Երևանի քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանը հյուրընկալել է Փարիզի գործընկերոջը
28.05.2022Երևանի քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանը հյուրընկալել է պաշտոնական այցով Հայաստան ժամանած Փարիզի քաղաքապետ Անն Իդալգոյին: Ընդլայնված կազմով հանդիպմանը մասնակցել են Երևանի քաղաքապետի առաջին տեղակալ Լևոն Հովհաննիսյանը, Երևանի ավագանու «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Արմեն Գալջյանը, «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Միքայել Մանրիկյանը, «Լույս» խմբակցության ղեկավար Դավիթ Խաժակյանը և Ֆրանսիայում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Հասմիկ Տոլմաջյանը:
Ողջունելով գործընկերոջը՝ քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանն ընդգծել է, որ Երևանը մեծապես կարևորում է գործակցության խորացումը ֆրանսիական գործընկեր քաղաքների ու ռեգիոնների հետ և այս համատեքստում Փարիզն առանձնակի նշանակություն ունի:
«Տիկին Իդալգո, տեղյակ եմ, որ բազմիցս եղել եք Երևանում, ինչը ևս մեկ անգամ փաստում է Ձեր առանձնահատուկ վերաբերմունքը մեր մայրաքաղաքի ու երկուստեք հարաբերությունների հարցում: Ֆրանկոֆոն քաղաքապետների միջազգային ասոցիացիայի /AIMF/ հետ գործակցության շրջանակում ունենք առաջընթաց և առաջիկայում նախանշում ենք նոր ծրագրերի իրագործում: Առանձնակի ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել 2020թ. պատերազմական գործողությունների ժամանակ ցուցաբերած աջակցությա համար: Մենք մեծապես կարևորում ենք ապակենտրոնացված համագործակցության համաժողովների անցկացումը, և հերթական համաժողովին, որը տեղի է ունենալու այս տարի հունիսին Լիոնում, մասնակցություն կունենամ նաև ես»,- ընդգծել է Երևանի քաղաքապետն ու համոզմունք հայտնել, որ Փարիզի քաղաքապետի այցը նոր թափ կհաղորդի երկու մայրաքաղաքների միջև հաստատված գործակցության ընդլայնմանն ու համատեղ ծրագրերի իրականացմանը:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ Փարիզի քաղաքապետ Անն Իդալգոն իր հերթին նկատել է, որ Հայաստանի և Ֆրանսիայի մայրաքաղաքների միջև իսկապես առկա է փոխգործակցության լայն դաշտ, ինչը հնարավորություն կտա է՛լ ավելի ընդլայնել համատեղ ծրագրերը:
«Երևանի և Փարիզի հարաբերությունները չափազանց սերտ են, և սա իմ երրորդ այցն է Երևան: Մենք արդեն իսկ ունենք շատ կարևոր ծրագրեր, որոնք դարձել են իրականություն. Երևանի ներշնչմամբ կարողացել ենք «Թումո» կենտրոն բացել նաև Փարիզում: Այսօր մենք նախանշում ենք նաև ավելի ընդլայնված գործակցություն, մասնավորապես՝ ժառանգության պաշտպանության հարցերով, և այս ուղղությամբ աշխատանքներին Երևանի մասնակցությունը ևս կլինի համապարփակ: Ես շատ եմ սիրում այս քաղաքը և երջանիկ եմ, որ այսօր մենք Երևանի հետ նոր ծրագրերի հիմքեր ենք դնում»,- ընդգծել է Փարիզի քաղաքապետը:
Հանդիպման շրջանակում կողմերը մտքեր են փոխանակել նաև ընթացիկ ծրագրերի և նախանշված աշխատանքների իրականացման շուրջ:

Мэр Еревана Грачья Саргсян встретился мэром Парижа
Мэр Еревана Грачья Саргсян принял мэра Парижа Анн Идальго, которая прибыла в Армению с официальным визитом. На встрече в расширенном формате приняли участия первый заместитель мэра Еревана Левон Оганнисян, лидер фракции Совета старейшин «Мой шаг» Армен Галджян, лидер фракции «Процветающая Армения» Микаэл Манрикян, лидер фракции «Луйс» Давид Хажакян, а также чрезвычайный и полномочный посол Армении во Франции г-жа Асмик Толмаджян.
Приветствуя коллегу, мэр Грачья Саргсян подчеркнул, что Ереван придает большую важность углублению взаимодействия с французскими городами-партнерами и регионами, и в этом контексте Париж имеет особое значение.
«Госпожа Идальго, я знаю, что неоднократно были в Ереване, что говорит о Вашем особом отношении к нашей столице и двухсторонним отношениям. В рамках сотрудничества с Международной ассоциацией франкоязычных мэров (AIMF) у нас есть прогресс, и в ближайшем будущем мы планируем осуществление новых программ. Хочу выразить особую благодарность за поддержку, оказанную в ходе военных действий 2020г. Мы также придаем особую важность проведению форумов Децентрализованного сотрудничества, и я тоже буду участвовать в очередном форуме, который состоится в Лионе в июне этого года»,- подчеркнул мэр Еревана, выразив уверенность в том, что визит мэра Парижа придаст новый импульс расширению сотрудничества между двумя столицами и реализации новых программ.
Выразив благодарность за теплый прием, мэр Парижа Анн Идальго, в свою очередь, отметила, что между столицами Армении и Франции, действительно, существует широкое поле для сотрудничества, что даст возможность еще более углубить совместные программы.
«Между Ереваном и Парижем существуют очень тесные взаимоотношения, и это мой третий визит в Ереван. У нас уже есть программы, воплощенные в жизнь: будучи вдохновленными примером Еревана, мы смогли открыть центр ТУМО в Париже. Сегодня мы планируем более расширенное сотрудничество, в частности, в вопросах сохранения наследия, и в этом направлении участие Еревана будет всесторонним. Я очень люблю Ереван, и я счастлива, что сегодня мы с Ереваном закладываем основы для новых программ»,- подчеркнула мэр Парижа.
В ходе встречи стороны также обменялись мыслями об осуществлении текущих программ и запланированных работ.