Երևանը և Լայպցիգը կհամագործակցեն. ստորագրվել է մտադրությունների հուշագիր
Երևանի ու Գերմանիայի Սաքսոնիա երկրամասի Լայպցիգ քաղաքի միջև ստորագրվել է բարեկամական հարաբերություններ հաստատելու վերաբերյալ մտադրությունների հուշագիր: Հուշագրով երկու քաղաքները համագործակցություն կծավալեն մշակույթի, տնտեսության, զբոսաշրջության, երիտասարդության և մարզական բնագավառներում:
Հեռավար հանդիպման ընթացքում Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանն ու Լայպցիգի քաղաքապետ Բուրքհարդ Յունգը քննարկել են երկու քաղաքների միջև սկիզբ առնող համագործակցության անելիքներն ու հեռանկարները: Հանդիպմանը մասնակցել են նաև Երևանի ավագանու խմբակցությունների ղեկավարները:
Շնորհակալություն հայտնելով համագործակցության պատրաստակամության համար՝ Լայպցիգի քաղաքապետ Բուրքարդ Յունգը համոզմունք է հայտնել, որ ստորագրված հուշագիրը հնարավորություն կտա առարկայական գործակցություն ծավալել քաղաքային տնտեսության տարբեր ոլորտներում:
«Գալիք տարիներին լայպցիգցիներն ու երևանցիներն են լինելու այս կապը պահպանողն ու կյանքի կոչողը: Ուրախ եմ հնարավոր փոխանակումների, համատեղ նախագծերի, բազմաթիվ հանդիպումների համար: Այս առումով պետք է հոգ տանել, որ Լայպցիգը և Երևանը փոխկապված մնան ոչ միայն թղթի վրա, այլև կյանքի կոչենք բազմաշերտ համագործակցությունը: Մեր երկու քաղաքապետարանները, դեսպանություններն ու հայկական մշակութային համայնքը վստահաբար կանեն հնարավորինը՝ այս գործին իրենց նպաստը բերելու համար»,- նշել է Բուրքարդ Յունգը:
Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանն իր հերթին առանձնակի կարևորել է ԳԴՀ-ում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպանի դերը, Լայպցիգում Հայաստանի Հանրապետության պատվավոր հյուպատոսի գրասենյակի գործունեության մեկնարկն, ինչպես նաև տեղի հայ համայնքի ներուժը:
«Երևանը, ինչպես աշխարհի բազմաթիվ մեծ քաղաքներ, ունի տարատեսակ մարտահրավերներ, և մեզ չափազանց հետաքրքիր է ուսումնասիրել քաղաքային տնտեսության կառավարման համակարգի լայպցիգյան փորձը: Այս փաստաթուղթը ներառում է երկու քաղաքների միջև համագործակցության բավական հետաքրքիր ուղղություններ, զուգահեռաբար մենք կարևորում ենք նաև տնտեսական ծրագրերի իրականացումը: Այս համատեքստում սիրով հրավիրում եմ ամենատարբեր ոլորտներում Լայպցիգի գորածարարներին դիտարկել Երևանում ներդրումային ծրագրեր իրականացնելու հնարավորությունները»,-ընդգծել է Հայկ Մարությանը։
Հանդիպմանը ելույթներով հանդես են եկել նաև ԳԴՀ-ում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Աշոտ Սմբատյանը և Սաքսոնիա երկրամասում ՀՀ պատվավոր հյուպատոսի առաքելությունն ստանձնած պրոֆեսոր Լուկաս Ֆլյոթերը:
Մտադրությունների հուշագրի՝ Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանի կողմից նախապես ստորագրված օրինակը, որն ուղարկվել էր Լայպցիգ, հեռավար հանդիպման ժամանակ հանդիսավորությամբ ստորագրեց Լայպցիգի քաղաքապետ Բուրքարդ Յունգը:
Հուշագրով նախատեսված մշակութային միջոցառումներով նախատեսվում է, մասնավորապես, Երևանում անցկացնել Բախին նվիրված համերգների շարք:

Ереван и Лейпциг будут сотрудничать: подписан меморандум о намерениях
Меморандум о намерениях об установлении дружественных отношений подписан между Ереваном и Лейпцигом (земля Саксония, Германия). Меморандум включает сотрудничество в областях культуры, экономики, туризма, молодежи и спорта.
Во время дистанционной встречи мэр Еревана Айк Марутян и мэр Лейпцига Буркхард Юнг обсудили пункты и перспективы сотрудничества, начатого между двумя городами. Во встрече также приняли участие руководители фракций Совета старейшин Еревана.
Выразив благодарность за готовность к сотрудничеству, мэр Лейпцига Буркхард Юнг выразил уверенность, что меморандум сделает возможным развитие практического взаимодействия в различных сферах городского хозяйства.
«В ближайшие годы лейпцигцы и ереванцы будут поддерживать и осуществлять связи. Я рад возможности обмена опытом, осуществления проектов, многочисленных встреч. В этом плане мы должны позаботиться, чтобы сотрудничество не осталось лишь на бумаге и чтобы были осуществлены разные проекты. Наши муниципалитеты, посольства и армянская культурная община, конечно, сделают все возможное, чтобы внести вклад в развити сотрудничества»,- подчеркнул Буркхард Юнг.
Мэр Еревана Айк Марутян в свою очередь придал особую важность роли чрезвычайного и полномочного посла Германии в Армении, началу деятельности офиса почетного консула Армении в Лейпциге, а также потенциалу местной армянской общины.
«Как и многие большие города, Ереван сталкивается с различными вызовами, и мы заинтересованы в изучении лейпцигского опыта в управлении городским хозяйством. Данный документ включает интересные направления сотрудничества. В то же время мы придаем важность осуществлению экономических программ. В этом контексте я бы хотел пригласить бизнесменов из Лейпцига рассмотреть возможности начала инвестиционных проектов в Ереване”,- подчеркнул Айк Марутян.
Чрезвычайный и полномочный посол Армении в Германии Ашот Смбатян и почетный консул Армении в земле Саксония профессор Лукас Флетер также выступили с речью во время видеосовещания.
Копия меморандума о намерениях, заранее подписанная мэром Еревана Айком Марутяном и отправленная в Лейпциг, была торжественно подписана мэром Лейпцига Буркхардом Юнгом.
Среди культурных мероприятий, предусматриваемых меморандумом, есть серия концертов, посвященных Баху, которые будут организованы в Ереване.