Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հանդիպել է «Գեհլ Արքիթեքթս» ընկերության գլխավոր գործադիր տնօրենի հետ
07.02.2018
Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հանդիպել է քաղաքային միջավայրի բարելավման ոլորտում աշխարհահռչակ «Գեհլ Արքիթեքթս» (Gehl Architects) դանիական խորհրդատվական ընկերության գլխավոր գործադիր տնօրեն Հենրիեթ Վամբերգի գլխավորած պատվիրակության հետ: Դանիացի մասնագետների այցի նպատակն է տեղում ուսումնասիրել Երևանն ավելի հարմարավետ դարձնելու և քաղաքային պլանավորման հնարավորությունները:
Ներկայացնելով այս հարցում իր մոտեցումները՝ քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանն ընդգծել է, որ անհրաժեշտություն կա ունենալու ուղեցույց-կանոնակարգ, որտեղ մանրամասն նշված կլինեն հարմարավետ և գեղեցիկ միջավայր ունենալու բոլոր չափորոշիչները:
«Վերջին տարիներին մենք հստակ քաղաքականություն ենք որդեգրել Երևանը ինչպես բնակիչների, այնպես էլ քաղաքի հյուրերի համար առավել հարմարավետ դարձնելու հարցում: Ծրագրային մոտեցման արդյունքում մեզ հաջողվել է այդ ուղղությամբ զգալի աշխատանքներ իրականացնել: Ակնհայտ է, որ հարմարավետ քաղաք ունենալու համար պետք է լինի հստակ կանոնակարգված մոտեցում ինչպես կառուցապատողների և ներդրողների, այնպես էլ քաղաքային իշխանության համար: Ըստ այդմ, լիահույս եմ, որ մեր մասնագետների հետ համատեղ աշխատանքի արդյունքում, օգտագործելով ձեր բազմամյա միջազգային փորձը, կկարողանանք գտնել ավելի արդյունավետ լուծումներ», - ընդգծել է Տարոն Մարգարյանն ու մեկ անգամ ևս վստահեցրել, որ Երևանի քաղաքապետարանը բաց և պատրաստակամ է համագործակցության համար:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության ու համագործակցության պատրաստակամության համար՝ «Գեհլ Արքիթեքթս» ընկերության գլխավոր գործադիր տնօրեն Հենրիեթ Վամբերգն ընդգծել է, որ իրենց ընկերությունը ևս շահագրգիռ է փոխգործակցություն հաստատելու Երևանի քաղաքապետարանի հետ ու գործունեություն ծավալել Երևանում:
«Պարոն քաղաքապետ, նախ շնորհակալ ենք Ձեզ՝ համագործակցության պատրաստակամության համար: Հարմարավետ քաղաք ունենալու և միջավայր ձևավորելու հարցում Ձեր մոտեցումներն իսկապես ողջունելի են, և հուսով եմ, որ Ձեր թիմի հետ համատեղ աշխատանքով մենք կկարողանանք առաջարկել Երևանի քաղաքային միջավայրի պլանավորման այնպիսի լուծումներ, որոնք բոլորի համար ընդունելի կլինեն: Նաև ուզում եմ հատուկ նշել, որ արդեն հասցրել ենք հիանալ Ձեր քաղաքի գեղեցկությամբ ու կարող եմ վստահ ասել, որ Երևանն իսկապես շատ գրավիչ քաղաք է և ունի շատ լավ կառուցվածք, ինչն անչափ կարևոր է լավ հիմքի վրա աշխատանք սկսելու համար», - նշել է Հենրիեթ Վամբերգը:
Հանդիպման ընթացքում դանիացի մասնագետները Երևանի քաղաքապետին ներկայացրել են նաև ընկերության գործունեությունը՝ նշելով, որ Սան Ֆրանցիսկո, Նյու Յորք, Կոպենհագեն, Մոսկվա և աշխարհի ավելի քան 20 խոշոր քաղաքների քաղաքային միջավայրի ուղեցույցի կազմման աշխատանքներն իրականացվել են հենց «Գեհլ Արքիթեքթս» ընկերության կողմից:
Հանդիպման ավարտին քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանն առաջարկել է ստեղծել աշխատանքային խումբ և ուսումնասիրել համագործակցության հնարավորությունները, որից հետո համատեղ մշակել աշխատանքների առաջնահերթությունն ու ժամանակացույցը:

Мэр Еревана Тарон Маргарян встретился с главным исполнительным директором компании «Gehl Architects»
07.02.2018
Мэр Еревана Тарон Маргарян встретился с членами делегации, возглавляемой главным исполнительным директором компании «Gehl Architects» Генриеттой Вамберг. «Gehl Architects» является всемирно известной датской консалтинговой компанией в сфере планирования и развития общественных городских пространств. Цель визита датских специалистов на месте изучить возможности городского планирования.
Представив свои подходы, мэр Тарон Маргарян подчеркнул, что необходимо составить руководство, в котором подробно будут указаны все критерии удобной среды.
«В последние годы мы следуем четкой политике сделать Ереван максимально удобным как для жителей, так и для гостей столицы. В результате программного подхода нам удалось провести значительную работу в этом направлении. Очевидно, чтобы иметь удобный город нужно иметь конкретный подход как для застройщиков и инвесторов, так и городских властей. Я надеюсь, что в результате совместной работы с нашими специалистами, применяя ваш многолетний международный опыт, мы сможем найти наиболее эффективные решения»,-подчеркнул Тарон Маргарян и еще раз заверил, что мэрия Еревана готова к сотрудничеству.
Выразив благодарность за теплый прием и готовность к сотрудничеству, главный исполнительный директор компании «Gehl Architects» Генриетта Вамберг отметила, что их компания заинтересована сотрудничеством с мэрией и дальнейшей деятельностью в Ереване.
«Господин мэр, в первую очередь хочу поблагодарить Вас за готовность к сотрудничеству. Мы приветствуем Ваш подход по формированию удобной городской среды, и я надеюсь, что в результате совместной работы с вашей командой мы сможем предложить эффективные решения, которые будут приемлемыми для всех»,-отметила Генриетта Вамберг.
В рамках встречи датские специалисты представили мэру Еревана деятельность их компании, отметив, что «Gehl Architects» составила руководства по городской среде для Сан-Франциско, Нью-Йорка, Копенгагена, Москвы и более чем 20 крупнейших городов мира.
В завершение встречи мэр Тарон Маргарян предложил создать рабочую группу и изучить возможности сотрудничества, после чего будет составлен график дальнейших работ.