Օգոստոսի 4-ին Ստեփանակերտը կհյուրընկալի «Երևան ՏԱՐԱԶֆեստ» երկրորդ փառատոնը
«Երևանյան ամառ» եռամսյա միջոցառումների ծրագրի շրջանակում արդեն 2-րդ տարին անընդմեջ անցկացվող «Երևան ՏԱՐԱԶֆեստ» փառատոնն այս անգամ իր մասնակիցներին կհյուրընկալի Արցախի մայրաքաղաքում:
Փառատոնի ծրագրի մանրամասները լրագրողների հետ հանդիպման շրջանակներում ներկայացրել են Երևանի քաղաքապետի օգնական Մարիա Բարաղամյանը, «Տերյան մշակութային կենտրոնի» տնօրեն, դիզայներ Լիլիթ Մելիքյանը, Երևանի քաղաքապետարանի մշակույթի և տուրիզմի վարչության պետ Ռուբեն Հովհաննիսյանը, Ստեփանակերտի քաղաքապետի առաջին տեղակալ Սուրեն Թամրազյանը, Ստեփանակերտի քաղաքապետարանի մշակույթի բաժնի պետ Կարինե Հարությունյանը, դիզայներներ Արամ Նիկոլյանը, Վահան Խաչատրյանը և Երևանի պատմության թանգարանի տնօրեն Արմինե Սարգսյանը:
Երևանի քաղաքապետի օգնական Մարիա Բարաղամյանի փոխանցմամբ, հաշվի առնելով Երևան-Ստեփանակերտ քաղաքների ակտիվ համագործակցությունը, այս տարի փառատոնը, որը պետք է անցկացվեր օգոստոսի 5-ին Երևանում, կկայանա ԼՂՀ մայրաքաղաք Ստեփանակերտի Վերածննդի հրապարակում՝ օգոստոսի 4-ին՝ ժամը 17:00-22:00:
«Քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի՝ ԼՂՀ կատարած վերջին պաշտոնական այցի ժամանակ ձեռքբերված պայմանավորվածության համաձայն «Երևանյան ամառ 2016» եռամսյա ծրագրի մի շարք միջոցառումներ նախատեսվում է անցկացնել Արցախի մայրաքաղաքում: Հարկ է նշել, որ այս հարցում իր կարևոր մասնակցությունն ունի նաև Ստեփանակերտի քաղաքապետարանը, որն իր լիազորությունների շրջանակում կաջակցի միջոցառումների պատշաճ կազմակերպմանն ու անցկացմանը: Ինչ վերաբերում է «Երևան ՏԱՐԱԶֆեստ» փառատոնին, ապա նշեմ, որ մասնավորապես նախորդ տարի շուրջ 2000 այցելուներ հենց այս փառատոնին ներկա գտնվելու նպատակով հյուրընկալվեցին Երևանում: Ակնկալում ենք, որ Ստեփանակերտում ևս մասնակիցների ու հյուրերի պակաս չի լինի: Օգտվելով առիթից՝ բոլոր ցանկացողներին սիրով հրավիրում ենք դառնալ «Երևան ՏԱՐԱԶֆեստ» երկրորդ փառատոնի մասնակիցն ու վայելել հայկական մշակույթի հարուստ ժառանգության յուրօրինակ ներկայացումը՝ տարազի միջոցով», - նշել է Մարիա Բարաղամյանը:
Առանձնակի կարևորելով ու ողջունելով «Երևան ՏԱՐԱԶֆեստ 2016» փառատոնն Արցախի մայրաքաղաքում անցկացնելու որոշումը՝ Ստեփանակերտի քաղաքապետի առաջին տեղակալ Սուրեն Թամրազյանն էլ իր հերթին ընդգծել է, որ թե՛ Ստեփանակերտի քաղաքապետարանը և թե՛ ԼՂՀ էկոնոմիկայի, ինչպես նաև մշակույթի և երիտասարդության հարցերի նախարարությունները ըստ ամենայնի աջակցելու են այն պատշաճ անցկացնելու հարցում:
«Վերջին 4 տարվա ընթացքում Երևանի քաղաքապետարանի հետ համատեղ մենք մի շարք միջոցառումներ ենք իրականացրել: Այս մեկն իր տեսակի մեջ յուրովի է, և համոզված ենք, որ այն նոր շունչ կհաղորդվի ինչպես մեր մշակութային համագործակցությանը, այնպես էլ զբոսաշրջության խթանմանը», - նշել է Սուրեն Թամրազյանը:
Ներկայացնելով փառատոնի մանրամասները՝ բանախոսները նշել են, որ Ստեփանակերտի Վերածննդի հրապարակում տեղակայված 16 տաղավարներում, փառատոնի խորհրդին համահունչ, կներկայացվեն Երևանի պատմության թանգարանի, Մեգերյան կարպետ-թանգարանի ցուցանմուշները, «Մարաշլեան» ֆոտո-ատելիեի, Անահիտ Սիմոնյան նորաձևության տան, ինչպես նաև մի շարք անհատ ստեղծագործողների աշխատանքները: Առանձին տաղավարներով հանդես կգան Արցախի գորգի գործարանը, արցախյան մի շարք վարպետներ, թանգարաններ, Արցախը ներկայացնող կազմակերպություններ:
Շնորհակալություն հայտնելով Երևանի քաղաքապետարանին՝ փառատոնի կազմակերպմանն աջակցելու համար, «Տերյան մշակութային կենտրոնի» տնօրեն, դիզայներ Լիլիթ Մելիքյանը համոզմունք է հայտնել, որ Ստեփանակերտում նույնպես «Երևան ՏԱՐԱԶֆեստը» մեծ հետաքրքրություն կառաջացնի:
«Հատկանշական է, որ այս տարի փառատոնը կկայանա մշակութային հարուստ ժառանգություն ունեցող Արցախում: Վերջին տարիներին բավականին մեծացել է ուշադրությունը հայկակակ տարազի նկատմամբ ինչպես մեր համաքաղաքացիների, այնպես էլ զբոսաշրջիկների շրջանում, ովքեր, ծանոթանալով տարազի նմուշներին, ցանկություն են հայտնում անգամ առօրյա հագուստի մեջ օգտագործել որոշ տարրեր», - նշել է Լիլիթ Մելիքյանը:
«Տերյան մշակութային կենտրոնի» հետ համատեղ իրականացվող ազգագրական բնույթի ծավալուն այս միջոցառումը բաղկացած է լինելու երկու մասից՝ ցուցահանդես-տոնավաճառ, որին կմասնակցեն ինչպես Երևանի, այնպես էլ Արցախի ժողվարպետներ, տիկնիկագործներ, թանգարաններ, գորգի գործարաններ և մի շարք այլ կազմակերպություններ:
Բանախոսները նաև հավելել են, որ օգոստոսի 4-ին Ստեփանակերտի Վերածննդի հրապարակում կայանալիք փառատոնի ավարտին տեղի կունենան դիզայներներ Լիլիթ Մելիքյանի, Արամ Նիկոլյանի ու Վահան Խաչատրյանի տարազային և մանրանկարչության բաղադրիչ պարունակող հագուստների հավաքածուների անհատական ցուցադրությունները:
«Ուրախալի է այն փաստը, որ այսօր հայկական տարազը մեծ հետաքրքրություն է առաջացնում ոչ միայն Հայաստանում, այլև արտերկրում: Փառատոնը հիանալի հնարավորություն է հատկապես զբոսաշրջիկներին տարազի միջոցով հաղորդակից դարձնելու հայկական մշակույթին», - նկատել է դիզայներ Արամ Նիկոլյանը:
Հարկ է նաև նշել, որ ծրագրի ողջ ընթացքում ելույթ կունենան Երևանի և Արցախի ազգային համույթները, իսկ երեկոյան դեֆիլե-ցուցադրությունը կուղեկցվի Միքայել Ոսկանյան և ընկերներ նվագախմբի կենդանի երաժշտության նվագակցությամբ:

4-го августа Степанакерт примет второй фестиваль «ЕреванТАРАЗфест»
Проводимый уже второй год подряд в рамках программы трехмесячных мероприятий «Ереванское лето» фестиваль «ЕреванТАРАЗфест» (фестиваль армянской национальной одежды) в этом году пройдет в столице Арцаха.
Подробности программы фестиваля в ходе встречи с журналистами представили помощник мэра Еревана Мария Барагамян, директор культурного центра «Терян» Лилит Меликян, начальник управления культуры и туризма аппарата мэрии Еревана Рубен Оганесян, первый заместитель мэра Степанакерта Сурен Тамразян, начальник отдела культуры мэрии Степанакерта Карине Арутюнян, дизайнеры Арам Николян, Ваан Хачатрян и директор музея истории Еревана Армине Саргсян.
По словам помощника мэра Еревана Марии Барагамян, принимая во внимание активное сотрудничество Еревана и Степанакерта, в этом году фестиваль, запланированный на 5-е августа в Ереване, состоится 4-го августа с 17:00 до 22:00 на площади Возрождения в Степанакерте.
«Согласно договоренности, достигнутой в ходе последнего официального визита мэра Еревана Тарона Маргаряна в НКР, ряд мероприятий программы «Ереванское лето 2016» будут проведены в столице Арцаха. Стоит отметить, что в этом вопросе мэрия Степанакерта, в рамках своих полномочий, будет содействовать должному проведению мероприятий. Относительно «ЕреванТАРАЗфеста» хочу отметить, что в прошлом году для участия в фестивале Ереван принял примерно 2000 посетителей. Мы ожидаем, что в Степанакерте также не будет недостатка в участниках и гостях. Пользуясь случаем, приглашаем всех желающих стать участниками фестиваля и насладиться уникальным представлением богатого наследия армянской культуры»,-отметила Мария Барагамян.
Подчеркнув важность решения о проведении фестиваля «ЕреванТАРАЗфест 2016» в столице Арцаха, первый заместитель мэра Степанакерта Сурен Тамразян в свою очередь подчеркнул, что мэрия Степанакерта, министерство экономики, а также министерство культуры и по вопросам молодежи НКР будут содействовать проведению фестиваля.
«За последние 4 года совместно с мэрией Еревана мы реализовали ряд мероприятий. Это мероприятие уникальное в своем роде, и мы уверены, что оно придаст новый импульс как нашему культурному сотрудничеству, так и развитию туризма»,-отметил Сурен Тамразян.
Представив подробности фестиваля, участники пресс-конференции отметили, что в установленных на площади Возрождения в Степанакерте 16 павильонах будут представлены экспонаты музея истории Еревана, а также работы музея ковров Мегерян, фотоателье «Марашлян», дома моды Анаит Симонян и ряда других художников. Отдельными павильонами будут представлены фабрика ковров Арцаха, музеи и арцахские компании.
Поблагодарив мэрию Еревана за оказанное содействие, директор культурного центра «Терян», дизайнер Лилит Меликян выразила уверенность в том, что «ЕреванТАРАЗфест» в Арцахе также вызовет большой интерес.
Мероприятие будет состоять из двух частей: выставка-ярмарка и демонстрация коллекций таразов дизайнеров Лилит Меликян, Арама Николяна и Ваана Хачатряна.
Стоит отметить, что фестиваль будет сопровождаться выступлениями национальных ансамблей Еревана и Арцаха. А вечернее дефиле будет сопровождаться живой музыкой в исполнении группы «Микаэл Восканян и друзья».