Տարոն Մարգարյան. «Սահմանափակե՛ք հրդեհավտանգ տարածքներում հրավառությունների կազմակերպումը»
Երևանի քաղաքապետարանում այսօր տեղի ունեցած աշխատանքային հերթական խորհրդակցության ժամանակ բնապահպանության վարչության պետը զեկուցել է, որ մայրաքաղաքում շարունակվում են կանաչապատման, այգիների մաքրման և ծառերի ձևավորման ուղղությամբ տարվող աշխատանքները։ Ըստ ժամանակացույցի շարունակվում են նաև չորացած և ընկնելու վտանգ ներկայացնող ծառերի նկատմամբ մասնագիտական միջամտությունները, ինչպես նաև խոտհնձի աշխատանքները: Նաև զեկուցվել է, որ ավարտվել են 2016 թվականի ծրագրով նախատեսված ոռոգման ցանցերի անցկացման աշխատանքները: Քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հանձնարարել է առավել հետևողական աշխատանքներ տանել մասնավորապես ծաղկապատ տարածքների խնամքի ուղղությամբ:
«Անհրաժեշտ է առավել հետևողական լինել ծաղկապատ և կանաչ տարածքների խնամքի ուղղությամբ, առավել ևս, որ տարեցտարի ընդլայնում ենք ոռոգման ցանցն ու, ըստ էության, ապահովել ենք պատշաճ խնամքի համար անհրաժեշտ հիմնական պայմանները: Նաև որոշակի ոճային մոտեցում ցուցաբերեք ծաղկապատման աշխատանքներում, որպեսզի տպավորություն չլինի, թե ով ինչ ծաղկատեսակ ունեցել, այն էլ տեղադրել է հարակից հատվածում, այդ թվում նաև տնտեսվարողները: Հատուկ ուշադրության կենտրոնում պահեք նաև խոտհնձի աշխատանքները, որպեսզի խուսափենք չորացած խոտի այրման հնարավոր դեպքերից»,- ընդգծել է Տարոն Մարգարյանը:
Քաղաքապետը նաև անդրադարձել է հրավառությունների հետևանքով խոտի այրման հնարավոր դեպքերի կանխարգելմանն ու հանձնարարել է խստորեն վերահսկել նմանատիպ տարածքներում հրավառությունների կազմակերպումը:
«Հատկապես ամռանը հրավառությունները կարող են խոշոր հրդեհի պատճառ դառնալ, ուստի անհրաժեշտ է ուշադիր և հետևողական լինել: Ըստ այդմ, համապատասխան մարմինների հետ համագործակցելով՝ խիստ վերահսկողություն սահմանեք այդ ուղղությամբ և սահմանափակեք հատկապես հրդեհավտանգ տարածքներում հրավառությունների կազմակերպումը: Բացի այդ, խիստ հսկողության տակ պահեք նաև զվարճանքի օբյեկտներից հնչող երաժշտության և աղմուկի բարձրությունը, որպեսզի սահմանված ժամից հետո այն որևէ կերպ չխանգարի մեր համաքաղաքացիներին: Անշուշտ, հաճելի է, որ մեր հայրենակիցների ուրախանալու առիթները շատ են, բայց դրանք չպետք է լինեն մեր մյուս համաքաղաքացիների հանգստի ու անդորրի հաշվին», - ընդգծել է Տարոն Մարգարյանը:

Тарон Маргарян: Ограничьте организацию салютов на огнеопасных участках
В ходе состоявшегося в мэрии Еревана очередного рабочего совещания начальник управления по охране природы доложил, что в столице продолжаются работы по озеленению, очистке парков и оформлению деревьев. Было также доложено, что завершены работы по проведению оросительной системы. Мэр Тарон Маргарян поручил вести более последовательную работу, в частности, по уходу за декоративно-цветочными территориями.
«Необходимо быть более последовательными в вопросе ухода за декоративно-цветочными территориями и зелеными зонами, особенно учитывая тот факт, что с каждым годом мы расширяем оросительную систему и, по сути, обеспечиваем все необходимые условия для обеспечения надлежащего ухода. В центре внимания держите также сенокосные работы, для того, чтобы избежать возможных случаев сжигания сухой травы»,-подчеркнул Тарон Маргарян.
Мэр коснулся также вопроса предотвращения возможных случаев сжигания травы в результате использования салютов и поручил строго контролировать организацию салютов на огнеопасных участках.
«Особенно летом салют может стать причиной пожара, следовательно, надо быть осторожными и осмотрительными. Установите строгий контроль в этом направлении и ограничьте организацию салютов на огнеопасных участках. Кроме того, установите контроль за уровнями громкости музыки в развлекательных заведениях. Конечно, приятно, что у наших сограждан есть поводы для радости, однако это не должно быть за счет отдыха и спокойствия наших жителей»,-подчеркнул Тарон Маргарян.