«Սեպտեմբերից երթուղիներում հին «Գազել»-ներ այլևս չեն լինի, դրանք կփոխարինվեն նոր ավտոբուսներով, նաև նոր ուղեգիծ կլինի դեպի օդանավակայան».  Տիգրան Ավինյան
15.05.2023
Երևանում հասարակական տրանսպորտի բարեփոխման ծրագրով թվայնացվել է գործող երթուղային ցանցը: Աշխատանքային հերթական խորհրդակցությանը զեկուցվել է, որ ուսումնասիրվել են «Գազել» մակնիշի հին միկրոավտոբուսներով սպասարկվող բոլոր 24 երթուղիները, կազմվել են ավտոբուսային և միկրոավտոբուսային երթուղիների կրկնվող գծերի համադրումները: Որոշվել է «Գազել» մանիշի 363 միկրոավտոբուսային շարժակազմերը փոխարինել 143 ավտոբուսով:
Շարժակազմի թվային նվազեցման հետևանքով կբեռնաթափվի երթևեկությունը, կփոքրանա նաև փոխադրամիջոցների օրական վազքը՝ պակասեցնելով շահագործման և սպասարկման ծախսերը:
Առաջին փոփոխությունը նախատեսվում է հունիսի 1-ից: Համար 3 և 12 երթուղիները կփոխարինվեն մեկ ավտոբուսային երթուղով: Ավտոբուսներով կսպասարկվի նաև 13 միկրոավտոբուսային երթուղին:
Հունիսի 1-ից 5 համարի ավտոբուսային երթուղին կշահագործվի «ՄԱՆ» մակնիշի ավտոբուսներով: Նոր շարժակազմերը երթուղիներ դուրս կգան 15 օրը մեկ:
Կներդրվի նաև նոր կանոնավոր ուղևորափոխադրում դեպի «Զվարթնոց» օդանավակայան և հակառակ ուղղությամբ՝ Իսակովի պողոտա - «Հաղթանակի» կամուրջ - Մաշտոցի պողոտա - Ֆրանսիայի հրապարակ ուղեգծով: Այն կգործի 45 րոպե պարբերականությամբ:
«Փոփոխությունների շնորհիվ մինչև սեպտեմբեր հին «Գազել»-ներով սպասարկող բոլոր գծերը փոխարինած են լինելու նոր ներկրված ավտոբուսներով: Ունենալու ենք  նաև նոր գիծ, որը «ՄԱՆ» մակնիշի ավտոբուսներով սպասարկելու է Կենտրոնից օդանավակայան երթուղին, ինչն առաջին դրական տպավորությունները կստեղծի Երևանի մասին: Այժմ պետք է աշխուժացնենք աշխատանքներն ընդհանուր ցանցի կառավարման համակարգ ներդնելու նպատակով, որի բաղկացուցիչ մասն է չվացուցակը: «Յանդեքս» ընկերության հետ նախնական որոշ քննարկումներ ունեցել ենք: Այս գործընթացը պետք է արագացնենք, որպեսզի քաղաքացիների համար հնարավորություն ստեղծենք քարտեզի վրա տեսնելու բոլոր ավտոբուսները: Այդ հնարավորությունը պետք է լինի նաև կանգառներում ու կանգառասրահներում»,- հանձնարարել է  փոխքաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը:
Զեկուցվել է, որ այսօր ևս 4 տրոլեյբուս կհասնի Երևան, իսկ մինչև մայիսի վերջ բոլոր 15 շարժակազմերը կլինեն քաղաքում:
«Տրոլեյբուսները մեզ հնարավորություն են տալիս ցանցից անջատված վարել հավելյալ ևս 60 կմ: Դա նշանակում է, որ մեր տրոլեյբուսային ցանցը մի փոքր փոփոխվելու և ընդլայնվելու է»,-նշել է Ավինյանը:
Նոր կառուցված ճանապարհներն սպասարկելու առնչությամբ զեկուցվել է, որ ամբողջությամբ փոխվելու է աշխատանքի մեթոդաբանությունը: Այսուհետ փոսալցման, գծանշման, նշանների տեղադրման ու հենապատերի փոփոխման համար առանձին մրցույթներ չեն լինելու. ամբողջ գործընթացն իրագործելու է «Ճանշինը»:
Հանձնարարվել է վերանայել գծանշման պահանջները՝ ապահովելով բարձրորակ նյութերի օգտագործում, ինչի շնորհիվ արվածը կծառայի ավելի երկար:
Երևանի քաղաքապետարանը Կադաստրի կոմիտեի հետ կճշգրտի մայրաքաղաքի սահմանները: Հանձնարարվել է այս և քաղաքաշինական մյուս ծրագրերում աշխատանքները կազմակերպել մեկ ընդհանուր սկզբունքով՝ օգտագործելով էլեկտրոնային GIS (աշխարհագրական տեղեկատվական համակարգ)  համակարգը:
Կադաստրի կոմիտեի հետ համայնքը կքննարկի նաև Կոնդ թաղամասի բնակիչների տների և հարակից տարածքների սահմանների ճշգրտման ու չափագրման խնդիրը:
«Դեռևս 2019թ. Կոմիտեն նոր չափագրումներ է իրականացրել, իսկ 2021թ. ունեցել ենք Կոնդի նախագծի մրցույթի առաջին փուլը: Կառավարության հետ պետք է քննարկել 2-րդ փուլը՝ այս երկու գործընթացները զուգահեռ իրականացնելու համար: Որպեսզի բնակիչների իրավունքները պաշտպանված լինեն, պետք է առաջնահերթորեն սեփականության իրավունքներով արձանագրվեն իրենց իրական տարածքները և ոչ 2000-ականների սկզբին կազմված տվյալները: Այս քայլերից հետո միայն կխոսենք նոր նախագծի մասին, որը ենթադրում է  ցածրահարկերով, հասարակական վայրերով, մշակութային ժառանգությունների պահպանմամբ ծրագիր»,-ընդգծել է Տիգրան Ավինյանը:
Երևանի բնակֆոնդի թարմացման, վթարային շենքերի վերականգնման նպատակով համայնքը համագործակցում է կառուցապատողների հետ: Շահագրգռությունը մեծացնելու նպատակով առաջարկվել է դիտարկել ոչ թե մեկ շենքի, այլ բակի տրամաբանությունը, որը կներառի մի քանի շենք և հնարավորություն կտա բնակիչներին հարմարավետ տարբերակով բարելավելու իրենց բնակարանային պայմանները:
Համայնքային մանկապարտեզներում նախատեսվում է ներդնել երկարօրյա ծառայություն, ինչն աշխատող ծնողներին հնարավորություն կտա երեխաներին վերցնել աշխատանքային ժամերից հետո: Թե որ ծառայությունը ինչ սկզբունքով կմատուցվի՝ հավելյա՞լ վճարով, թե՞ այլ տրամաբանությամբ, քաղաքային իշխանությունը դեռ կքննարկի:
Փոխքաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը հանձնարարել է նաև փոխել մեթոդաբանությունը:
«Մեզ մոտ կրթության որակին առնչվող բազնաթիվ հարցեր կան: Անկախ այն բանից,  որ մանկապարտեզների աշխատանքի կազմակերպչական դերը Երևանի քաղաքապետարանինն է, բովանդակային իմաստով, կարծում եմ, մի փոքր ակտիվ կարող ենք լինել, աշխատել ԿԳՄՍ նախարարության հետ և  որպես առաջնային օղակ ներկայացնել բովանդակությունը լրամշակելու մեր առաջարկները: Այս առումով կարելի է մեր համակարգում ներդնել նաև մասնավոր մանկապարտեզների հաջողված  փորձը»,-նշել է փոխքաղաքապետը:
Վարչական շրջանների ղեկավարները ներկայացրել են այգիների, բակային տարածքների բարեկարգման ու հիմնանորոգման աշխատանքների ու ծավալուն ծրագրերի ընթացքը:
Հաշվի առնելով քաղաքում օդի աղտոտվածության մակարդակը՝ հանձնարարվել է որպես պարտադիր պահանջ սահմանել շինարարական աշխատանքների ընթացքում  փոշու որսիչ ցանցերի առկայությունը և իրականացնել խիստ հսկողություն:
Գործարկման է պատրաստ քաղաքապետարանի կողմից իրականացվող նախագծերի վերաբերյալ բնակիչների կարծիքները գրանցելն ապահովող առցանց հարթակը: Հանձնարարվել է այդ հարթակում նոր առաջարկներ ներկայացնելու հնարավորություն ստեղծել:

С сентября маршруты не будут обслуживаться старыми «Газелями», они будут заменены на новые автобусы
В рамках программы реформ общественного транспорта оцифрована действующая маршрутная сеть.В ходе очередного рабочего совещания было доложено, что изучено все 24 мар[рута, обслуживаемого старыми моделями микроавтобусов «Газель». Было решено заменить 363 микроавтобуса 143 автобусами. Благодаря сокращению числа машин разгрузится движение, уменьшится ежедневный пробег транспорта, что будет способствовать сокращению расходов на эксплуатацию и обслуживание. Первое изменение предусмотрено с 1-го июня. Новые автобусы марки «МАН» будут выходить на маршруты каждые 15 дней. Будет также введен в эксплуатацию новый регулярный трансфер пассажиров в аэропорт «Звартноц» и обратно по маршруту проспект Исакова – мост «Ахтанак» - проспект Маштоца – площадь Франции. Интервал между автобусами будет 45 минут.
Вице-мэр Тигран Авинян отметил, что надо активнее работать в направлении внедрения общей системы управления, составной частью чего является расписание. Уже проведены определенные обсуждения с компанией «Яндекс». Целью является создание возможности для людей увидеть на карте все автобусы. Такая же возможность должна быть на остановках.
Было также отмечено, что еще 4 троллейбуса будут в Ереване сегодня, а до конца мая все 15 составов будут в городе. Новые троллейбусы могут проехать дополнительные 60 км без подключения к кабелям, что дает возможность немного изменить и расширить маршрут.
Относительно обслуживания новых дорог было доложено, что полностью изменилась концепция работ. Отныне работы по заливке ям, разметке, установке дорожных знаков и изменению опорных стен не будут проводиться по отдельным тендерам, а все работы будет осуществлять Ереванская дорожно-строительная компания.
Мэрия Еревана вместе с Государственным комитетом Кадастра уточнит границы столицы. Поручено организовать работы следуя единому принципу, используя систему GIS. С Комитетом кадастра община также обсудит проблему уточнения и измерения границ домов и прилегающих участков в квартале Конд. Как пояснил Тигран Авинян, комитет провел новые измерения в 2019г., а в 2021 г. состоялся первый этап тендера на проект Конда. Надо обсудить с правительством второй этап проекта, чтобы провести эти два процесса параллельно. Чтобы права жильцов были защищены, необходимо зафиксировать реальные участки с правом на собственность, а не данные, составленные в начале 2000-х г. Только после этого станет возможным говорить о новом проекте, который предполагает защиту культурного наследия.
С целью обновления жилого фонда столицы, восстановления аварийных зданий столица сотрудничает с застройщиками. Чтобы повысить их заинтересованность предложено рассматривать проекты в логике не только здания, но и дворовой территории, что будет включать несколько зданий и даст возможность создать более благоприятные условия для жильцов.
В муниципальных детских садах предусматривается внедрение службы продленного дня, что даст возможность работающим родителям забирать детей после работы. Городские власти еще не пришли к решению, по какому принципу будет предоставляться услуга: за дополнительную плату или как-то иначе.
Тигран Авинян отметил, что есть много нерешенных вопросов, связанных с образованием. Вне зависимости от того, что все организационные вопросы, связанные с детскими садами, находятся в ведомстве мэрии, в плане содержания следует более активно развивать сотрудничество с министерством ОНКС, а также внедрять успешный опыт частных детских садов.
Руководители административных районов представили процесс реализации программ благоусутройства и ремонта парков и дворовых участков. Учитывая уровень загрязненности воздуха в городе, поручено ставить обязательным условием наличие пылеулавливателей на стройках и обеспечивать строгий контроль.
Готова к  запуску онлайн платформа, дающая возможность жителям выражать свое мнение относительно программ, осуществляемых мэрией Еревана. Поручено также создать возможность вносить предложения на этой платформе.