Տարոն Մարգարյան. «Այսուհետ պետք է մնայուն աշխատանքներ իրականացնենք, որոնք կնպաստեն ԼՂՀ համայնքների կայուն զարգացմանը»
Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի Արցախ կատարած պաշտոնական այցի շրջանակում կազմակերպվել է հանդիպում-քննարկում, որի ժամանակ ամփոփվել են հայկական երկու պետությունների մայրաքաղաքների, ինչպես նաև Երևանի 12 վարչական շրջանների ու ԼՂՀ շրջանների և համայնքների միջև հաստատված համագործակցության արդյունքները: Արցախի կառավարության նիստերի դահլիճում հրավիրված հանդիպում-քննարկմանը ներկա են գտնվել նաև ԼՂՀ վարչապետ Արայիկ Հարությունյանը և պաշտոնական պատվիրակության կազմում Ստեփանակերտ ժամանած Երևանի ավագանու «Հանրապետական կուսակցություն» խմբակցության անդամները:
Իր գոհունակությունը հայտնելով համագործակցության արդյունքներից՝ ԼՂՀ կառավարության ղեկավարը շնորհակալություն է հայտնել Արցախի հետ համագործակցության ծրագիրը նախաձեռնելու և այն հետևողականորեն զարգացնելու համար:
«Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել Ձեզ, պարոն Մարգարյան, որ Երևանի քաղաքապետ դառնալուց ի վեր հատուկ ուշադրության կենտրոնում եք պահում Արցախի հետ հարաբերությունների ամրապնդման ծրագրերը: Հենց Ձեր նախաձեռնությունն էր նաև ԼՂՀ շրջանների հետ Երևանի վարչական շրջանների համագործակցության հաստատումը, ինչն ակտիվորեն զարգանում է: Երևանի և Ստեփանակերտի համագործակցության մասով էլ բոլորս ենք տեսնում, թե որքան սերտ է երկուստեք փոխգործակցությունը, որի շրջանակում բազմաթիվ ծրագրեր են կյանքի կոչվել ու կոչվում: Եվ համոզված եմ, որ ոչինչ չի կարող խանգարել մեր հարաբերությունների բնականոն զարգացմանը»,- ընդգծել է ԼՂՀ վարչապետը:
Շնորհակալություն հայտնելով գնահատանքի և հանդիպում-քննարկման իրականացման հարցում ցուցաբերած աջակցության համար՝ քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը նկատել է, որ համագործակցության բոլոր ծրագրերի շրջանակում իրապես մեծ աշխատանք է կատարվել և առաջարկել է նախ լսել այդ մասով Երևանի վարչական շրջանների ղեկավարների ամփոփիչ զեկույցները:
Ըստ այդմ, հատկանշվել է, որ համագործակցությունը տարեցտարի դինամիկ զարգացում է գրանցել, ինչի վառ ապացույցը նաև պաշտոնական և աշխատանքային երկուստեք փոխայցելությունների վերջին երկու տարիների վիճակագրությունն է: Նշվել է, որ, մասնավորապես, 2014 թվականին Երևանից ԼՂՀ է այցելել 8 պատվիրակություն և աշխատանքային խումբ, իսկ Երևանը հյուրընկալել է 1 պատվիրակության: Իսկ արդեն 2015 թվականին Արցախ է այցելել 72 պատվիրակություն և աշխատանքային խումբ, իսկ Երևանը հյուրընկալել է 40-ը: Նաև նշվել է, որ այս տարվա անցած 6 ամիսների ընթացքում արդեն գրեթե կրկնապատկվել են 2015-ի տարեկան ցուցանիշները՝ 63 պատվիրակության և աշխատանքային խմբի այց Երևանից, 46 այց էլ Արցախից Երևան: Ընդ որում, հատկանշվել է, որ սա ոչ թե սոսկ վիճակագրություն է, այլ կոնկրետ աշխատանքների ու ծրագրերի իրականացման ցուցանիշ, որին մանրամասն անդրադարձ է կատարվել զեկույցներում:
Ամփոփելով հանդիպում-քննարկման արդյունքները՝ քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը շնորհակալություն է հայտնել կողմերին 2012 թվականից սկիզբ առած պաշտոնական համագործակության կայացման գործում ունեցած մասնակցության ու ներդրած ջանքերի համար, համոզմունք հայտնելով, որ պատասխանատուները նույն նվիրումով շարունակելու են անել հնարավորը՝ երկու քաղաքների, նաև հայկական երկու պետությունների զարգացման, առաջընթացի և հզորացման համար:
«Բացի մեր մասնագիտական փորձը ԼՂՀ շրջաններին փոխանցելուց, մենք նաև տեսանելի աշխատանքներ պետք է կատարենք հանրային տարածքներում: Եթե այս տարիների ընթացքում ավելի շատ բարեկամության ամրապնդման ճանաչողական այցեր ենք իրականացրել Արցախի շրջաններ, ապա այս տարվանից սկսենք արդեն ավելի ընդլայնված, մեծ ծրագրեր իրականացնել, ինչը տեսանելի և շոշափելի կլինի Արցախի մեր հայրենակիցների համար: Ըստ այդմ, առաջարկում եմ համատեղ կազմել տարեկան ծրագրեր, որոնք առավելագույնս կնպաստեն մնայուն և տեսանելի աշխատանքներ իրականացնելուն, ինչն իր հերթին, վստահաբար, կնպաստի ԼՂՀ համայնքների կայուն զարգացմանը», - ընդգծել է Երևանի քաղաքապետը:
Հանդիպումն ավարտվել է համագործակցության՝ անցած տարիների մասին պատմող տեսանյութի դիտումով:

Тарон Маргарян: Отныне следует осуществлять такие работы, которые будут способствовать устойчивому развитию общин НКР
В рамках официального визита мэра Еревана Тарона Маргаряна в НКР была организована встреча-обсуждение, во время которой были подведены итоги сотрудничества между столицами двух государств, а также между 12 административными районами Еревана и общинами НКР.
Во встрече-обсуждении, проходившей в зале заседаний Правительства НКР приняли также участие премьер-министр Нагорно-Карабахской Республики Араик Арутюнян и члены Республиканской фракции Совета старейшин Еревана.
Выразив удовлетворенность результатами сотрудничества, глава правительства НКР поблагодарил за инициирование и последовательную реализацию программы сотрудничества с НКР.
«Господин мэр, хочу выразить свою благодарность за то, что став мэром Еревана, Вы обращаете особое внимание программам, направленным на укрепление отношений с Арцахом. По вашей инициативе было также установлено сотрудничество между административными районами Еревана и регионами НКР. Хочу отметить очевидно тесное сотрудничество между Ереваном и Степанакертом, в рамках которого реализовываются многочисленные программы. Я уверен, что ничто не может помешать естественному развитию наших отношений»,-подчеркнул премьер-министр НКР.
Поблагодарив за оценку и проявленное содействие в вопросе организации и проведения встречи-обсуждения, мэр Тарон Маргарян отметил, что в рамках всех программ сотрудничества была проделана объёмная работа. Мэр также предложил выслушать соответствующие отчеты руководителей административных районов Еревана.
Соответственно, было подчеркнуто, что с каждым годом сотрудничество динамично развивается, свидетельством чего является статистика об официальных и двусторонних рабочих визитах за последние 2 года. Было отмечено, что, к примеру, в 2014 году 8 делегаций и рабочих групп из Еревана посетили НКР, а Ереван принял одну делегацию из НКР. Уже в 2015 году Арцах посетили 72 делегации и рабочие группы, а Ереван принял 40 делегаций из НКР. Было также отмечено, что за последние 6 месяцев текущего года уже почти удвоен годовой показатель 2015 года: НКР посетили 63 делегации и рабочие группы из Еревана, а из Арцаха в Ереван было 46 визитов. К тому же, было подчеркнуто, что это не просто статистика, а показатели реализации конкретных мероприятий и программ.
Подводя итого встречи-обсуждения, мэр Тарон Маргарян поблагодарил стороны за участие и внесенный вклад в дело формирования начатого в 2012 году официального сотрудничества. Мэр также выразил уверенность в том, что ответственные лица с той же преданностью будут делать все возможное для развития, прогресса и процветания двух городов и двух армянских республик.
«Помимо обмена профессиональным опытом с регионами НКР, мы должны также проводить работы на общественных территориях. Если за последние годы мы проводили ознакомительные визиты в регионы НКР с целью укрепления дружественных отношений, то с текущего года мы должны осуществлять более крупные проекты, которые будут заметными и более существенными для арцахцев. Соответственно, я предлагаю в будущем совместно составлять ежегодные программы, которые максимально будут способствовать реализации более заметных работ, что в свою очередь, несомненно, послужит устойчивому развитию общин НКР»,-подчеркнул мэр Еревана.
В завершении встречи был представлен видеоматериал, рассказывающий о сотрудничестве за прошедшие годы.