Տարոն Մարգարյան. «Մենք պետք է ակտիվացնենք քաղաքային տնտեսության այն ոլորտների աշխատանքը, որոնց արդյունքներն անմիջականորեն կապ ունեն Doing Business-ի ցուցանիշի բարելավման հետ»
Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի վարչությունների տարեկան հաշվետվությունների շրջանակում Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանն աշխատանքային խորհրդակցություն է անցկացրել ճարտարապետության և քաղաքաշինության վարչության և քաղաքաշինական գործունեության հատուկ կարգավորման ծրագրերի բաժնի պետերի ու «Երևաննախագիծ» ՓԲԸ տնօրենի մասնակցությամբ: Հանդիպմանը ներկա են գտնվել նաև ճարտարապետության և քաղաքաշինության ոլորտները համակարգող Երևան քաղաքի գլխավոր ճարտարապետ Տիգրան Բարսեղյանը և քաղաքապետի խորհրդական Վահագն Վերմիշյանը:
Խորհրդակցության ընթացքում ոլորտների պատասխանատուները քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանին զեկուցել են 2017թ. կատարված աշխատանքների և 2018թ. ծրագրերի մասին: Ընդհանուր առմամբ դրական գնահատելով վարչությունների կատարած աշխատանքը՝ քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը ոլորտների մասով մի շարք դիտարկումներ է կատարել:
«Քաղաքը կառուցելու համար անհրաժեշտ է հետաքրքիր առաջարկներով հանդես գալ, բայց, որ կարևոր է, դրանք պետք է լինեն միջավայրին համահունչ: Որպես ոլորտի մասնագետ, դուք պետք է թելադրեք այն պահանջները, որոնք անհրաժեշտ են մայրաքաղաքի քաղաքաշինական դիմագիծը պատշաճ ներկայացնելու համար: Սա այն ոլորտն է, որ կարևոր դերակատարում է ունենում հարմարավետ միջավայրի ձևավորման ու ճանաչելիության հարցում՝ դառնալով Երևանի պատմության մի մասնիկը: Շատ կարևոր է, որ ակտիվ համագործակցեք մեր գործընկեր քաղաքների համապատասխան մասնագետների հետ, ինչը հնարավորություն կտա լավագույն ու հաջողված տարբեր օրինակներ կիրառել նաև Երևանում», - նշել է քաղաքապետը:
Քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանն առանձնակի կարևորել է նաև գործարար միջավայրի բարելավման՝ Doing Business վարկանիշի բարձրացումն ու ներդրումային ծրագրերի իրականացումը:
«Մենք պետք է ակտիվացնենք քաղաքային տնտեսության այն ոլորտների աշխատանքը, որոնց արդյունքներն անմիջականորեն կապ ունեն Doing Business-ի ցուցանիշի բարելավման հետ: 2016թ.-ից նախաձեռնեցինք և սկսեցինք իրականացնել լայնածավալ ծրագիր` քաղաքաշինական փաստաթղթերի տրամադրման կարգի պարզեցման ուղղությամբ: Այսօր պարզեցված են փաստաթղթերի տրամադրման հետ կապված մի շարք գործընթացներ՝ զգալիորեն կրճատելով շինարարության թույլտվության տրամադրման ժամկետները: Այս ամենն արվում է Երևանում գործարար միջավայրի բարելավման միջոցառումների ծրագրի շրջանակում: Թեև քաղաքաշինական փաստաթղթերի տրամադրման, ինչպես նաև մայրաքաղաքում իրականացվող շինարարական գործընթացի այս կամ այն փուլը գտնվում է մեր ամենօրյա հսկողության տակ, սակայն պետք է փաստենք, որ հասարակության շրջանում դեռևս նկատվում է իրազեկվածության պակաս:
Հետևաբար, այս ուղղությամբ պետք է լուրջ քայլեր ձեռնարկվեն: Քաղաքացին, գործարարը պետք է իրազեկ լինեն շինթույլտվությունների կարգի պարզեցման ընթացակարգերին և վստահ լինեն, որ մեզ դիմելուց հետո կստանան ամբողջական տեղեկատվություն՝ շինարարական այս կամ այն գործընթացի վերաբերյալ», - ընդգծել է Տարոն Մարգարյանը:

Тарон Маргарян: Мы должны активизировать работы таких сфер городского хозяйства, результаты которых непосредственно связаны с улучшением позиции в рейтинге «Doing Business»
02.03.2018
Мэр Еревана Тарон Маргарян провел рабочее совещание с участием начальников управления архитектуры и градостроительства, а также отдела регулирования градостроительной деятельности и директора ЗАО «Ереванпроект». На совещании присутствовали также куратор сфер архитектуры и градостроительства, главный архитектор Еревана Тигран Барсегян и советник мэра Ваагн Вермишян.
В ходе совещания ответственные лица сфер доложили мэру Тарону Маргаряну  о работах, выполненных в 2017 году и намеченных на 2018 год.
В целом положительно оценивая проделанную управлениями работу, мэр Тарон Маргарян представил свои замечания.
«Необходимо представить интересные предложения, чтобы построить город. Важно также, чтобы они были гармоничны со средой. Как специалисты сферы вы должны диктовать те требования, которые необходимы для должной презентации архитектурного облика столицы. Эта та сфера, которая играет важную роль в формировании удобной среды, становясь частью истории Еревана. Очень важно, чтобы мы активно сотрудничали с соответствующими специалистами из наших городов-партнеров, что предоставит возможность применять лучший и успешный опыт в Ереване»,-подчеркнул мэр столицы.
Мэр Тарон Маргарян подчеркнул также особую важность улучшения позиции Еревана в рейтинге «Doing Business» и реализации инвестиционных программ.
«Мы должны активизировать работы таких сфер городского хозяйства, результаты которых непосредственно связаны с улучшением позиции в рейтинге «Doing Business». С 2016 года мы начали осуществлять программу по упрощению процесса и сокращению сроков предоставления градостроительных документов и разрешений на строительство. Все это проводится в рамках программы мероприятий по улучшению бизнес-среды в Ереване. Однако, должны также отметить, что среди общественности наблюдается недостаточная осведомленность. Следовательно в этом направлении должны быть предприняты конкретные шаги. Граждане и предприниматели должны быть осведомлены об упрощении процедур по предоставлению градостроительных документов и быть уверенными в том, что обратившись к нам, они получат полную информацию»,-подчеркнул Тарон Маргарян.