Շուրջ 2000 այցելու օգտվել է «Երևան Սիթի Տուր» զբոսաշրջային ծրագրից
Մայրաքաղաքը ներկայացնող և քաղաքի մասին պատմող «Երևան Սիթի Տուր» զբոսաշրջային պաշտոնական երթուղային ծրագրից օգտվում են ինչպես Երևան այցելող զբոսաշրջիկները, այնպես էլ մայրաքաղաքի բնակիչները: Սպասված ծրագրի սեզոնի պաշտոնական բացումն այս տարի մայիսի 1-ից էր, սակայն հաշվի առնելով Երևան այցելող զբոսաշրջիկների թիվը և զբոսաշրջային ակտիվ սեզոնը՝ «Երևան Սիթի Տուր» ծրագիրն աշխատել է դեռևս մարտ ամսից:
Ըստ Երևանի քաղաքապետարանի տուրիզմի բաժնի ամփոփած տվյալների` մարտ–մայիս ամիսներին իրականացված տուրերին մասնակցել է 885 այցելու, որոնց հիմնական մասը կազմել են Իրանից ժամանած զբոսաշրջիկները:
Ամռան երեք ամիսների ընթացքում իրականացված 190 տուրի շրջանակում ծրագրից օգտվել է շուրջ 1000 այցելու, որոնց գերակշիռ մասը եղել են զբոսաշրջիկներ ՌԴ-ից, Ֆրանսիայից, ԱՄՆ–ից, Ուկրաինայից, Լեհաստանից, Գերմանիայից և եվրոպական մի շարք այլ երկրներից։
2016 թվականի ընթացքում տուրիզմի բաժինը շարունակել է սոցիալական նշանակություն ունեցող ծրագրերի իրականացման որդեգրած քաղաքականությունը, և «Երևան Սիթի Տուր» ծրագրի շրջանակում կազմակերպվել են երթուղիներ ԼՂՀ-ում զոհված զինծառայողների ընտանիքների երեխաների, մարզերի դպրոցահասակ երեխաների, ուսանողների, հաշմանդամների, տարեցների համար։
Նշենք նաև, որ Երևանի զբոսաշրջության զարգացմանն ուղղված ծրագրերի շրջանակում տուրիզմի բաժնի կողմից պարբերաբար ձեռնարկվում են նոր ծրագրեր, որոնք ուղղակիորեն նպաստում են զբոսաշրջիկների թվի ավելացմանն ու միջազգային հարթակներում Երևանի՝ որպես զբոսաշրջային նախընտրելի ուղղություն ընդգրկմանը:
Մասնավորապես, հեղինավոր «TripAdvisor» էլեկտրոնային զբոսաշրջային հարթակի կողմից տարվա ընթացքում անցկացված ամենամյա մրցանակաբաշխության 2015թ. «Զբոսաշրջիկների ընտրություն» անվանակարգում աշխարհի խոշորագույն քաղաքների շարքում Երևանը զբաղեցրել է 7-րդ հորիզոնականը:

Туристической программой «Ереван Сити Тур» воспользовались почти 2000 человек
Программой официального городского туристического маршрута «Ереван Сити Тур» пользуются как посещающие Ереван туристы, так и жители столицы. В этом году официальное открытие сезона программы состоялось 1-го мая, однако принимая во внимания число посетивших Ереван туристов и активный туристический сезон, программа «Ереван Сити Тур» начала работу еще с марта месяца.
По данным отдела туризма мэрии Еревана, с марта по май в турах приняли участие 885 посетителей, большая часть которых- туристы из Ирана.
За три летних месяца в рамках 190 туров программой воспользовались почти 1000 туристов, в частности из РФ, Франции, США, Украины, Польши, Германии и ряда европейских стран.
За 2016 год отдел туризма продолжил политику реализации социально значимых программ и в рамках программы «Ереван Сити Тур» были организованы туры для детей военнослужащих, погибших в НКР, школьников из областей РА, студентов, лиц с ограниченными возможностями, пожилых людей.
Стоит также отметить, что в рамках программ, направленных на развитие туризма Еревана, отдел туризма периодически осуществляет новые проекты, которые непосредственно способствуют увеличению количества туристов и включению Еревана в список популярных туристических направлений.
В частности, в 2015 году в ежегодной премии, проводимой туристической платформой Tripadvisor, Ереван занял 7-е место среди крупнейших городов мира в номинации «Выбор туристов».