Մայրաքաղաքում կկառուցվի գեղասահքի նոր դպրոց
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի, բարձրաստիճան այլ անձանց, բազմաթիվ երևանցիների և մայրաքաղաքի հյուրերի հետ միասին ներկա է գտնվել մայրաքաղաքում կառուցվող գեղասահքի նոր դպրոցի հիմնարկեքի արարողությանը: Երևանի Ծովակալ Իսակովի պողոտա 27/8 հասցեում 1 հեկտար հողատարածքի վրա գեղասահքի դպրոցի կառուցման գաղափարը կյանքի կոչելու հարցում իր անմիջական և ակտիվ մասնակցությունն է ունեցել նաև օլիմպիական եռակի չեմպիոն, աշխարհի և Եվրոպայի բազմակի չեմպիոն, ռուսաստանցի հասարակական, պետական գործիչ, ՌԴ պետդումայի պատգամավոր Իրինա Ռոդնինան, ով նաև իր պատրաստակամությունն է հայտնել մարզադպրոցը շահագործման հանձնելուց հետո ըստ ամենայնի աջակցել հայկական գեղասահքի զարգացմանը: Մարզադպրոցը կկառուցվի Մոսկվայի «ՄոնԱրխ» ընկերությունների խմբի գլխավոր տնօրեն, հայազգի գործարար Սերգեյ Համբարձումյանի սեփական միջոցներով և կնվիրաբերվի Երևան քաղաքին: Հանրապետության նախագահին, Երևանի քաղաքապետին ու հիմնարկեքի արարողությանը ներկա հյուրերին նախագծի վրա ներկայացվել են ծրագրի մանրամասները: Դպրոցի շինարարության ընդհանուր արժեքը կկազմի շուրջ 5 մլն ԱՄՆ դոլար: Շինարարությունը նախատեսվում է ավարտել սեղմ ժամկետում՝ 2015թ-ի աշնանը:
Ներկաներին ուղղված ողջույնի խոսքում Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը համոզմունք է հայտնել, որ նորակառույց մարզադպրոցը կնպաստի հայկական գեղասահքի զարգացմանն ու կդառնա երևանցիների սիրված մարզադպրոցներից մեկը. «Արդեն կարող ենք հաստատ ասել, որ Երևանը շուտով կունենա ժամանակակից բոլոր չափորոշիչներին համապատասխանող գեղասահքի մարզադպրոց, որը կծառայի բոլորին: Հաճելի է արձանագրել, որ այս ծրագրին իր անմիջական մասնակցությունն է բերել նաև օլիմպիական, աշխարհի և Եվրոպայի, բազմակի չեմպիոն, աշխարհահռչակ Իրինա Ռոդնինան: Սա նաև Երևանի քաղաքապետարան - մասնավոր հատված համագործակցության հերթական լավագույն օրինակներից մեկն է, ինչը ևս մեկ անգամ փաստում է, որ անհրաժեշտության դեպքում գործարար մեր հայրենակիցները մեծ պատասխանատվությամբ և պատրաստակամությամբ են իրենց մասնակցությունն ունենում ինչպես համապետական, այնպես էլ համայնքային նշանակության ծրագրերում: Երևանցիների անունից իմ խորին շնորհակալությունն եմ հայտնում Ձեզ, պարոն նախագահ, նաև ա՛յս հարցում ցուցաբերած Ձեր հետևողականության համար, որի արդյունքում կյանքի է կոչվում ոչ միայն Երևանի, այլ նաև ամբողջ հանրապետության համար անհրաժեշտ ու կարևոր այս ծրագիրը: Առիթից օգտվելով՝ իմ երախտագիտությունն եմ հայտնում նաև տիկին Ռոդնինային՝ հայկական գեղասահքի զարգացմանը նպաստելու իր պատրաստակամության համար: Շնորհակալություն եմ հայտնում նաև գործարար Սերգեյ Համբարձումյանին՝ իսկապես հայրենանվեր գործի համար, որն ուղղված է մատաղ սերնդի առողջության պահպանմանն ու դաստիարակությանը»,- ընդգծել է Տարոն Մարգարյանը:
Երևանի գեղասահքի դպրոցի հիմնարկեքի արարողության շրջանակում Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը, Իրինա Ռոդնինան և Սերգեյ Համբարձումյանը ստորագրել են գեղասահքի դպրոցի կառուցումն ազդարարող եռակողմ հուշագիր, որի մեկ օրինակը տեղադրվել է կառուցվելիք դպրոցի հիմքում:

В столице будет построена новая школа фигурного катания
Президент Армении Серж Саргсян вместе с мэром Еревана Тароном Маргаряном, другими официальными лицами, жителями и гостями столицы присутствовал на церемонии закладки первого камня на месте строительства новой школы фигурного катания. В воплощении идеи создания школы непосредственное и активное участие приняла трехкратная олимпийская чемпионка, многократная чемпионка мира и Европы, общественный и государственный деятель, депутат Государственной думы РФ Ирина Роднина, которая также выразила готовность способствовать развитию армянского фигурного катания. Спортивная школа будет построена на собственные средства генерального директора группы компаний ''МонАрх'', предпринимателя армянской национальности Сергея Амбарцумяна. Президенту Армении, мэру Еревана и гостям были представлены подробности программы. Общая стоимость строительства школы составит 5 млн. долларов США. Строительство предусматривается завершить в кратчайшие сроки, осенью 2015г.
В своей приветственной речи, мэр Тарон Маргарян выразил уверенность, что новая спортивная школа будет способствовать развитию армянского фигурного катания и станет одним из любимых спортивных школ ереванцев: ''Мы можем уверенно сказать, что в ближайшее время Ереван будет иметь школу фигурного катания, которая будет соответствовать всем современным стандартам. Приятно отметить, что в программе участвовала также олимпийская чемпионка, многократная чемпионка мира и Европы, всемирно известная Ирина Роднина. Эта программа является также очередным примеров эффективного сотрудничества между мэрией Еревана и частным сектором, подтверждением тому, что наши предприниматели всегда готовы участвовать как в государственных, так и городских программах. От имени всех жителей столицы хочу выразить благодарность Вам, господин президент, за проявленную последовательность, в результате которой реализуется эта важная для Еревана и для всей страны программа. Пользуясь случаем, выражаю свою признательность госпоже Родниной за готовность содействовать развитию армянского фигурного катания. Благодарю также предпринимателя Сергея Амбарцумяна за патриотическую деятельность, направленную на сохранение здоровья и воспитание молодого поколения'',- подчеркнул Тарон Маргарян.
В рамках церемонии закладки мэр Еревана Тарон Маргарян, Ирина Роднина и Сергей Амбарцумян подписали трехсторонний меморандум, который ознаменовал начало строительства школы фигурного катания.