Նորագյուղ թաղամասը՝ Երևանի նոր կենտրոն. քաղաքապետ Ավինյանը հանդիպել է ֆրանսիացի ճարտարապետների հետ
Երևանում նախատեսվող քաղաքաշինական խոշոր ծրագրերի շարքում համայնքը դիտարկում է նաև Նորագյուղ թաղամասի վերակառուցման նախագիծը: Այն ոչ միայն հնարավորություն կտա Երևանի պատմական թաղամասում համատեղել քաղաքային միջավայրի նորն ու ավանդականը, այլև լուծումներ կտա տասնամյակներ շարունակ կուտակված խնդիրներին: Նախագծի հետ կապված հարցեր են քննարկվել Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանի և ֆրանսիացի հեղինակավոր ճարտարապետների հանդիպման ժամանակ, ովքեր խոշոր նախագծեր են իրականացրել բազմաթիվ երկրներում:
Շնորհակալություն հայտնելով այցի համար՝ քաղաքապետ Ավինյանն ընդգծել է, որ քաղաքաշինական մասշտաբային ծրագրերի իրականացման ընթացքում հաշվի են առնվում այն տարածքները, որտեղ կա մեծ ներուժ՝ նոր միջավայր ձևավորելու և կուտակված խնդիրներին լուծում տալու համար:
«Նորագյուղ թաղամասի Downtown ծրագրով մենք նպատակ ունենք բեռնաթափել քաղաքի փոքր կենտրոնն ու ձևավորել նոր դիմագիծ՝ ժամանակակից Երևանի համար»,- նշել է քաղաքապետը:
Կարևորելով նմանատիպ նախագծերի իրականացումը՝ ճարտարապետ Ժան-Միշել Վիլմոտը նշել է, որ տպավորված է թաղամասի աշխարհագրական դիրքով ու առանձնացված իր կոլորիտով:
«Ես երջանիկ եմ, որ կարողացա բացահայտել Երևանը, տեսնել Արարատն ու մասնակցություն ունենալ նման նախագծի մշակման աշխատանքներին: Պարոն քաղաքապետ, շատ հավանեցի Ձեր գաղափարը, այն իրականում կարող է դառնալ բանուկ, աշխույժ ու հարմարավետ թաղամաս, որը նաև կից է կենտրոնին: Այս նախագծի մեջ մենք տեսնում ենք քաղաքաշինական պուրակ՝ Երևանի գողտրիկ կենտրոնում»,- նշել է Ժան-Միշել Վիլմոտը:
Ֆրանսիացի ճարտարապետներն այս օրերին կշարունակեն ուսումնասիրել թաղամասի խնդիրները, զարգացման հեռանկարներն ու ներկայացնել հայեցակարգային առաջարկներ:

Квартал Норагюх-новый центр Еревана: мэр Авинян встретился с французскими архитекторами
Среди крупных градостроительных программ, планируемых в Ереване, община рассматривает реконструкцию квартала Норагюх. Это не только позволит совместить новую и традиционную атмосферу в историческом квартале Еревана, но и решить скопившиеся за годы проблемы. Вопросы, связанные с проектом, были обсуждены во время встречи мэра Еревана Тиграна Авиняна с авторитетными французскими архитекторами, которые реализовали крупные проекты во многих странах.
Выразив благодарность за визит, мэр Тигран Авинян отметил, что при осуществлении крупных градостроительных проектов рассматриваются участки, где есть потенциал для формирования новой среды и решения скопившихся проблем.
«Осуществлением проекта «Даунтаун» в квартале Норагюх мы имеем целью разгрузку малого центра столицы и создание нового облика современного Еревана»,- отметил мэр.
Подчеркивая важность реализации подобных проектов, архитектор Жан-Мишель Вильмот отметил, что впечатлен географическим расположением квартала и его колоритом.
«Я счастлив, что сумел раскрыть для себя Ереван, увидеть Арарат и стать участником разработки такого проекта. Господин мэр, мне понравилась Ваша идея. Это может стать оживленным и удобным кварталом, находящимся близко к центру города. В этом проекте мы видим городской сквер в уютном центре Еревана», -отметил Жан-Мишель Вильмот.
В данный момент французские архитекторы собираются изучить проблемы квартала, перспективы его развития и представить концептуальные предложения.