Տոնական հյուրընկալություն Երևանի քաղաքապետարանում
«Էրեբունի-Երևան 2797» տոնակատարությանը մասնակցելու նպատակով Երևան այցելած պաշտոնական պատվիրակությունների անդամները Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի հրավերով հյուրընկալվել են քաղաքապետարանի ճեմասրահում: Շնորհակալություն հայտնելով Երևան այցելած գործընկերներին ու պաշտոնական պատվիրակությունների անդամներին հրավերն ընդունելու և մայրաքաղաքի ծննդյան օրվա ուրախությունը երևանցիների հետ միասին կիսելու համար` քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանն առանձնակի կարևորել է նաև Երևանի քույր ու գործընկեր քաղաքների մասնակցությունը Հայոց մեծ եղեռնի 100-ամյա տարելիցին նվիրված միջոցառումներին:
«Երևանի ծննդյան 2797-րդ տարին համընկավ մեր ժողովրդի պատմության թերևս ամենաարյունոտ էջերից մեկի՝ Հայոց մեծ եղեռնի 100-ամյա տարելիցին, ուստի առիթն օգտագործելով՝ ուզում եմ իմ խորին երախտագիտությունը հայտնել մեր քույր և գործընկեր բոլոր քաղաքների ղեկավարներին ու, ի դեմս նրանց, բոլոր այդ քաղաքների բնակիչներին՝ Ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին նվիրված միջոցառումների անցկացման, հիշելու և ցեղասպանությունը դատապարտելու արդար պահանջին միանալու համար»,- ընդգծել է քաղաքապետը:
Ներկայացնելով Երևանի միջազգային համագործակցությունն ու իր մոտեցումներն այս հարցում՝ Տարոն Մարգարյանը նշել է, որ միջազգային կառույցների հետ սերտ համագործակցությունից բացի, վեջին տարիներին Երևանի քաղաքապետարանը լուրջ քայլեր է ձեռնարկում նաև տարբեր պետությունների մայրաքաղաքների ու քաղաքների հետ երկկողմ համագործակցության շարունակական խորացման և ամրապնդման ուղղությամբ:
«Ես ուրախ եմ, որ հին բարեկամների կողքին այսօր մեզ հետ են նաև մեր նոր գործընկերները, ում հետ, վստահ եմ, մենք նույնքան արդյունավետ ենք համագործակցելու, որքան մյուսների հետ, և անհրաժեշտության դեպքում միմյանց սատարելով, մեկս մյուսին փոխադարձաբար օգնելով հաղթահարելու ենք բազում խոչընդոտներ: Համաշխարհային զարգացումները տնտեսության և հատկապես քաղաքային տնտեսության կառավարման ասպարեզում նորացող մարտահրավերներ են նետում: Հենց այս համատեքստում են կարևորվում մեր բազմաշերտ շփումները, փոխվստահությունն ու փորձի փոխանակումը, որոնց շրջանակում մի շարք ծրագրերի իրականացման արդյունքում շահում է մեր քաղաքների բնակչությունը: Հարգելի բարեկամներ, սիրելի հյուրեր, ուզում եմ կրկին մաղթել բոլորիդ բարի գալուստ ու հաճելի ժամանց մեր քաղաքում, մեր սիրելի Երևանում: Նրանք, ովքեր առաջին անգամ են այստեղ, համոզված եմ՝ արդեն հասցրել են սիրել մեր ջերմ ու բարի քաղաքը և, հաստա՛տ, էլի են գալու»,- նշել է քաղաքապետը՝ հավելելով, որ Երևանը մեծ սիրով է պատրաստվել տոնին ու արվել է հնարավորը, որպեսզի տոնական օրը ինչպես երևանցիների, այնպես էլ մայրաքաղաքի հազարավոր հյուրերի համար հերթական անգամ իսկական տոնախմբության վերածվի:

Торжественный приём в мэрии Еревана
По приглашению мэра Тарона Маргаряна члены официальных делегаций, прибывших в Ереван для участия в праздничных мероприятиях «Эребуни-Ереван 2797», присутствовали на торжественном приёме в мэрии Еревана.
Поблагодарив прибывших в Ереван коллег и членов официальных делегаций за визит, мэр Тарон Маргарян придал также важность участию городов-партнеров и городов-побратимов в мероприятиях, приуроченных к 100-летней годовщине Геноцида армян.
«2797-летие Еревана совпало с одной из, пожалуй, самых кровавых страниц в истории армянского народа - 100-й годовщиной Геноцида армян, и пользуясь случаем хочу выразить свою глубокую признательность главам всех наших городов-партнеров и городов- побратимов, и в их лице всем жителям этих городов за проведение мероприятий, приуроченных к 100-летней годовщине Геноцида армян, и за то, что помнят и присоединяются к справедливому требованию по осуждению Геноцида»,-подчеркнул мэр.
Представляя международное сотрудничество Еревана и свой подход к этому вопросу, Тарон Маргарян отметил, что помимо тесного сотрудничества с международными структурами, в последние годы мэрия Еревана предпринимает серьёзные шаги по углублению и укреплению двустороннего сотрудничества также со столицами и городами разных стран.
«Я рад, что рядом с нашими старыми друзьями сегодня с нами также наши новые партнеры, с которыми, я уверен, будем сотрудничать также эффективно, и при необходимости, поддерживая друг друга, оказывая взаимную поддержку, мы преодолеем много преград. Мировое развитие в сферах экономики и, особенно в сфере управления городским хозяйством, бросают нам новые вызовы. И именно в этом контексте подчеркивается важность сотрудничества на разных уровнях, взаимного доверия и обмена опытом, в рамках которых в результате реализации ряда программ выигрывают жители наших городов. Дорогие друзья, уважаемые гости, я хотел бы ещё раз поприветствовать вас и пожелать вам приятного времяпрепровождения в нашем городе, в нашем любимом Ереване. Те, кто впервые у нас, уверен, уже успели полюбить наш теплый и добрый город, и, безусловно, приедут сюда снова»,-подчеркнул мэр, добавив, что Ереван с большой любовью готовился к празднику и было сделано все возможное, чтобы праздничный день в очередной раз превратился в настоящее торжество как для граждан Еревана, так и для тысячи гостей столицы.