Երևանում այսուհետ հրավառություններ կարվեն միայն պետական կառավարման և տեղական ինքնակառավարման մարմինների պատվերով
22.11.2022
Երևանի ավագանին այսօր կայացած նիստում սահմանեց տեխնիկական և հատուկ նշանակության հրավառության իրականացման թույլատրելի վայրերը, պահանջներն ու պայմանները: Նախագիծը ներկայացնող Երևանի փոխքաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը նշեց, որ սահմանված պահանջների համաձայն՝ Երևանում առկա է երկու վայր, որտեղ կարող է հրավառություն իրականացվել՝ Հանրապետության հրապարակն ու Ազատության հրապարակը: Հրավառությունն այդ վայրերում թույլատրվելու է միայն տոն օրերին՝ պետական կառավարման և տեղական ինքնակառավարման մարմինների նախաձեռնությամբ: Մասնավոր անձանց կողմից հրավառությունների իրականացումն այսուհետ կարգելվի Երևանում: Փոխքաղաքապետ Ավինյանը նաև հավելեց, որ հաշվի առնելով հանգամանքը, որ կարող են լինել նաև առանձին, բացառիկ միջոցառումներ, նման դեպքերի համար հրավառություն կարող է իրականացվել քաղաքապետի թույլտվությամբ: Երևանի ավագանին միաձայն կողմ քվեարկեց նախագծին:
Խնդրին համալիր լուծում տալու նպատակով՝ Տիգրան Ավինյանի խոսքով կա նաև օրենսդրական փաթեթ, որն այսօր դրվել է շրջանառության մեջ. նախատեսվելու է հրավառ նյութերի ներմուծման արգելք՝ բացառությամբ հատուկ լիցենզավորված կազմակերպությունների:
Երևանի ավագանու որոշմամբ «Նոր Արեշ» պոլիկլինիկա» փակ բաժնետիրական ընկերությունը կմիանա «Գրիգոր Նարեկացի» բժշկական կենտրոն ՓԲԸ-ին: Նախագիծը ներկայացնող Երևանի փոխքաղաքապետ Գևորգ Սիմոնյանը նշեց, որ հիմնադրման օրվանից ի վեր «Նոր Արեշ» պոլիկլինիկան չի հիմնանորոգվել, ինչի արդյունքում այսօր շենքն ունի նաև սեյսմիկ անվտանգության ապահովման կարիք, ստեղծվել են այնպիսի պայմաններ, որոնք թույլ չեն տալիս որակյալ և պատշաճ ծառայություններ մատուցել բուժհաստատությունից օգտվող շուրջ 27000 բնակիչներին: Վերակազմակերպման շրջանակում, ի դեպ, «Գրիգոր Նարեկացի» ԲԿ ՓԲԸ-ի հավատարմագրային կառավարիչ «Մաքս Մեդ» ՍՊԸ-ն պատրաստակամություն է հայտնել նոր ներդրումային ծրագիր իրականացնել բժշկական կենտրոնում, արդյունքում արտահիվանդանոցային ծառայությունից օգտվողներն ամբողջ ծավալով բժշկական օգնության և սպասարկման, ինչպես նաև լիարժեք ախտորոշման՝ ներառյալ դժվարամատչելի հետազոտությունների հնարավարություն կստանան:
Երևանի բյուջեի կատարման վերահսկողությունն արդյունավետ իրականացնելու նպատակով ավագանու որոշմամբ կներգրավվի աուդիտորական ծառայություն:
Ավագանու որոշմամբ Երևան համայնքի սեփականություն հանդիսացող Վիլնյուսի փողոցի 64/6 հասցեում գտնվող 159 քմ մակերեսով անավարտ բնակելի տունը և դրա զբաղեցրած 612.7 քմ մակերեսով հողամասն անհատույց տրամադրվեց (նվիրվեց) 44- օրյա պատերազմի մասնակից, ծանր վիրավորում ստացած Էրիկ Գասպարյանի ընտանիքին:
Ավագանու որոշմամբ մայրաքաղաքում կտեղադրվեն ՀԽՍՀ վաստակավոր նկարիչ, հայ անվանի քանդակագործ Հովհաննես Բեջանյանի, նրա որդու՝ անվանի քանդակագործ Դավիթ Բեջանյանի, ինչպես նաև հայ անվանի դիրիժոր, ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ Արամ Ղարաբեկյանի հիշատակը հավերժացնող հուշատախտակներ:
Երևանի հ.37 հիմնական դպրոցն անվանակոչվեց հայ բանաստեղծ, ՀՀ ԳԱԱ ակադեմիկոս Վահագն Դավթյանի անվամբ: Ավագանին հավանություն տվեց որոշման նախագծին:
Երևանի Արաբկիրի 51-րդ փողոցն ավագանու որոշմամբ այսուհետ կկրի դանիացի միսիոներ Մարիա Յակոբսենի անունը: Ցեղասպանության տարիներին հայ մանուկների կյանքեր փրկած Մարիա Յակոբսենը նաև հիմնել է «Թռչնոց բույն» որբանոցը՝ գաղթական ու ծնողազուրկ հայ երեխաների համար:
Հաշվի առնելով, որ ընթացիկ տարվա հունիսի 1-ից ուժի մեջ է մտել «Անկանխիկ գործառնությունների մասին» օրենքը և Երևանի համայնքային բյուջե կատարվող ցանկացած վճարում իրականացվում է անկանխիկ, ավագանու որոշմամբ չկայացած համարվեց աղբահանության վճարների կանխիկ գանձման նպատակով անդորրագրերի ձեռքբերման համար հայտարարված գնման ընթացակարգը:

В Ереване фейерверки будут разрешаться только по заказу органов местного и государственного самоуправления
На сегодняшнем заседании Совета старейшин Еревана были определены места, требования и условия проведения фейерверков. Представляющий проект заместитель мэра Еревана Тигран Авинян отметил, что, согласно установленным требованиям, в Ереване есть два участка, где можно проводить фейерверки: площадь Республики и площадь Свободы (Азатутян). В этих местах салюты будут разрешаться только в праздничные дни по инициативе органов местного и государственного управления. Для частных лиц организация фейерверков в Ереване будет запрещена. Вице-мэр Авинян добавил, что в случае особых, исключительных мероприятий можно будет провести фейерверк при наличии разрешения мэра. Совет старейшин Еревана единогласно одобрил проект. Для комплексного решения проблемы есть также законодательный проект, который введен в эксплуатацию: предусматрен запрет на ввоз сырья для фейерверков, за исключением организаций, имеющих соответствующую лицензию.
По решению совета, ЗАО «Поликлиника «Нор Ареш» объединится с ЗАО медицинский центр «Григор Нарекаци». Заместитель мэра Геворг Симонян, представивший проект, отметил, что поликлиника «Нор Ареш» не ремонтировалась со дня своего открытия, в результате чего в здании возникла проблема с сейсмоустойчивостью и возникли условия, в которых невозможно предоставлять качественные услуги около 27000 жильцов, пользующихся этой поликлиникой. В результате реорганизации аккредитованно управляющая МЦ «Григор Нарекаци» ООО «Макс Мед» выразила готовность реализовать инвестиционную программу в медицинском центре, что позволит пациентам амбулаторной клиники пользоваться всем спектром медицинских услуг, в том числе, труднодоступнымыми диагностическими обследованиями.
Для более эффективного контроля над исполнением бюджета Еревана принято решение создать аудиторскую службу.
Совет старейшин принял решение передать являющийся собственностью общины недостроенный жилой дом площадью в 159 кв/м вместе с прилегаюцим участком в 612,7 кв/м в безвозмездное пользование семье участника 44-дневной войны, получившего тяжелое ранение Эрика Гаспаряна. Дом находится по адресу ул. Вильнюса, 64/6.
В столице будут установлены памятные доски, увековечивающие память Заслуженного художника Арм.ССР, известного армянского скульптора Ованеса Беджаняна, его сына, известного скульптора Давида Беджаняна, а также известного армянского дирижера, Заслуженного деятеля искусств РА Арама Карабекяна.
Ереванская средняя школа N 37 будет названа в честь армянского поэта, академика НАН РА Ваагна Давтяна. Совет одобрил проект решения.
Ул.51 в районе Арабкир будет отныне носить имя датской миссионерки Марии Якобсен. В годы геноцида Мария Якобсен спасла многих армянских детей, основаш приют «Птичье гнездо» для детей-беженцев и сирот.
Учитывая, что с 11-го июня вошел в силу закон «О безналичных расчетах» и тот факт, что все перечисления в городской бюджет проводятся в безналичном формате, совет посчитал процедуру закупа квитанций, предусмотренных для наличных оплат, недействительным.