Սանկտ Պետերբուրգի նահանգապետի գլխավորած պատվիրակությունն այցելել է Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր
Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի հրավերով Երևան ժամանած Սանկտ Պետերբուրգի նահանգապետ Գեորգի Պոլտավչենկոն և պաշտոնական պատվիրակության անդամները Երևանի քաղաքապետի առաջին տեղակալ Կամո Արեյանի ուղեկցությամբ այցելել են Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր՝ հարգանքի տուրք մատուցելու Հայոց ցեղասպանության մեկուկես միլիոն Սուրբ նահատակների հիշատակին։
Պատվիրակությունը ծաղկեպսակ է դրել հուշահամալիրում և ծաղիկներ խոնարհել անմար կրակի մոտ։
Այնուհետ հյուրերն այցելել են Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ, ծանոթացել ցուցադրությանը։ Սանկտ Պետերբուրգի նահանգապետ Գեորգի Պոլտավչենկոն թանգարան-ինստիտուտին է հանձնել փաստաթղթեր, որոնցում պատմական փաստեր են վավերագրված Ցեղասպանությունից փրկված հայերին Պետրոգրադում ցուցաբերած օգնության մասին։
«Շատ հայեր են ապաստան գտել Սանկտ Պետերբուրգում, այն ժամանակ Պետրոգրադում, առհասարակ Ռուսաստանում։ Անգամ հատուկ ընկերություն էր ստեղծվել՝ անհրաժեշտ օգնությունը համակարգելու համար»,- նշել է Գեորգի Պոլտավչենկոն։
Սանկտ Պետերբուրգի նահանգապետը նաև գրառում է կատարել պատվավոր հյուրերի հուշամատյանում։
ՀՀ ԳԱԱ Ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրենի տեղակալ Սուրեն Մանուկյանը Սանկտ Պետերբուրգի նահանգապետ Գեորգի Պոլտավչենկոյին է նվիրել «Русские и армяне в годину испытаний. 1915 год. Да хранит Господь армян.» («Ռուսներն ու հայերը փորձությունների տարում. 1915 թվական։ Աստված պահապան հայերին։») գրությամբ արծաթե հուշամեդալ, որը թողարկվել է 1916 թվականին, Պետրոգրադը Հայոց ցեղասպանության տարիներին ղեկավարած նահանգապետի կողմից։

Делегация, возглавляемая губернатором Санкт-Петербурга, посетила мемориальный комплекс Цицернакаберд в Ереване
По приглашению мэра Еревана, прибывший с официальным визитом в Ереван губернатор Санкт-Петербурга Георгий Полтавченко и члены официальной делегации, в сопровождении первого заместителя мэра Еревана Камо Ареяна посетили мемориальный комплекс Цицернакаберд, дабы воздать дань уважения памяти 1,5 млн невинных жертв Геноцида армян.
Делегация возложила венок к памятнику жертвам Геноцида армян и цветы к вечному огню, увековечивающему память Святых Мучеников.
Гости также побывали в музее-институте геноцида армян. Губернатор Санкт-Петербурга Георгий Полтавченко вручил музею-институту задокументированы исторические факты о проявленной помощи армянам, которые пережили Геноцид в Петрограде.
«Многие армяне нашли убежище в Санкт-Петербурге, в то время Петрограде, и в целом в России. Была создана даже организация для координирования необходимой помощи»,- отметил Георгий Полтавченко.
Губернатор Санкт-Петербурга сделал запись в книге почетных гостей.
Заместитель директора Музея-института Геноцида армян (НАН РА) Сурен Манукян подарил губернатору Санкт-Петербурга Георгию Полтавченко серебряную медаль с надписью «Русские и армяне в годину испытаний. 1915 год. Да хранит Господь армян.», которая была выпущена в 1916 году, губернатором Петрограда, руководившим городом в годы Геноцида армян.