«Շրջակա միջավայրի պահպանության ոլորտում շարունակական ներդրումները հնարավորություն կտան ստեղծել քաղաքային ավելի մաքուր միջավայր». քաղաքապետ Տիգրան Ավինյան
18.10.2023
Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը հյուրընկալել է Բնության պահպանության միջազգային միության (ԲՊՄՄ) պատվիրարկությանը, որի կազմում էին Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի տնօրեն Ռուբեն Խաչատրյանը, ԲՊՄՄ Եվրոպայի տարածաշրջանային տնօրեն Բորիս Էրգը, ԲՊՄՄ Բրիտանիայի ազգային կոմիտեի նախագահ Քրիստոֆեր Մահոնը: Հանդիպման ւնթացքում կողմերն անդրադարձել են Երևանի քաղաքապետարանի՝ ԲՊՄՄ անդամակցությանն ու համատեղ նախագծերի իրականացմանը:
Ողջունելով հյուրերին՝ քաղաքապետ Ավինյանը նշել է, որ համայնքի համար առաջնահերթություն է Երևանում կանաչ գոտիների պահպանումն ու կանաչապատ նոր տարածքների ստեղծումը։ Միայն նախորդ տարվա ընթացքում Երևանում կանաչ տարածքներն ընդլայնվել են շուրջ 15 հեկտարով, իսկ այս տարի այդ ցուցանիշը շուրջ 30 հեկտար է: Կանաչ գոտիների ընդլայնմանը զուգահեռ Երևանի քաղաքապետարանը մայրաքաղաքում նախաձեռնել է նաև բնապահպանական մի շարք նախագծեր, որոնցից մեկն էլ Հրազդանի կիրճին բնության հատուկ պահպանվող տարածքի կարգավիճակ շնորհելն է:
Կարևորելով միջազգային կառույցների հետ համագործակցությունը՝ Տիգրան Ավինյանն ընդգծել է, որ կանաչապատ տարածքների  հիմնումը և շարունակական ներդրումները հնարավորություն կտան ստեղծել քաղաքային ավելի մաքուր, հարմարավետ և բարենպաստ միջավայր։

«Систематические инвестиции в сферу защиты окружающей среды сделает возможным создание более чистой городской среды»: мэр Тигран Авинян
Мэр Еревана Тигран Авинян принял делегацию Международного союза охраны природы (МСОП), в состав которой вошли директор Фонда охраны дикой природы и культурных ценностей Рубен Хачатрян, региональных директор МСОП по Европе Борис Эрг, руководитель Национального комитета МСОП по Великобритании Крис Махон. В ходе встречи стороны коснулись членства мэрии Еревана в МСОП и реализации совместных проектов.
Поприветствовав гостей, мэр Авинян отметил, что сохранение зеленых зон и создание новых зеленых участков в Ереване является приоритетом для общины. Только в прошлом году поверхность зеленых зон увеличилась почти на 12 гектаров, а в этом году объемы достигнут 30 гектаров. Параллельно расширению зеленых участков мэрия Еревана осуществила ряд проектов, направленных на защиту окружающей среды, одним из которых стало присвоение Разданскому ущелью статуса природоохранной зоны.
Придавая важность сотрудничеству с международными структурами, Тигран Авинян подчеркнул, что создание зеленых зон и систематические инвестиции в сферу охраны окружающей среды сделают возможным обеспечение более чистой, более комфортной и благоприятной городской среды.