Ազատության հրապարակում տեղի է ունեցել Ֆրանկոֆոն ավանի բացման պաշտոնական արարողությունը
09.10.2018Հայաստանի Հանրապետությունում անցկացվող Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության 17-րդ գագաթնաժողովի շրջանակում մայրաքաղաքի Ազատության հրապարակում բացվել է Ֆրանկոֆոն ավան, որտեղ ֆրանկոֆոն 38 երկրներ ներկայացել են իրենց տաղավարներով: Ավանը կրում է «Ապրել և ստեղծել միասին» խորագիրը:
Բացման պաշտոնական արարողությանը ներկա են եղել Երևանի քաղաքապետի առաջին տեղակալ, քաղաքապետի պաշտոնակատար Կամո Արեյանը, ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը, Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության ադմինիստրատոր Ադամա Ուանը, Ֆրանկոֆոնիայի մշտական խորհրդի անդամներ, այլ հյուրեր:
Շնորհակալություն հայտնելով բոլոր մասնակիցներին՝ Կամո Արեյանն իր ելույթի խոսքում նշել է. «Ֆրանկոֆոն ավանը խաչմերուկ է և հանդիպման վայր՝ մշակույթների և քաղաքակրթությունների համար: Սա կարծես մի յուրօրինակ նվեր լինի մեր 2800-ամյա մայրաքաղաքի, իր բնակիչների ու զբոսաշրջիկների համար, բացառիկ հնարավորություն՝ ողջ ֆրանկոֆոն աշխարհի գեղեցկությանն ու բազմազանությանը հանդիպելու մեկ վայրում: Հպարտությամբ պետք է նշեմ, որ Երևանը 1998 թվականից ի վեր Ֆրանսախոս քաղաքապետների միջազգային ասոցիացիայի անդամ է»:
Ֆրանկոֆոն ավանում առանձին տաղավարներով են ներկայացել Հայաստանը և մայրաքաղաք Երևանը: Այստեղ հյուրերը հնարավորություն են ունեցել ծանոթանալու մայրաքաղաքի մշակութային, պատմական, զբոսաշրջային արժեքներին:
Բացման արարողությունն ուղեկցվել է համերգային ծրագրով և հյուրասիրությամբ:
Նշենք, որ ավանի բացման համար հոկտեմբերի 9-ը պատահական օր չէ: Այս օրը նշվում է որպես Ֆրանկոֆոն երիտասարդների օր:

На площади Азатутян состоялась официальная церемония открытия городка Франкофонии
В рамках проводимого в РА 17-го саммита Международной организации франкофонии на площади Азатутян Еревана открылся городок Франкофонии, где установлены павильоны, представляющие 38 стран-членов МОФ. Городок Франкофонии носит название «Жить и создавать вместе».
На торжественной церемонии открытия присутствовали первый заместитель мэра Еревана, исполняющий обязанности мэра Камо Ареян, министр иностранных дел РА Зограб Мнацаканян, администратор МОФ Адамa Уан, представители Постоянного совета Франкофонии, другие гости.
Выразив благодарность всем участникам, Камо Ареян в своей речи в частности отметил: «Городок Франкофонии является местом встречи для культур и цивилизаций. Это мероприятие стало своеобразным подарком для нашей 280-летней столицы, ее жителей и туристов. С гордостью должен отметить, что с 1998 года Ереван является членом Международной ассоциации мэров городов Франкофонии».
В городке Франкофонии отдельными павильонами представлены Армения и столица Ереван. Здесь гостям предоставлена возможность познакомиться с культурными, историческими, туристическими ценностями столицы.