Երևան-Լիոն գործակցությունը զարգացման մեծ ներուժ ունի. քաղաքապետի առաջին տեղակալի գլխավորած պատվիրակությունը գործընկեր քաղաքում էր
11.05.2022
Մայիսի 2-ից 5-ը Ֆրանսիայի Լիոն քաղաքում էր գտնվում Երևանի քաղաքապետի առաջին տեղակալ Լևոն Հովհաննիսյանի գլխավորած պատվիրակությունը: Այցի ընթացքում երևանյան պատվիրակությունը մասնակցել է «Ֆրանս-հայկական մասնագիտական ուսումնական կենտրոն» հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի տարեկան ժողովին, ինչպես նաև «Ռոնի մասնագիտական կրթության ընկերություն» հիմնադրամում կազմակերպված միջազգային կոնֆերանսին: Երևանի քաղաքապետի առաջին տեղակալն, ի դեպ, մասնագիտական ուսումնական կենտրոնի հոգաբարձուների խորհրդի անդամ է:
Ելույթի իր խոսքում կարևորելով Երևանում Ֆրանս-հայկական մասնագիտական ուսումնական կենտրոնի գործունեությունը՝ Լևոն Հովհաննիսյանն ընդգծել է, որ Երևանի քաղաքապետարանը պատրաստ է իր լիազորությունների շրջանակում աջակցել կենտրոնին՝ զարգացման կարևոր նախաձեռնություններում:
Երևանի քաղաքապետի առաջին տեղակալ Լևոն Հովհաննիսյանի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպել է նաև Լիոնի քաղաքապետ Գրեգորի Դուսեի հետ: Կողմերը փաստել են, որ դեռևս 1992թ. սկիզբ առնող Երևան-Լիոն գործակցությունը զարգացման մեծ ներուժ ունի: Մասնավորապես, երկուստեք կարևորվել է փորձի փոխանակումը երթևեկության կառավարման, ինչպես նաև քաղաքաշինության ոլորտներում:
Լիոնի քաղաքապետարանում կազմակերպված հանդիսավոր ընդունելությանը ներկա են եղել նաև հայ համայնքի ներկայացուցիչներ: Ողջունելով ներկաներին՝ Երևանի քաղաքապետի առաջին տեղակալը կարևորել է նաև հայ համայնքի ներգրավվածությունը երկկողմ հարաբերությունների զարգացման ու նոր ծրագրերի իրականացման գործում:
Երևանյան պատվիրակությունն այցելել է նաև Լիոնի տրանսպորտի կառավարման ընկերություն (SYTRAL), ծանոթացել ընկերության գործունեությանը, ինչպես նաև քաղաքաշինական գործակալություն, որտեղ նախանշվել են գործակցության հնարավոր ուղղությունները:

Сотрудничество между Ереваном и Лионом имеет большой потенциал для развития: делегация во главе с первым заместителем мэра посетила город-партнер
11.05.2022
Делегация, возглавляемая первым заместителем мэра Еревана Левоном Оганнисяном, была во французском городе Лион с 2-го по 5-е мая. Во время визита делегация приняла участие в ежегодном собрании Попечительского совета фонда Французско-армянского центра профессионального образования, а также в международной конференции, организованной в Центре профессионального образования Рона. Первый заместитель мэра Еревана является членом Попечительского совета.
В своей речи Левон Оганнисян подчеркнул важность деятельности Французско-армянского центра профессионального образования в Ереване и заверил, что мэрия Еревана готова оказать всестороннюю поддержку в рамках своих полномочий инициативам, направленным на развитие центра.
Делегация Еревана также встретилась с мэром Лиона г-ном Грегори Дусе. Стороны отметили, что сотрудничество между Ереваном и Лионом, начатое еще в 1992г., имеет большой потенциал для развития. В частности была отмечена важность обмена опытом в управлении дорожным движением и градостроительстве.
В торжественном приеме, организованном в городской ратуше, также приняли участие представители армянской общины Лиона. Приветствуя присутствующих, первый вице-мэр Еревана подчеркнул важность вовлечения армянской общины в развитие двухсторонних связей и реализацию новых программ.
Ереванская делегация также посетила компанию по управлению транспортом Лиона (SYTRAL), ознакомилась с деятельностью компании. Члены делегации также побывали в агентстве по градостроительству, где были намечены направления возможного взаимодействия.