«Թանգարանային գիշեր» ծրագրի ընթացքում Երևանի քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանն այցելել է համայնքային թանգարաններ
22.05.2022
Երևանյան թանգարաններում թանգարանային գիշեր է: Համաեվրոպական միջոցառումն այս տարի անցկացվում է «Թանգարանների ուժը» խորագրի ներքո: Արժեքավոր գտածոներ, փաստավավերագրական նյութեր, ցուցանմուշների ռեստավրացիա, թատերական ցուցահանդես: Մասնագիտական տոնը համայնքային թանգարանները նշում են ամենատարբեր ու ինքնատիպ միջոցառումներով: Բազմաթիվ այցելուների հետ համայնքային թանգարաններ են այցելել նաև Երևանի քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանն ու քաղաքապետի առաջին տեղակալ Լևոն Հովհաննիսյանը:
«Էրեբունի» պատմահնագիտական արգելոց-թանգարանում օրն այս կարևորվեց «Հողի գաղտնիքը. Կարմիր բլուր» խորագրով ժամանակավոր ցուցադրության բացմամբ, որի պատիվը վերապահվեց Երևանի քաղաքապետին:
Առաջին անգամ այցելուներին հնարավորություն էր տրված ծանոթանալու 2013-2016թթ. «Կարմիր բլուր» հնավայրում իրականացված պեղումների ժամանակ հայտնաբերված ավելի քան 60 արժեքավոր գտածոյի:
Հողի գաղտնիքն արտացոլում էր ուրարտական թագավորության հավատալիքներին, կենցաղին, ռազմարվեստին, արդուզարդին բնորոշ գծերը։ Պեղումներն իրականացրել է «Պատմամշակութային ժառանգության գիտահետազոտական կենտրոն»-ի արշավախումբը:
Երևանի Կարմիր բլուրն, ի դեպ, շուրջ երեք տասնամյակ թաղված էր շինաղբի տակ, Երևանի քաղաքապետարանի միջոցներով 2021թ. հնավայրն ամբողջությամբ մաքրվեց, տարածքից տեղափոխվեց ավելի քան 1200 բեռնատար աղբ:
Կարեն Դեմիրճյանի թանգարանում «Խորհրդային դպրոցը» խորագրով ցուցահանդես- միջոցառում էր: Ներկայացված էին փաստաթղթեր, լուսանկարներ, ժամանակակիցների հուշեր, անձնական իրեր, կառավարական պարգևներ ու արվեստի գործեր:
Ժամանակակից արվեստի թանգարանում «Մի քանդակի վերականգնման ինտերակտիվ ցուցադրություն» էր: Այցելուները հնարավորություն ունեին հետևելու, թե ինչպես են «երկրորդ կյանք» ստանում արժեքավոր ցուցանմուշները:
Երևան քաղաքի պատմության թանգարանը թանգարանային գիշերը նշեց «Թատերական Երևան» ցուցահանդեսի բացմամբ և «Հին ու նոր Երևանի անցուդարձը» անիմացիոն ծրագրի վերագործարկմամբ: Քանի որ այս տարի լրանում է Գ. Սունդուկյանի անվան պետական ակադեմիական թատրոնի 100–ամյակը, մայրաքաղաքի պատմության թանգարանը թատրոնի հետ համատեղ ընտրել էր հենց այդ խորագիրը: Ընդհանուր առմամբ ցուցահանդեսում ներկայացված էր շուրջ 150 առարկա:
Այցերի ընթացքում քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանը շրջեց նաև թանգարաններում, ծանոթացավ խնդիրներին ու նախանշվող ծրագրերին:
«Թանգարաններն են, որ հնարավորություն են տալիս վերաիմաստավորելու Երևանի պատմությունը, մեր մշակույթը: Դրանք նաև հավելյալ գիտելիքներ են, աշխարհայացք, պատկերացում, թե ոնց են ապրել մարդիկ, ինչպիսի կենցաղ են ունեցել, և համեմատել ներկայիս պայմանների հետ: Դրանք մեզ պետք են, որպեսզի մենք կարողանանք առաջ նայել ու այն խնդիրները, որոնք ունեցել ենք, կամ այն տեսլականը, որը եղել է և չի իրագործվել, այդ ամենը ամփոփելով լավացնել բնակիչների կյանքն ու առօրյան: Հագեցած օր էր, տպավորված եմ: Կարծում եմ` մեր համաքաղաքացիները պետք է ավելի հաճախ այցելեն թանգարաններ, մենք պետք է վերաիմաստավորենք մեր պատմությունը, որպեսզի սերունդներին ավելի լավ հայրնեիք թողնենք»,- նշել է քաղաքապետը:
Մայիսի 21-ին բոլոր թանգարաններն անվճար սկզբունքով այցելուների առջև բաց էին մինչև 24:00-ն:

В рамках мероприятия «Ночь музеев» мэр Еревана Грачья Саргсян посетил общинные музеи
22.05.2022В этом году мероприятие «Ночь музеев», традиционно проходящее во всех европейских странах, проводится под лозунгом «Сила музеев». Ценные находки, документальные материалы, реставрация экспонатов, театральная выставка – общинные музеи отмечают событие своеобразными мероприятиями. Вместе с многочисленными посетителями музеи посетили также мэр Еревана Грачья Саргсян и заместитель мэра Левон Оганнисян.
В историко-археологическом музее-заповеднике «Эребуни» день ознаменовался открытием временной выставки по названием «Секрет земли: Кармир Блур». Честь открытия была предоставлена мэру Еревана.
Впервые посетители получили возможность ознакомиться с более чем 60 находками, обнаруженными во время раскопок 2013-2016гг.
Секрет земли отражает характерные черты, присущие быту, поверьям, военному искусству Урартского царства. Раскопки были осуществлены группой «Научно-исследовательского центра историко-культурного наследия».
В музее Карена Демирчяна прошла выставка под названием «Советская школа». Были представлены документы, фотографии, мемуары современников, личные предметы, правительственные награды и предметы искусств.
В Музее современного искусства была организована выставка «Интерактивный показ рестврации одной скульптуры». Посетители имели возможность наблюдать, как ценные экспонаты получают «вторую жизнь».
Музей истории Еревана отметил Ночь музеев открытием выставки «Театральный Ереван» и запуском анимационного проекта «Повседневная жизнь в старом и новом Ереване». Поскольку в этом году отмечается 100-летие Государственного академического театра им. Г.Сундукяна, музей истории столицы и театр вместе выбрали это название. В общей сложности, на выставке было представлено около 150 экспонатов.
Мэр Грачья Саргсян побывал в музеях, ознакомился с проблемами и предстоящими программами.
«Музеи дают нам возможность переосмыслить историю Еревана, нашу культуру. В них можно почерпнуть дополнительные знания, мировоззрения, понятие о том, как жили люди раньше и сравнить с сегоняшним днем. Музеи нужны нам, чтобы смотреть вперед. День был насыщенным, я впечатлен. Думаю, что людям следует чаще посещать музеи»,- отметил мэр.