Տարոն Մարգարյան. «Մենդելեևի աղյուսակի 118-րդ տարրն ի պատիվ հայազգի գիտնականի անվանելու առաջարկը մեզ համար իսկապես ուրախալի փաստ է»
20.10.2016
Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հյուրընկալել է Միջուկային հետազոտությունների միավորված ինստիտուտի տնօրեն Վիկտոր Մատվեևին և հայազգի աշխարհահռչակ ֆիզիկոս, ֆիզմաթ գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, ՌԳԱ ակադեմիկոս Յուրի Հովհաննիսյանին, ովքեր Երևանում են՝ ՀՀ ԿԳ նախարարության գիտության պետական կոմիտեի հետ համատեղ կազմակերպվող համաժողովին մասնակցելու նպատակով:
Ողջունելով հյուրերին` Երևանի քաղաքապետը կարևորել է այն մեծ դերակատարումը, որն ունի ինստիտուտը՝ գիտության զարգացման գործում, նաև անդրադարձ է կատարել հայազգի աշխարհահռչակ գիտնականի գործունեությանը:
«Տեղյակ եմ, պարոն Մատվեև, որ միջուկային 6 տարրերի հայտնագործումը կատարվել է հենց Ձեր 60-ամյա ինստիտուտի կողմից, ինչն ինստիտուտի գիտական բարձր ներուժի լավագույն ապացույցն է: Իսկ այն, որ Մենդելեևի աղյուսակի 118-րդ տարրն ի պատիվ Ձեզ, պարոն Հովհաննիսյան, առաջարկվել է անվանել ՕԳԱՆԵՍՍՈՆ, համոզված եղեք, որ մեզ համար իսկապես ուրախալի փաստ է», - ընդգծել է Տարոն Մարգարյանն ու համոզմունք հայտնել, որ Երևանում գտնվելու օրերին անվանի գիտնականները կհասցնեն վայելել նաև մայրաքաղաքի յուրօրինակ ջերմությունը:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ Վիկտոր Մատվեևը և Յուրի Հովհաննիսյանը նշել են, որ Երևան այցելելու պահից սկսած՝ արդեն զգացել են մայրաքաղաքի ջերմությունն ու հյուրընկալությունը: Յուրի Հովհաննիսյանը, մասնավորապես, նկատել է, որ երկու տարի առաջ կատարած իր վերջին այցից հետո մայրաքաղաքն ավելի գրավիչ ու մաքուր է դարձել, ինչն իսկապես գնահատելի է:

Тарон Маргарян: Предложение назвать 118-ый элемент таблицы Менделеева в честь армянского ученого для нас действительно радостный факт
20.10.2016
Мэр Еревана Тарон Маргарян принял директора Объединенного института ядерных исследований Виктора Матвеева и всемирно известного ученого-армянина, физика, доктора физико-математических наук, профессора, академика академии наук России Юрия Оганесяна, которые находятся в Ереване для участия в конференции, организуемой совместно с государственным комитетом по науке министерства образования и науки РА.
Поприветствовав гостей мэр Еревана подчеркнул ту важную роль, которую играет институт в развитии науки, а также коснулся деятельности всемирно известного ученого.
«Господин Матвеев, мне известно, что открытие 6-и ядерных элементов было совершено вашим 60-летним институтом, что в свою очередь является лучшим свидетельством высокого научного потенциала института. А то, что было предложено назвать 118-ый элемент таблицы Менделеева ОГАНЕССОН- в вашу честь, господин Оганесян, действительно радостный факт»,-подчеркнул Тарон Маргарян и выразил уверенность в том, что находясь в Ереване известные ученые успеют насладиться также теплотой столицы.
Выразив благодарность за теплый прием, Виктор Матвеев и Юрий Оганесян отметили, что уже успели почувствовать теплоту и гостеприимство столицы. Юрий Оганесян, отметил, что после его последнего визита в Ереван два года назад столица стала еще привлекательнее и чище, и это достойно высокой оценки.