Մեկնարկել են ընդհանուր օգտագործման գույքի վնասված հատվածների վերականգնման աշխատանքները
Երևանի քաղաքապետարանում կայացած աշխատանքային հերթական խորհրդակցության ժամանակ, որը վարել է քաղաքապետի առաջին տեղակալ Կամո Արեյանը, զեկուցվել է, որ մայրաքաղաքի վարչական շրջաններում սկսվել են փողոցներում, մայթերին, բակային տարածքներում, հրապարակներում, այգիներում, պուրակներում տեղադրված ընդհանուր օգտագործման գույքի` ձմռան ընթացքում վնասված հատվածների վերականգնման աշխատանքները:
Աշխատակազմի կոմունալ տնտեսության վարչության պետի փոխանցմամբ՝ «Սանիթեք» ընկերության և վարչական շրջանների կոմունալ ծառայությունների, ինչպես նաև համատիրությունների ներգրավմամբ մայրաքաղաքում շարունակվում են փողոցների և բակերի սանմաքրման աշխատանքները, որոնց ընթացքում կազմակերպվում են տեղային շաբաթօրյակներ: Զեկուցվել է նաև, որ ընթանում են մայրաքաղաքի հեղեղատար համակարգերի մաքրման աշխատանքները: Հանձնարարվել է վերահսկել աշխատանքների պատշաճ կատարումը:
Խորհրդակցության ժամանակ զեկուցվել է նախորդ շաբաթվա ընթացքում կազմված արձանագրությունների մասին:
Մասնավորապես՝ քաղաքաշինության և հողօգտագործման ոլորտում գրանցվել է ապօրինաշինության և հողազավթման 4 դեպք: Մեկ հասցեում իրականացվել են քանդման աշխատանքներ:
Ճանապարհային ոստիկանության հետ համատեղ հասարակական տրանսպորտային միջոցների շահագործման նկատմամբ իրականացվող ամենօրյա հսկողության շնորհիվ կազմվել է 63 վարչական արձանագրություն: Զեկուցվել է նաև, որ շարունակվում է խստացված հսկողությունը մայթերին և կամարանցումներում ավտոմեքենաների կայանման բացառման, ինչպես նաև ավտոկայանատեղերում մեքենաների կայանման համար ապօրինի գումարների գանձման դեպքերը կանխելու ուղղությամբ: Նախորդ շաբաթ այս մասով վարչական պատասխանատվության է ենթարկվել 2 իրավախախտ: Հանձնարարվել է շարունակել խստացված հսկողությունը:
Խորհրդակցության ժամանակ բացօթյա ապօրինի առևտրի կանխարգելման ուղղությամբ տարվող աշխատանքների վերաբերյալ զեկուցվել է, որ նախորդ շաբաթվա ընթացքում կազմվել է 4 վարչական արձանագրություն:
Չնախատեսված վայրերում կենցաղային, ինչպես նաև շինարարական աղբը թափելու դեպքերի հայտնաբերման ու կանխարգելման աշխատանքների վերաբերյալ զեկուցվել է, որ նախորդ շաբաթվա ընթացքում կազմվել է 3 վարչական արձանագրություն: Հանձնարարվել է բոլոր ուղղություններով շարունակել աշխատանքներն ու հսկողության տակ պահել մասնավորապես հեղեղատարներում կուտակված աղբի հեռացման գործընթացը:
Զեկուցվել է, որ համաձայն քաղաքապետի հանձնարարականի՝ համապատասխան աշխատանքային խումբը շարունակում է հողի և գույքի վարձակալության, ինչպես նաև կառուցապատման միասնական բազաների ստեղծման ուղղությամբ տարվող աշխատանքները:
Աշխատանքային խորհրդակցության ավարտին «Ջրային կառույցներ» ընկերությանը հանձնարարվել է նախքան մայրաքաղաքի շատրվանների, ջրային ավազանների և ցայտաղբյուրների վերագործարկումը կազմակերպել դրանց ընթացիկ նորոգման աշխատանքները:
Աշխատակազմի բնապահպանության վարչությանը և վարչական շրջանների ղեկավարներին էլ տրվել է հանձնարարական՝ զբոսայգիների տարածքում գործունեություն ծավալող մասնավոր տնտեսվարողների մասնակցությամբ կազմակերպել զբոսայգիների ընդհանուր օգտագործման և վարձակալությամբ տրված տարածքների մաքրման աշխատանքները:
Աշխատակազմի շինարարության և բարեկարգման վարչությանը և վարչական շրջանների ղեկավարներին հանձնարարվել է նախապատրաստվել ասֆալտբետոնե ծածկի նորգման և ճաքալցման աշխատանքների մեկնարկին:
Քաղաքի գլխավոր դիզայներին, աշխատակազմի արտաքին ձևավորման և գովազդի վարչությանը, ինչպես նաև վարչական շրջանների ղեկավարներին հանձնարարվել է մասնավոր տնտեսվարողների մասնակցությամբ գույքագրել և իրականացնել մայրաքաղաքում տեղակայված հայտարարությունների, ինչպես նաև նշված տնտեսվարողներին պատկանող գովազդային վահանակները կարգի բերելու և ներկելու աշխատանքները:

Стартовали работы по восстановлению поврежденного городского имущества
В ходе состоявшегося в мэрии Еревана очередного рабочего совещания, которое вел первый заместитель мэра Еревана Камо Ареян, было доложено, что в административных районах столицы стартовали работы по восстановлению поврежденного за зиму городского имущества.
Начальник коммунального управления аппарата мэрии доложил, что компания «Санитек» и коммунальные службы административных районов продолжают проводить работы по санитарной очистке, в рамках которых организовываются также субботники.
В ходе совещания начальник управления градостроительства и земельного контроля аппарата мэрии доложил, что на прошлой неделе было выявлено 4 случая незаконного строительства. По одному адресу был осуществлен снос незаконной постройки.
Начальник управления транспорта доложил, что совместно с Дорожной полицией продолжается контроль над эксплуатацией общественного транспорта, в ходе которого на прошлой неделе было составлено 63 протокола об административных нарушениях. Продолжается также строгий контроль по исключению случаев незаконного сбора денег за парковку транспортных средств. Поручено продолжить строгий контроль.
В связи с обнаружением и предотвращением случаев выброса мусора в непредусмотренных местах было доложено, что за прошлую неделю составлено 3 протокола.
В завершении рабочего совещания компании «Водные сооружения» было поручено организовать работы по ремонту фонтанов, бассейнов и питьевых фонтанчиков столицы и подготовиться к их запуску.
Руководителям административных райнов и управлению охраны природы аппарата поручено организовать работы по очистке территорий общего пользования с привлечением частных предпринимателей и арендаторов участков, находящихся на территории парков.
Управлению строительства и благоустройства, а также руководителям административных районов поручено подготовиться к работы по ремонту асфальтобетонного покрытия.
Главному дизайнеру Еревана, управлению внешнего оформления и рекламы, а также руководителям административных районов было дано поручение совместно с частными предпринимателями провести инвентаризацию и осуществить работы по приведению в порядок объявлений, размещенных в столице, а также покраске рекламных щитов, принадлежащих указанным хозяйствующим субъектам.