Տարոն Մարգարյան. «Թեքահարթակները ձևական բնույթ չպետք է կրեն, այլ պետք է լինեն կիրառելի»
Երևանի քաղաքապետարանում կայացած աշխատանքային հերթական խորհրդակցության ժամանակ, որը վարել է քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը, զեկուցվել է, որ ըստ ժամանակացույցի մայրաքաղաքում շարունակվում է քաղաքաշինական ծրագրերի իրականացումը:
Մասնավորապես, թեքահարթակների կառուցման աշխատանքների ընթացքի մասին զեկուցվել է, որ Երևանի քաղաքապետարանի 2016 թվականի ծրագրով մայրաքաղաքում նախատեսված է կառուցել փողոցների հետիոտնային անցումների շուրջ 270 թեքահարթակ, որից շուրջ 100-ն արդեն իսկ կառուցվել է: Ինչպես շինարարության ընթացքում, այնպես էլ աշխատանքների ավարտից հետո, պատասխանատուներից բացի, կատարածին տեղում հետևում և գնահատում են շահառու հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչները: Դրական գնահատելով ընթացող աշխատանքների նկատմամբ ցուցաբերվող հետևողականությունը՝ քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանն, այնուամենայնիվ, նկատել է, որ, մասնավորապես, տնտեսվարող սուբյեկների կողմից կառուցվող թեքահարթակների դեպքում նկատվում է որոշակի անհետևողականություն:
«Հաճախ նկատում ենք, որ տնտեսվարող սուբյեկտներն իրենց կառույցների մուտքերի մոտ թեքահարթակներ կառուցելիս զուտ դրա առկայության պահանջն են փորձում ապահովել, այլ ոչ թե դրա արդյունավետ կիրառումը: Եվ դա, միանշանակ, անընդունելի է: Այս հարցում անհրաժեշտ է խիստ վերահսկողություն իրականացնել և, սահմանված չափորոշիչներից թեկուզ աննշան շեղման դեպքում, ձեռնարկել համապատասխան միջոցներ՝ այն արագ շտկելու ուղղությամբ: Անհրաժեշտության դեպքում նաև խորհրդատվություն տրամադրեք և համապատասխան լուծումներ առաջարկեք տնտեսվարողներին, որպեսզի կառուցված թեքահարթակները ձևական բնույթ չկրեն, այլ լինեն կիրառելի մեր այն համաքաղաքացիների համար, ովքեր դրանցից օգտվելու անհրաժեշտությունն ունեն», - ընդգծել է Տարոն Մարգարյանն ու հանձնարարել է, ՃՈ հետ համագործակցելով, բացառել նաև փողոցներում կառուցված թեքահարթակների մոտ տրանսպորտային միջոցների կայանումը:
Շինարարության և բարեկարգման վարչության պետը զեկուցել է, որ շարունակվում են 2016 թվականի ծրագրով նախատեսված փողոցների և բակային տարածքների ասֆալտապատման, ինչպես նաև փոսերի նորոգման և ճաքալցման աշխատանքները: Քաղաքապետը հանձնարարել է խստորեն վերահսկել և ակտիվացնել մասնավորապես փոսանորոգման ուղղությամբ տարվող աշխատանքները:
«Մենք հստակ խնդիր ենք դրել մայրաքաղաքում ամբողջությամբ ավարտել փոսանորոգման աշխատանքները: Ըստ այդմ, վարչական շրջանների ղեկավարների հետ ևս մեկ անգամ շրջեք բոլոր փողոցներում և բակերում ու եղեք հետևողական, որպեսզի լիարժեք ավարտենք այդ աշխատանքները: Համոզվա՛ծ եմ, որ այս հարցում ավելի պահանջկոտ ու սրտացավ լինելու դեպքում առնվազն մեկ տարի անց կարող ենք վստահ հայտարարել, որ Երևանում այլևս փոսեր չկան: Ուստի, եղեք հետևողական ու այնպես կազմակերպեք աշխատանքները, որպեսզի ունենանք ցանկալի արդյունքը», - ընդգծել է Տարոն Մարգարյանը:
Զեկուցվել է, որ Երևանի քաղաքապետարան-մասնավոր հատված համագործակցության շրջանակում Գլխավոր պողոտայի Սարյան փողոց-Մաշտոցի պողոտա միջանկյալ հատվածի այգում մոտակա օրերին կրկին մեծ թափով կշարունակվեն տարածքի վերակառուցման երկրորդ փուլի աշխատանքները: Զեկուցվել է, որ ծրագիրն առժամանակ դադարեցվել էր՝ շատրվանների խողովակների ներկրման գործընթացով պայմանավորված, ինչն արդեն իսկ ավարտական փուլում է: Հաշվի առնելով աշխատանքների առժամանակ դադարի հետ կապված հանրության շրջանում առաջացած մտահոգությունները՝ քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հանձնարարել է պարբերաբար իրազեկել ընթացող աշխատանքների մասին և փարատել քաղաքացիների մտահոգությունները:

Тарон Маргарян: Строительство пандусов не должно носить формальный характер, и пандусы должны быть практичными
04.07.2016
В ходе состоявшегося в мэрии Еревана рабочего совещания, которое вел мэр Тарон Маргарян, было доложено, что в соответствии с графиком в столице продолжается реализация градостроительных программ.
В частности, в столице продолжаются работы по строительству пандусов. По программе мэрии Еревана в 2016 году предусмотрено построить 270 пандусов, из которых около 100 уже построено. В ходе строительства и после его завершения, помимо ответственных лиц, проделанную работу оценивают представители общественных организаций. Положительно оценив проявленную последовательность в процессе выполнения работ, мэр Тарон Маргарян тем не менее, отметил, что пандусы, построенные хозяйствующими субъектами, в некоторых случаях не соответствуют определенным нормам.
«Часто мы замечаем, что строительством пандусов хозяйствующие субъекты пытаются только формально выполнить требование о наличии пандусов и не проявляют последовательность в вопросе их практического применения. И это, безусловно, неприемлемо. В этом направлении необходимо установить строгий контроль и в случае незначительного отклонения от установленных нормативов, предпринять соответствующие меры по их устранению. В случае необходимости, предоставляйте также консультацию и предлагайте соответствующие решения, чтобы строительство пандусов не носило формальный характер»,-подчеркнул Тарон Маргарян и поручил в сотрудничестве с дорожной полицией исключить случаи парковок транспортных средств у пандусов.
В ходе совещания начальник управления по строительству и благоустройству доложил, что в административных районах столицы продолжаются работы по устранению ям и трещин, укладке асфальта на улицах и тротуарах. Мэр поручил строго контролировать и активизировать в частности работы по устранению ям.
«Мы поставили конкретную задачу-полностью завершить работы по устранению ям в столице. Я уверен, что если будет проявлена большая требовательность, по крайней мере, через год мы сможем с уверенностью заявить, что в Ереване больше нет ям»,-подчеркнул Тарон Маргарян.
В ходе совещания также было доложено, что в рамках сотрудничества мэрии с частным сектором, на днях будут продолжены работы второго этапа по реконструкции парка Главного проспекта между проспектом Маштоца и улицей Сарьяна. Было сообщено, что программа была временно приостановлена, в связи с процессом импорта оборудования для фонтанов. Тарон Маргарян поручил периодически информировать общественность о процессе реализации программы.