«Երևանյան ամառ 2018». հաշմանդամություն ունեցող մարզիկների սպարտակիադա՝ Ազատության հրապարակում
Երևանի քաղաքապետարանը և Հայաստանի ազգային պարալիմպիկ կոմիտեն «Երևանյան ամառ 2018» եռամսյա միջոցառումների ծրագրով կազմակերպել էին մարզական սպարտակիադա` հաշմանդամություն ունեցող մարզիկների մասնակցությամբ:
Մարզական այս ստուգատեսի բացմանը ներկա են գտնվել Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի մշակույթի վարչության պետ Ռուբեն Հովհաննիսյանը, սոցիալական ապահովության վարչության պետ Ռուզաննա Զաքարյանը, սպորտի բաժնի պետ Յուրի Մամիկոնյանը, ընտանիքի, կանանց և երեխաների իրավունքների բաժնի պետ Իդա Խաչատրյանը և Հայաստանի ազգային պարալիմպիկ կոմիտեի նախագահ, «Փյունիկ» հաշմանդամ մարզիկների հանրապետական միության նախագահ Հակոբ Աբրահամյանը: Ողջունելով սպարտակիադայի մասնակիցներին` ոլորտային պատասխանատուները նշել են, որ Երևանի քաղաքապետարանն առանձնահատուկ ուշադրության կենտրոնում է պահում հատուկ կարիքներ ունեցող մեր համաքաղաքացիների խնդիրները` փորձելով նպաստել դրանց լուծմանն ու նաև մարզական միջոցառումների միջոցով ակտիվ ժամանցի ապահովմանը: Ավանդական դարձած այս նախաձեռնության նպատակներից մեկն էլ հաշմանդամություն ունեցող անձանց ամառային ակտիվ ժամանցի ապահովումն է՝ նաև այս կերպ ապացուցելով, որ նրանք մեր հասարակության լիարժեք անդամներն են: Հիշեցնենք, որ 2017 թվականին Երևանի քաղաքապետարանի ենթակայության մարզադպրոցներին հատկացված մարզագույքի թվում մարզական գույք տրամադրվեց նաև հատուկ կարիքներ ունեցող մեր համաքաղաքացիներին:
Հարկ է նշել, որ այս սպարտակիադային մասնակցել են հաշմանդամություն ունեցող 90 մարզիկներ, շուրջ 50-ով ավելի, քան նախորդ տարի: Բացի այդ, բասկետբոլ, սեղանի թենիս, շոու դաուն, սայլակավազք և շախմատ մարզաձևերին այս տարի ավելացել են նաև վոլեյբոլը, բազկամարտը, բոչան և ծանրաձողի հրումը պառկած դիրքից (փաուէրլիֆթինգ): Մարզաձևերում լավ արդյունքներ ցույց տված մարզիկները պարգևատրվել են դիպլոմներով ու մրցանակներով:

«Ереванское лето 2018»: спартакиада спортсменов с ограниченными возможностями на площади Азатутян
В рамках программы трехмесячных мероприятий «Ереванское лето 2018» мэрия Еревана и Национальный параолимпийский комитет Армении организовали спартакиаду с участием спортсменов с ограниченными возможностями.
На открытии спортивного мероприятия присутствовали начальник управления культуры аппарата мэрии Еревана Рубен Оганисян, начальник управления социального обеспечения Рузанна Закарян, начальник отдела спорта Юрий Мамиконян, начальник отдела по защите прав семьи, женщин и детей Ида Хачатрян и председатель Национального параолимпийского комитета Армении и союза инвалидов Армении «Пюник» Акоп Абрамян. Поприветствовав участников спартакиады, ответственные лица отметили, что мэрия Еревана уделяет особое внимание проблемам сограждан с особыми потребностями, стараясь внести свой вклад в их решение.
Одной из целей ставшей традиционной инициативы является обеспечение активного летнего отдыха людей с ограниченными возможностями, что еще раз доказывает тот факт,что они являются полноправными членами нашего общества.
Стоит отметить, что в этом году в спартакиаде приняли участие 90 спортсменов с ограниченными возможностями. Показавшие лучший результат спортсмены были награждены дипломами и призами.