«Դպրոցական ավագանու» նիստ․ հունիսի 1-ը Երևանի քաղաքապետարանում
Երևանի քաղաքապետարանի հունիսմեկյան միջոցառումն այս տարի ինքնատիպ էր ու գործնական: Երեխաների պաշտպանության միջազգային օրը գումարված ավագանու նիստին տեղական ինքնակառավարման բարձրագույն մարմնի դերում երևանյան դպրոցների աշակերտներն էին: Նիստը վարում էր քաղաքապետ Հայկ Մարությանը: Միջոցառմանը ներկա էին քաղաքապետի տեղակալները, ավագանու անդամներ և հրավիրված ոլորտի մասնագետներ։
«Համայնքը՝ երեխաների համար» խորագրով միջոցառման ընթացքում Երևանի հանրակրթական դպրոցների 9-րդ դասարանի աշակերտների նախապես ներկայացրած 93 զեկույցներից ընտրվել էր 65-ը և «դպրոցական ավագանու» հենց այդ 65 անդամներին էր հնարավորություն ընձեռված ավագանու նիստի ձևաչափով ներկայացնելու իրենց գաղափարներն ու ծրագրերը:
Երևանի զարգացում, երեխաների իրավունքների պաշտպանություն, հարմարավետ ու անվտանգ միջավայրի ապահովում: Պատանի օրենսդիրների պատկերացումները տարբեր են քաղաքային տնտեսության կառավարման գործում: Բարձրացված խնդիրների ու առաջարկների վերաբերյալ քաղաքապետ Հայկ Մարությանը ներկայացրեց նախաձեռնված ծրագրերն ու քաղաքային իշխանության մոտեցումները:
Օրակարգում ընդգրկված 11 նախագծից հավանության արժանացավ 8-ը:
«Ես ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել մեր աշակերտներին՝ ակտիվ մասնակցության, հետաքրքիր հարցերի ու պատասխանների, ինչպես նաև խնդիրները տեսնելու, դրանց լուծման ուղիներն առաջարկելու համար: Շատ հաճելի կլիներ, որ մեր ավագանու նիստերը նույնպես այսքան բազմամարդ լինեին: Առաջին նիստին եմ տեսել, որ ավագանու 65 անդամները ներկա լինեն նիստին, հաճախ լինում է, որ հազիվ ենք քվորում ապահովում: Նաև միմյանց հանդեպ հարգալից վերաբերմունքն էր շատ կարևոր: Մենք էլ ենք ամեն անգամ սովորում և այսօր սովորեցինք, թե ինչպիսին կարող է լինել ավագանու նիստը և ինչպես կարող ենք պահել մեզ ավագանու նիստին»,- նշել է քաղաքապետը:
Աշակերտների քվեարկությամբ ընտրված ծրագրերից առավել իրատեսականները հնարավորություն կունենան հետագայում ընդգրկվելու քաղաքային իշխանության որոշումների նախագծերում՝ դրանք իրագործելու նպատակով:

Заседание «Школьного совета старейшин»: 1-е июня в мэрии Еревана
В этом году первоиюньское мероприятие в мэрии Еревана было необычным и деловым. На заседании, созванном в Международный день защиты детей, в роли высшего органа местного самоуправления были учащиеся ереванских школ. Заседание вел мэр Айк Марутян. На мероприятии присутствовали заместители мэра, члены Совета старейшин и приглашенные специалисты.
В ходе мероприятия, проводимого под девизом «Община - детям», ученики 9-х классов общеобразовательных школ получили возможность представить свои идеи и проекты. Из заранее представленных 93 докладов было отобрано 65, авторы которых и стали 65 членами «Школьного совета старейшин».
Развитие Еревана. защита прав детей, обеспечение удобной и безопасной среды. Взгляды юных законодателей в деле управления городским хозяйством различаются. Относительно поднятых вопросов и предложений мэр Айк Марутян представил предпринятые шаги, программы и подходы городских властей.
Из 11 проектов, включенных в повестку дня, одобрения удостоилось 9.
«Хочу поблагодарить наших школьников за активное участие, интересные вопросы и ответы, а также за видение проблем и предложения, направленные на их решение. Было б отлично, если бы заседания Совета старейшин всегда были такими многолюдными. Я впервые вижу, когда присутствуют все 65 членов: часто случается, что еле-еле обеспечивется кворум. Очень важно также уважительное отношение друг к другу. Мы тоже всегда учимся, и сегодня мы увидели, каким может быть заседание совета и как мы могли бы себя вести»,- отметил мэр.
Наиболее реалистичные из выбранных голосованием проектов школьников будут в дальнейшем включены в проекты решений городских властей с целью их последующего осуществления.