Երևանի բազմաբնակարանների աղբամուղների 46%-ը փակվել է. քաղաքապետարանում կայացել է աշխատանքային հերթական խորհրդակցությունը
06.09.2021
Երևանը շուտով ժամանակակից հանրային սքեյթ-պարկ կունենա: Քաղաքապետարանում հրավիրված աշխատանքային հերթական խորհրդակցության ժամանակ քաղաքապետին զեկուցվել է, որ հանգստի գոտու կառուցման աշխատանքներն ավարտական փուլում են:
Երևանի արևմտյան օղակաձև ճանապարհի մաս կազմող Բաբաջանյան-Աշտարակ, Արգավանդ-Շիրակ ճանապարհահատվածներում շինարարական աշխատանքներն ընթանում են լայն թափով: Շուտով ավարտուն տեսք կստանա Հրազդան գետի վրա կառուցվող 252 մետր երկարությամբ և 28 մետր լայնությամբ մետաղական կամուրջը: Այս պահին տեղադրվում է կամրջի վերջին հենարանը: Մայրաքաղաքի հյուսիսային և հարավային մուտքերն իրար կապող ճանապարհն ամբողջությամբ նախատեսվում է շահագործման հանձնել մինչև այս տարեվերջ:
Մայրաքաղաքում շարունակվում է շրջիկ առևտրի չգրանցված կցորդների ակտիվ ապամոնտաժումը: Քաղաքապետարանում հրավիրված աշխատանքային հերթական խորհրդակցության ժամանակ քաղաքապետին զեկուցվել է, որ համայնքի ուժերով արդեն իսկ տարհանվել է 49, տնտեսվարողների միջոցներով՝ 8 շարժական կետ:
Շրջիկ առևտրի կետերն արդեն այս տարվանից գործում են միայն քաղաքապետարանի թույլտվությամբ: Տնտեսվարողների համար ստեղծվել է հարմարավետ էլեկտրոնային հարթակ, որտեղ կարող են գրանցվել ու կազմակերպել իրենց բիզնեսը: Պահանջը սահմանված է օրենքով, իսկ շրջիկ առևտրի համար հատուկ վայրերն ու չափորոշիչները՝ ավագանու որոշմամբ:
Քաղաքապետ Հայկ Մարությանի կարգադրությամբ մայրաքաղաքի տարբեր վարչական շրջաններում շարունակվում է ապօրինի կառույցների ապամոնտաժման գործընթացը։ Հունիսի 22-ից մինչ օրս ապամոնտաժվել է 93 ինքնակամ կառույց: Շնորհակալություն հայտնելով ոստիկանությանը՝ գործուն աջակցության համար, քաղաքապետը մեկ անգամ ևս ընդգծել է, որ ապօրինաբար կառուցված շինությունների քանդման հարցում պայքարը լինելու է շարունակական:
Համայնքային իշխանության, համատիրությունների ու բնակիչների համագործակցությամբ Երևանի վարչական շրջաններում շարունակվում է բազմաբնակարան շենքերի աղբամուղների փակման գործընթացը: Քաղաքապետին զեկուցվել է, որ արդեն իսկ 1682 աղբամուղ է փակվել՝ ընդհանուր առմամբ բազմաբնակարաններում առկա աղբամուղերի 46%-ը: Քաղաքապետ Հայկ Մարությանը հանձնարարել է հետևողականորեն շարունակել գործընթացը՝ ընդգծելով, որ միայն այս կերպ է հնարավոր շենքերում լուծել գարշահոտության, առնետների ու առհասարակ, սանիտարական խնդիրները։

46% мусоропроводов в жилых зданиях Еревана закрыто: в мэрии состоялось очередное рабочее совещание
Скоро в Ереване будет открыт современный скейт-парк. В ходе рабочего совещания в мэрии мэру было доложено, что работы подошли к финальной стадии.
В полном разгаре строительные работы на участках Бабаджанян-Аштарак, Аргаванд-Ширак западной кольцевой дороги Еревана. Скоро будет завершен металлический мост через реку Раздан. Длина моста 252 м и ширина 28 м. В данный момент устанавливается последняя опора моста. До конца текущего года планируется сдать в эксплуатацию дорогу, связывающую северные и южные ворота столицы.
В столице продолжается демонтаж незарегистрированных передвижных торговых фургонов. В ходе совещания в мэрии мэру было доложено, что силами общины уже демонтировано 49, а силами общины – 8 передвижных торговых точек. С этого года передвижные торговые точки действуют только с разрешения мэрии. Для хозяйствующих субъектов создана удобная электронная платформа, где можно зарегистрироваться и организовать свой бизнес. Требование установлено законом, а места и стандарты для передвижной торговли определяются на основании решения Совета старейшин.
По поручению мэра Айка Марутяна в разных административных районах столицы продолжается процесс сноса незаконных построек. С 22-го июня по сегодняшний день демонтировано 93 самовольных постройки. Выразив благодарность полиции за активную поддержку, мэр еще раз подчеркнул, что борьба с незаконными постройками будет продолжаться.
В рамках сотрудничества городских властей с кондоминиумами и населением в административных районах Еревана продолжается процесс закрытия мусоропроводов. Мэру было доложено, что уже закрыто 1682 мусоропровода, что составляет 46% от общего числа мусоропроводов в многоквартирных домах. Мэр Айк Марутян поручил последовательно продолжать процесс, подчеркнув, что только так можно решить проблему с неприятным запахом, крысами и санитарными условиями в зданиях.