Աշակերտների փոխանակում Գերմանիայի հետ. Լևոն Հովհաննիսյանը հանդիպել է ծրագրի մասնակիցներին
Երևանի քաղաքապետի առաջին տեղակալ Լևոն Հովհաննիսյանը քաղաքապետարանի հանրակրթության վարչության պետ Մարգարիտ Խաչատրյանի հետ այցելել է Վ. Տերյանի անվան հ. 60 հիմնական դպրոց և հանդիպել փոխանակման ծրագրով վերջերս Գերմանիայից վերադարձած աշակերտներին:
2010թ. դպրոցն իրականացնում է աշակերտների փոխանակման ծրագիր Սաքսոնիա-Անհալթ երկրամասի Նաումբուրգ քաղաքի գիմնազիայի հետ: 2012 թվականից դպրոցում գերմաներենը խորացված ուսուցմամբ է, այստեղ դասավանդում են Գերմանիայից ժամանած մասնագետները: Վերջին տասը տարվա ընթացքում ավելի քան 20 աշակերտ է շարունակել կրթությունը Գերմանիայի առաջատար բուհերում:
Փոխանակման ծրագրում ընդգրկվել է ուսման բնագավառում առաջադիմած 9-րդ դասարանի ութ աշակերտ: Խոսելով 10-օրյա այցի և տպավորությունների մասին՝ երեխաները նշել են, որ դասերաժամերին մասնակցությունից բացի նաև ճանաչողական այցեր են եղել՝ հանդիպումներ քաղաքապետի, պատվո հյուպատոսի և պաշտոնատար մի շարք այլ անձանց հետ:
Լևոն Հովհաննիսյանը աշակերտների հետ զրույցում ընդգծել է նմանօրինակ կրթական ծրագրերի կարևորությունը:
«Աշակերտների փոխանակումն, իհարկե, կնպաստի լեզվական հմտությունների զարգացմանը, կապերի ընդլայնմանն ու ամրապնդմանը, նաև՝ բարձրագույն կրթությունը դրսում շարունակելու հեռանկարով: Սակայն կարևոր է, որ ձեռք բերած գիտելիքները հետագայում ծառայեն ի նպաստ մեր քաղաքի ու երկրի զարգացմանը», -նշել է Լևոն Հովհաննիսյանը:
Հանդիպմանը ներկա արտասահմանյան դպրոցների կենտրոնակայանի համակարգող Բենյամին Շպետն իր հերթին նկատել է, որ տարվա ընթացքում սա ամենասպասված ծրագիրն է, որը մեծ հնարավորություններ է ընձեռում աշակերտներին:
Ի դեպ, քաղաքապետարանի ենթակայության հ. 60 դպրոցը գերմաներենի ուսուցմամբ և աշակերտների առաջադիմությամբ տարածաշրջանում լավագույնի համարումն ունի:

Программа по обмену учениками с Германией: Левон Оганнисян встретился с участниками программы
Первый заместитель мэра Еревана Левон Оганнисян вместе с начальником управления общего образования мэрии Еревана Маргарит Хачатрян посетил основную школу N60 им. В.Теряна и встретился с учениками, недавно вернувшимися из Германии, где побывали в рамках программы по обмену.
С 2010г. школа осуществляет программу по обмену учениками с гимназией немецкого города Наумбург, немецкой земли Саксония-Анхайт. С 2012г. в школе преподается углубленный курс немецкого языка, а обучение проводят специалисты из Германии. За последние 10 лет более 20 учеников продолжили свое образование в передовых визах Германии.
Программа по обмену включает восемь учеников, показавших высокую успеваемость. Рассказывая о десятидневном визите и делясь впечатлениями, школьники отметили, что помимо самих уроков, они также провели ряд познавательных визитов и встреч. У них были встречи с мэром, с почетным консулом, с другими официальными лицами.
Левон Оганнисян подчеркнул важность таких программ, поскольку они способствуют развитию языковых навыков, расширению и укреплению связей, а также дают возможность получения высшего образования заграницей. Тем не менее, заместитель мэра отметил, что очень важно, чтоб полученные знания затем применялись на родине, внося вклад в развитие родного города и родной страны.
Координатор центра иностранных школ Бенджамин Шпет, присутствующий на встрече, отметил, что программа является самой ожидаемой в году, поскольку открывает широкие перспективы для учеников.