Ստեղծվել է Թամանյանի Երևանի գլխավոր հատակագծի շոշափելի կրկնօրինակը
Երևանի պատմության թանգարանի՝ տեսողական խնդիրներով բոլոր այցելուներն այսուհետ կարող են ծանոթանալ թամանյանական Երևանին՝ քաղաքի գլխավոր հատակագծի շոշափելի կրկնօրինակով: Նախաձեռնությունն իրականացվել է «Սարեր» մշակութային կազմակերպության «Խոսող կտավներ» ներառական նախագծի շնորհիվ՝ Երևանի քաղաքապետարանի աջակցությամբ:
Հատակագիծը պատրաստված է ամենայն մանրամասնությամբ ու ճշգրտությամբ: Շուրջ 4 ամիս է պահանջվել մասնագետներից այն ամբողջացնելու համար: QR կոդի միջոցով տեղում հնարավոր է ակտիվացնել Ձայնային ուղեցույցը, որը ոչ միայն կպատմի  հատակագծի ստեղծման մասին, այլև կօգնի շրջել թամանյանական Երևանում:
Սա թանգարանի առաջին փորձն է, երբ այցելուները հնարավորություն ունեն դիպչել  ճարտարապետի էսքիզին: Թանգարաններում և համայնքային մշակութային կենտրոններում ներառականությունն ապահովելու ծրագրերը լինելու են շարունակական:

Создана осязаемая копия Генерального плана Еревана, созданного Таманяном
В Музее истории Еревана создана возможность для посетителей с нарушением зрения прикоснуться к специально созданной тактильной копии Генерального плана Еревана, созданного Александром Таманяном. Инициатива осуществлена культурной организацией «Сарер» в рамках проекта «Говорящие полотна» при поддержке мэрии Еревана.
Копия Генерального плана сделана детально и точно. На ее создание специалистам потребовалось около 4 месяцев. При помощи QR кода активируется Голосовой гид, который расскажет историю создания Генрального плана и даст возможность ознакомиться с таманяновским Ереваном.
Музей впервые дает возможность посетителям прикоснуться к архитектурным эскизам. Программы, нацеленные на обеспечение инклюзивности в музеях и других культурных центрах общины, будут носить продолжительный характер.