«Միասնական տոմսային համակարգից 100 դրամների համակարգ՝ անհնար է». քաղաքապետ Տիգրան Ավինյան
Երևանյան որոշ երթուղիներում նախատեսվածից ավելի ելքերն այսուհետև չեն գումարվի մեկ այլ երթուղիներում նախատեսվածից պակաս ելքերին: Որոշ երթուղիներում տարբեր գործոնների պատճառով պլանավորվածից պակաս ելքերը հանգեցնում են միջակայքերի խախտման, սպասարկման որակի վատթարացման և ուղևորների արդարացի դժգոհությունների: Աշխատանքային հերթական խորհրդակցության ժամանակ զեկուցվել է, որ տարվում են աշխատանքներ՝ երթուղային ցանցում շարժակազմը համաչափ բաշխելու նպատակով, որը կապահովի արդյունավետ և որակյալ սպասարկում:
«Սիրելի երևանցիներ, նախ շնորհակալություն եմ ուզում հայտնել բոլորիդ, այն մարդկանց, ովքեր մշտապես օգտվում են տրանսպորտից: Շնորհակալություն եմ հայտնում նրա համար, որ ընդհանուր առմամբ Երևանի քաղաքապետարանի վարած քաղաքականությանն աջակցում եք, որովհետև, իրապես, այս նոր տոմսային համակարգին անցումը բարդ ճանապարհ էր, և ես շատ ուրախ եմ, որ մենք ընդհանուր մեկ էջի վրա ենք և հասկանում ենք՝ ինչ է տեղի ունենում: Միասնական տոմսային համակարգի ներդրումն առաջին հերթին Երևանում որակյալ տրանսպորտ ունենալու համար է արվում, արվում է նրա համար, որ մենք շարունակաբար կարողանանք ձեզ տեղափոխել որակյալ տրանսպորտով: Միասնական տոմսային համակարգից 100 դրամների համակարգ՝ անհնար է»,- նշել է քաղաքապետն ու շնորհակալություն հայտնել նաև վարորդներին՝ համբերատարության համար:
Հասարակական տրանսպորտի երթուղիների սպասարկման վերջնակետերում տեղադրվում են կենսազուգարաններ: Ծրագիրն ընթացքում է, արդեն իսկ տեղադրվել է 21 կենսազուգարան:
Տարիներ շարունակ Երևանի տարբեր հասցեներում հայտնվել են հնամաշ մեքենաներ ու անպիտան թափքեր։ Երևանի քաղաքապետարանը շարունակում է ոչ պիտանի տրանսպորտային միջոցների հենակմախքների ու տարբեր մետաղական ջարդոնների տեղափոխումը։ Անցած ժամանակահատվածում առանձին տարածքներ է տեղափոխվել 18 նմանատիպ տրանսպորտային միջոց:
«Երքաղլույս» ընկերությունում տեղադրված կառավարման նոր համակարգը հնարավորություն է տալիս գրանցել արտաքին լուսավորության ցանցում առկա վթարները և խափանումները, կառավարել յուրաքանչյուր պահարան անհատապես, որը բացառելու է արտաքին լուսավորության ցանցի շղթայական անջատումը: Այս համակարգով նաև հնարավոր է կառավարել լուսավորության ուժգնությունը:
Երևանի շինհրապարակներում տեղադրված օդի դիտարկման 161 կայաններից 2025թ. հունվար ամսին ստացված տվյալներով օդի որակի (AQI) դասիչի միջինացված արժեքը PM2.5-ի համար կազմել է 149, իսկ PM10-ի համար՝ 104։ Այդ արժեքները գտնվում են զգայուն խմբերի համար անառողջ (100-150) միջակայքում։ Այս սարքերն, ի դեպ, տեղադրված են շինհրապարակներում և չեն ծառայում օդի ֆոնային աղտոտվածության տվյալների ներկայացմանը: Միևնույն ժամանակ ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարության ‹‹Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն›› ՊՈԱԿ-ի կողմից իրականացված դիտարկումների համաձայն՝ օդում չտարբերակված փոշու ծավալը հունվար ամսին սահմանային թույլատրելի ցուցանիշը գերացանցել է առավելագույնը 2,0 անգամ։
«Երևանի քաղաքապետարանի անելիքներն այս գործում չպետք է սահմանափակվեն միայն Երևանի քաղաքապետարանի լիազորություններով և, հետևապես, սա պետք է դառնա մեզ համար առաջնային խնդիրներից մեկը: Մենք մեծ քանակի օդի որակի չափման սարքեր ենք դրել և տեսել, որ տվյալ սեզոնին, տարբեր գործոններով պայմանավորված, մենք ունենք օդի որակի հետ կապված խնդիր: Այնուամենայնիվ, կան նաև մարդածին գործոններ, և այն, ինչը մեր գործընկերների հետ մենք կարող ենք իրականացնել, մենք այդ ուղղությամբ պետք է գործուն քայլեր ձեռնարկենք: Մենք նաև ընդհանրապես մեր կանաչապատման քաղաքականությունում պետք է էական փոփոխություններ իրականացնենք դեպի մշտադալար ծառատեսակներ, որոնք կանաչ են լինում նաև ձմռան ամիսներին և որոշակիորեն իրենց մասնաբաժինն ունեն օդի որակի բարելավման առումով»,- ընդգծել է քաղաքապետը:

«Возврат от единой системы билетов к системе в 100 драмов невозможен»: мэр Тигран Авинян
В ходе очередного рабочего совещания было сообщено, что ведутся работы с целью равномерного распределения подвижного состава по маршрутной сети, что позволит обеспечить эффективное и качественное обслуживание.
«Уважаемые ереванцы, прежде всего, я хотел бы поблагодарить всех вас, тех людей, которые постоянно пользуются общественным транспортом. Я хотел бы поблагодарить вас за вашу всестороннюю поддержку политики, проводимой мэрией Еревана. Переход на новую систему продажи билетов был нелегким. Внедрение единой системы продажи билетов в первую очередь делается для того, чтобы в Ереване был качественный транспорт и качественное обслуживание. Возврат от единой системы билетов к системе 100 драмов невозможен", - отметил мэр и также поблагодарил водителей за терпение.
Биотуалеты устанавливаются на конечных остановках общественного транспорта. Проект находится в стадии реализации, и уже установлен 21 биотуалет.
На протяжении многих лет в разных местах города скопились брошенные автомобили. Мэрия Еревана продолжает вывозить непригодные к использованию обломки транспортных средств и различный металлолом. За прошедший период 18 подобных транспортных средств были перемещены в специально выделенные участки.
Новая система управления, установленная на предприятии «Еркахлуйс», позволяет фиксировать аварии и сбои в работе сети наружного освещения, управлять каждой трансформаторной будкой отдельно, что исключит цепное отключение сети наружного освещения. Данная система также дает возможность контролировать интенсивность освещения.
Согласно данным, полученным в январе с 161 станции мониторинга воздуха, установленных на строительных площадках Еревана к 2025 году, среднее значение индекса качества воздуха (AQI) для PM2.5 составило 149, а для PM10 — 104. Эти показатели находятся в нездоровом для чувствительных групп диапазоне (100–150). Эти приборы, кстати, устанавливаются на строительных площадках и не служат для предоставления данных о фоновом загрязнении воздуха. В то же время, по данным наблюдений, проводимых ГНКО «Центр гидрометеорологии и мониторинга» Министерства охраны окружающей среды Республики Армения, в январе количество недифференцированной пыли в воздухе превысило предельно допустимый показатель в 2,0 раза.
«Действия мэрии Еревана в этом вопросе не должны ограничиваться только полномочиями мэрии Еревана и, следовательно, это должно стать одной из наших первоочередных задач. Мы установили большое количество приборов для измерения качества воздуха и увидели, что в этом сезоне из-за разных факторов у нас есть проблема с качеством воздуха. Однако есть и антропогенные факторы, и в содействии с нашими партнерами, нам нужно предпринять активные шаги в этом направлении. Нам также нужно внести существенные изменения в нашей политике озеленения в пользу вечнозеленых пород деревьев, поскольку они в определенной степени вносят свой вклад в улучшение качества воздуха», - подчеркнул мэр.