17 անուն 153 երաժշտական գործիք՝ համայնքային արտադպրոցական հաստատություններին. համայնքային բյուջեից 70 մլն դրամ է հատկացվել
10.09.2022
17 անուն 153 երաժշտական գործիք՝ համայնքային արտադպրոցական հաստատություններին: 2022թ. համայնքային բյուջեից շուրջ 70 մլն դրամ է հատկացվել: Երևանի քաղաքապետարանի հայտարարած մրցույթում հաղթող ճանաչված կազմակերպությունները սպասված գույքը հանձնում են մշակութային օջախներին: Երաժշտական ու արվեստի դպրոցների մանկավարժների ու սաների հետ միասին հանդիսավոր արարողությանը մասնակցել են նաև Երևանի քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանն ու քաղաքապետի առաջին տեղակալ Լևոն Հովհաննիսյանը:
Ներկայացնելով ծրագրի ընթացքը՝ Երևանի քաղաքապետարանի մշակույթի և տուրիզմի վարչության պետ Գոշ Սարգսյանը նշել է, որ համայնքը նախանշում է ավելացնել այդ նպատակին ուղղված միջոցները՝ բյուջեն հասցնելով շուրջ 100 մլն դրամի:
Արտադպրոցական կրթության հասանելիության և մատչելիության ապահովմանն ուղղված այս ծրագիրն ունի նաև սոցիալական կարևոր բաղադրիչ. երբեմն՝ բազմաթիվ օժտված երեխաներ գեղարվեստական կրթության համակարգից դուրս են մնում` երաժշտական գործիքներ ձեռք բերելու համար բավարար միջոցներ չունենալու պատճառով:
Քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանը համոզմունք է հայտնել, որ նախաձեռնվող ծրագրերի շնորհիվ մշակութային օջախների տաղանդաշատ սաները, ստանալով լիարժեք կրթություն, հայաստանյան ու միջազգային մրցույթներում և փառատոներում կշարունակեն բարձր պահել մեր երկրի ու քաղաքամայր Երևանի պատիվը:
Երաժշտական նոր գործիքների տրամադրման ծրագրում ընդգրկված են համայնքային բոլոր՝ 24 երաժշտական և արվեստի դպրոցները:

153 музыкальных инструмента 17 наименований предоставлены муниципальным внешкольным учреждениям: из городского бюджета выделено 70 миллионов драмов
10.09.2022
В 2022г.из городского бюджета выделено 70 миллионов драмов на приобретение 153 музыкальных инструментов 17 наименований для общинных внешкольных учреждений. Организации, победившие в конкурсе, объявленном мэрией, раздали инструменты культурным центрам. Мэр Еревана Грачья Саргсян и первый заместитель мэра Левон Оганнисян приняли участие в мероприятии вместе с преподавателями и учениками музыкальных школ и школ искусства.
Представив детали осуществления программы, начальник управления культуры и туризма мэрии Гош Саргсян отметил, что община планирует увеличить суммы, выделяемые на улучшение качества образования во внешкольных учреждениях, повысив их до 100 миллионов драмов.
Программа, нацеленная на повышение доступности внешкольного образования, содержит важный социальный компонент: нередко талантливые дети не посещают музыкальные школы из-за того, что семьи не могут себе позволить приобретение музыкального инструмента.
Мэр Грачья Саргсян выразил уверенность в том, что благодаря этой программе одаренные дети смогут получать полное образование и представлять свою страну на международных и местных конкурсах и высоко держать честь своего любимого города и своей родины.