оказания качественных медицинских услуг условиями и побеседовали о текущей деятельности центра и дальнейших планах с руководством и медицинским персоналом учреждения.
Ответственные лица центра сообщили, что в структуру Центра гематологии теперь входят отделение по пересадке костного мозга и лаборатория стволовых клеток регионального значения. Программа была реализована благотворительным фондом «Подари жизнь» под покровительством Почетного председателя Попечительского совета фонда госпожи Риты Саргсян.
Капитально отремонтирован семиэтажный корпус центра, построен также новый трехэтажный корпус. Работы по модернизации были реализованы со стороны министерства здравоохранения РА, за счет средств Правительства РА и Всемирного Банка. Отныне медицинский центр предоставит возможность оказывать современные, высококачественные и доступные медицинские услуги. Центр оснащен также современным медицинским оборудованием.
Благодаря внедренным автоматизированным системам существенно расширится круг оказываемых центром услуг. В условиях конкурентной ценовой политики высококлассными услугами центра могут пользоваться также больные, приехавшие из-за рубежа.
Президент Республики вместе с мэром Еревана, министром культуры РА, председателем Государственного комитета по градостроительству, выдающимися гостями сферы культуры и многочисленными гостями присутствовал также на церемонии открытия капитально отремонтированного дома-музея М. Сарьяна. Серж Саргсян в сопровождении руководства музея и гостей прошелся по зданию музея, ознакомился с результатами проделанных работ и побеседовал с сотрудниками музея. Стартовавшие в мае 2013 года работы по капитальному ремонту музея были завершены в ноябре 2016 года. Дом-музей соответствует современным требованиям, обеспечены все необходимы условия для качественного обслуживания посетителей, реализации научных и образовательных программ.