Երևանում գործարկվեց «Հետիոտնային կանչ» ռեժիմով աշխատող ևս 14 լուսացույց
Երևանի ևս 12 փողոցներ այսուհետ առավել անվտանգ կլինեն հետիոտնի համար: Անցումները հետիոտնային կանչի ռեժիմով աշխատող լուսացույցներով կահավորելու՝ Երևանի քաղաքապետարանի ծրագիրը շարունակվում է նաև այս տարի:
Մայրաքաղաքում անվտանգ երթևեկության ապահովումը քաղաքային իշխանության առաջնահերթություններից է: Խնդրին լուծում տալու նպատակով 2019թ. Երևանի քաղաքապետի հանձնարարությամբ մի շարք ծրագրեր իրականացվեցին։ Դրանցից մեկն էլ անցումների կահավորումն էր:
«Մեր բնակիչների անվտանգությունը, առավել ևս մեր երեխաների անվտանգությունը մեր համար մեկ խնդիրն է այսօր, դրանից առավել մենք այստեղ խնդիր չունենք լուծելու»,- ընդգծում է քաղաքապետ Հայկ Մարությանը:
«Անցած տարվա կտրվածքով մենք ունեինք արդեն 28 չկարգավորվող հետիոտնային անցումներում տեղադրված հետիոտնային կանչի ռեժիմով լուսացույցներ, այս տարի աշխատանքները կրեցին շարունակական բնույթ, ներկայումս շահագործման հանձնեցինք 14 օբյեկտ՝ 12 փողոցներում: Աշխատանքները մինչև տարեվերջ շարունակական բնույթ են կրելու, և ընդհանուր ծրագրով այս տարի 63 հատ էլ կտեղակայվի»,- նշում է Երևանի քաղաքապետարանի տրանսպորտի վարչության պետ Էդգար Գալստյանը:
Շարունակական ծրագրի գլխավոր խնդիրը մայրաքաղաքում հետիոտների վրաերթերի դեպքերը նվազեցնելն է: Ծրագիրն իրականացնելու համար ՃՈ-ի հետ համատեղ գույքագրվել են մայրաքաղաքի խնդրահարույց կետերը:
«Այս լուսացույցները հիմնականում տեղակայվում են կրթական հաստատությունների, մշակութային ու մարզական օջախների, ինչպես նաև առողջապահական կազմակերպությունների հարևանությամբ: Հաշվի են առնվում նաև վթարների և մահվան դեպքերը»,- ասում է Էդգար Գալստյանը:
«Միանշանակ տարբերությունը զգալի է, այն հատվածներում, որտեղ ունենք այս ռեժիմով կարգավորվող անցում, պակասում է վրաերթերի և ճանապարհային պատահարների թիվը»,- ընդգծում է Ճանապարհային երթևեկության կազմակերպման հսկողության բաժնի ավագ տեսուչ Հրանտ Ավետիսյանը:
Անվտանգ քաղաքին ուղղված համալիր ծրագրերի շրջանակում Երևանի քաղաքապետարանը 2020թ. շուրջ 100 հետիոտնային անցում էլ գիշերային լուսավորությամբ կահավորեց: Բացի այդ, քաղաքապետի հանձնարարությամբ ուսումնասիրվեցին և գույքագրվեցին նաև երեք և ավելի գոտի ունեցող ճանապարհներում հետիոտնային անցումները: Դրանց դիմաց նախաձեռնվեց սահմանված արագությունների նվազեցում` ոստիկանության հետ համատեղ: Երևանում ճանապարհային երթևեկության կարգավորումը, այդ թվում՝ լուսացույցների տեղադրումն ու գծանշումներն, ի դեպ, 2009-ից կառավարության որոշմամբ պատվիրակված են Ճանապարհային ոստիկանության ծառայությանը, սակայն կարևորելով անվտանգ երևեկության ապահովումը՝ համայնքն ուղղակիորեն շարունակում է մարդկանց կյանքեր փրկող տարբեր ծրագրեր իրագործել:

В Ереване установлено еще 14 светофоров с функцией пешеходного вызова
Еще 12 улиц в столице станет более безопасными для пешеходов. Муниципальные программы по установлению светофоров, работающих в режиме пешеходного вызова, продолжаются.
Безопасное движение в столице является приоритетом городских властей. Чтобы найти решение проблеме, в 2019г. по поручению мэра Еревана был реализован ряд программ, одной ис которых является регулирование движения на переходах.
Мэр Еревана Айк Марутян подчеркнул, что безопасноть населения, особенно детей, является проблемой номер один для городских властей.
Начальник управления транспорта Эдгар Галстян сообщил, что в прошлом году было 28 проблематичных переходов, на которых было решено установить светофоры с режимом пешеходного вызова, а в этом году уже установлено 14 светофоров на 12-и улицах. До конца года запланировано установить еще 63 подобных светофора.
Программа нацелена на сокращение числа дорожно-транспортных происшествий. Чтобы осуществить программу проблематичные переходы были определены при содействии Дорожной полиции.
Указанные светофоры, главным образом, устанавливаются вблизи образовательных учреждений, недалеко от культурных и спортивных центров, а также рядом с медицинскими учреждениями.
По оценке специалистов, разница уже ощутима: число аварий заметно уменьшилось.
В рамках комплексной программы, целью которой является безопасный город, в 2020г. мэрия Еревана установила ночное освещение на 100 переходах. Кроме того, по поручению мэра был составлен список улиц с трех и более полосным движением. В этих местах было установлено ограничение скорости.
Организация транспортного движения в столице входит в обязанности Дорожной полиции с 2009г., однако община продолжает осуществление мероприятий, целью которых является спасение жизней.