Նոր աղբավայրի կառուցման հետ կապված հարցեր են քննարկվել խորհրդատու կազմակերպության հետ
Երևանի կոշտ թափոնների կառավարման ծրագրի և նոր աղբավայրի կառուցման ընթացքի հետ կապված հարցեր են քննարկվել Երևանի քաղաքապետի տեղակալ Վահե Նիկոյանի և «ՋիԷմՍիԷս Պրահա» խորհրդատու կազմակերպության ներկայացուցիչների հետ հանդիպման ընթացքում:
Ընդգծելով ծրագրի կարևորությունը՝ Վահե Նիկոյանը նշել է, որ քաղաքապետարանի համար առաջնայինը համապատասխան մրցութային փաթեթների պատրաստումն ու հստակ ժամանակացույցի սահմանումն է, ըստ որի նոր աղբավայրի հիմնման գործընթացը կմտնի գործնական փուլ: Միևնույն ժամանակ քաղաքապետի տեղակալը հատկանշել է, որ աշխատանքների ընթացքում Երևանի քաղաքապետարանը պատրաստ է հնարավորին աջակցել ընկերությանը:
Խորհրդատու կազմակերպության ղեկավար Ջեյն Սիսոևան վստահեցրել է, որ իրենց կողմից արվելու է հնարավորը, որպեսզի Երևանն առաջիկայում ունենա միջազգային չափորոշիչներին համապատասխան նոր աղբավայր, որը կլուծի մայրաքաղաքի համար մի շարք կարևորագույն խնդիրներ:
Անդրադառնալով նոր աղբավայրի կոնցեպտուալ նախագծին ու հին աղբավայրի ճակատագրին՝ փորձագետները ներկայացրել են իրենց մոտեցումներն ու դիտարկումները և հնարավոր լուծումները: Հանդիպման ընթացում քննարկվել են նաև տեխնիկատնտեսական ուսումնասիրությանն առնչվող հարցեր:
Քաղաքապետի տեղակալը մեկ անգամ ևս շեշտել է, որ ծրագիրը սպասված է մայրաքաղաքի բնակիչների համար, որից ելնելով էլ օր առաջ պետք է մեկնարկել աշխատանքները, որպեսզի արդյունքները տեսանելի լինեն:
Հիշեցնենք, որ վարկային և դրամաշնորհային միջոցներով իրականացվող ծրագրով նախատեսվում է Նուբարաշենի աղբավայրի հարակից տարածքում կառուցել և շահագործել եվրոպական չափանիշներին համապատասխանող նոր աղբավայր:

Вопросы строительства нового мусорного полигона обсуждены с консалтинговой компанией
В ходе встречи заместителя мэра Еревана Ваге Никояна с представителями консалтинговой компании «GMCS-Прага» были обсуждены вопросы, связанные с программой, направленной на улучшение системы управления твердыми бытовыми отходами Еревана и строительством нового мусорного полигона.
Подчеркнув важность программы, Ваге Никоян отметил, что для мэрии Еревана первоочередной задачей является подготовка конкурсной документации и составление четкого графика, согласно которому и начнется строительство.  Заместитель мэра также отметил, что в ходе работ мэрия Еревана готова оказывать содействие консалтинговой компании.
Руководитель консалтинговой компании Джейн Сысоева заверила, что с их стороны будет сделано все возможное для того, чтобы в ближайшее время в Ереване был построен новый мусорный полигон, соответствующий международным стандартам.
В ходе встречи эксперты представили свои подходы, замечания и возможные решения, касательно концептуального проекта нового мусорного полигона и судьбы старой свалки. Были обсуждены также вопросы технико-экономического обоснования.
Напомним, что программой, реализуемой за счет кредитных и грантовых средств, планируется строительство и эксплуатация нового мусорного полигона, который будет соответствовать европейским стандартам.