«Մետրո» միջազգային ասոցիացիայի խորհրդի նիստը` Երևանում
Կարեն Դեմիրճյանի անվան Երևանի մետրոպոլիտենի 35-ամյակի հոբելյանական միջոցառումների շրջանակում Երևանում անցկացվել է «Մետրո» միջազգային ասոցիացիայի խորհրդի հերթական նիստը, որին մասնակցել են ԱՊՀ երկրներից և Չեխիայից շուրջ 30 պատվիրակություններ: Նիստի մասնակիցներին ողջունել է Երևանի մետրոպոլիտենի տնօրեն Փայլակ Յայլոյանը, ում առաջարկով ներկաները նախ մեկ րոպե լռությամբ հարգել են վերջին օրերին Արցախում զոհված հայորդիների հիշատակը: Փայլակ Յայլոյանը համառոտ ներկայացրել է Երևանի մետրոպոլիտենի պատմությունը, կարևորել հերթական նիստի անցկացումը Երևանում և բեղմնավոր աշխատանք մաղթել նիստի մասնակիցներին:
«Մետրո» միջազգային ասոցիացիայի գլխավոր տնօրեն Իգոր Երմոլենկոն ներկայացրել է 2015 թվականին և ընթացիկ տարում մինչ օրս ասոցիացիայի կատարած աշխատանքների հաշվետվությունը, նշվել են ձեռքբերումները և խնդիրները, կարևորվել է ոլորտի ընկերությունների և մասնագիտացած կառույցների սերտ համագործակցությունը և փորձի փոխանակումը: Հաշվետու ժամանակահատվածում ԱՊՀ տարբեր քաղաքներում կազմակերպվել են մի շարք քննարկումներ ու թեմատիկ հանդիպումներ: Երևանյան նիստի ընթացքում հնչել են նաև մի շարք այլ զեկույցներ:

В Ереване прошло заседание Совета Международной Ассоциации «Метро»
В рамках юбилейных мероприятий, приуроченных к 35-летию Ереванского метрополитена имени Карена Демирчяна, в Ереване прошло заседание Совета Международной Ассоциации «Метро», в котором приняли участие примерно 30 делегаций из стран СНГ и Чехии. Поприветствовав участников заседания, директор Ереванского метрополитена Пайлак Яйлоян предложил минутой молчания почтить память сыновей армянского народа, погибших на передовой линии в Арцахе.
Пайлак Яйлоян вкратце представил историю метрополитена Еревана, подчеркнул важность проведения очередного заседания в Ереване и пожелал участникам плодотворной работы.
Генеральный директор Международной Ассоциации «Метро» Игорь Ермоленко представил отчет о работах, проделанных ассоциацией в 2015 и в текущем году, отметил достижения и выделил проблемы, подчеркивая важность тесного сотрудничества и обмена опытом между компаниями сферы и специализированными структурами.
В течение отчетного периода в различных городах СНГ были организованы ряд встреч и тематических дискуссий. В ходе заседания, состоявшегося в Ереване, прозвучал ряд других докладов.